Найбільша кількість православних українців ідентифікують себе з УПЦ КП

ЦЕРКОВНА ЄДНІСТЬ / 

44,3% громадян України, які вважають себе православними, підтримують необхідність створення в Україні єдиної помісної православної церкви.

Про це свідчать результати соціологічного дослідження "Ставлення громадян України до деяких релігійних лідерів та до створення єдиної помісної православної церкви", проведеного соціологічною службою Центру Разумкова з 4 по 9 листопада 2016 року, передає NEWSru.ua.

З-поміж опитаних 64,7% українців залічують себе до православної віри сповідання. Зокрема, як показали результати дослідження, найбільша кількість православних громадян (39,5%) ідентифікують себе з Українською православною церквою Київського патріархату.

25,4% респондентів вважають себе "просто православними", а 23,3% - залічують себе до УПЦ Московського патріархату.

Разом з тим 4,8% опитаних сказали, що вони віряни Української автокефальної православної церкви (УАПЦ), а 1,3% - безпосередньо "приписують" себе до Російської православної Церкви (РПЦ).

Із усіх опитаних греко-католиками вважають себе 8,2%; протестантами - 1,2%, римо-католиками - 0,8%. При цьому 12,7% опитаних ідентифікують себе як "просто християни".

Соціологи зауважують, що серед церковних ієрархів найвищою довірою респондентів користується глава УПЦ КП Філарет. Повністю або скоріше йому довіряють 39,1% опитаних, скоріше або зовсім не довіряють - 12,9%. Не знають його 23,5% респондентів.

В свою чергу голові Української греко-католицької церкви Святославу довіряють повністю або радше довіряють 24,7% опитаних, не довіряють зовсім або радше – 11,5%. Разом з тим не знають такого 39,5% респондентів.

Голові УПЦ МП митрополиту Онуфрію повністю або скоріше довіряють 20,7% респондентів, не довіряють зовсім або скоріше – 26,0%. Не знають його 31,0% опитаних.

Голову УАПЦ митрополита Макарія не знають 41,2% опитаних. 20,3% респондентів повністю або скоріше довіряють йому, зовсім або скоріше йому не довіряють - 13,4%.

Окрім того, серед тих опитаних, які вважають себе православними, 44,3% підтримують "необхідність створення в Україні "єдиної помісної православної церкви, незалежної від інших церковних центрів за межами України". 25% - не підтримують цю ідею, а 30,7% - не визначилися.

46,2% українців, які вважають себе православними, підтримують "звернення Верховної Ради України до вселенського патріарха Варфоломія із проханням надати автокефалію (незалежність) православній Церкві в Україні", 18,5% - не підтримують, а 35,3% - сказали, що їм важко відповісти.

21,6% православних вважають, якщо єдина українська помісна православна церква буде створена, то її повинен очолити Філарет, 15,6% - бачить на посаді глави "особу, яку визначить вселенський патріарх Варфоломій", 6,6% - бачать на цій посаді митрополита Онуфрія, а 2,9% - митрополита Макарія. 52,8% православних вагалися з відповіддю на це запитання.

Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними показниками. Вибірка опитування будувалася як багатоступенева, випадкова із квотним відбором респондентів на останньому етапі. Опитування проводилося у 118 поселеннях (67 – міських і 51 – сільських). Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

Довідка

В Україні є три православні церкви. Канонічною вважається УПЦ Московського патріархату, яка діє на правах внутрішнього самоврядування в межах Московського патріархату. УПЦ Київського патріархату відокремилася від РПЦ 1992 року, де її главу Філарета (Денисенка) піддано анафемі.

Також є Українська автокефальна церква, заснована 1921 року. Після великої перерви вона відновила свою діяльність наприкінці 80-х років минулого століття. Українська автокефальна православна церква - найменша з трьох православних церков України.

У 1930-х її повністю ліквідували на території СРСР. Єпископи і священики УАПЦ залишилися тільки в США і Канаді. У 1989 році в Львові було проголошено відтворення УАПЦ. Найбільша кількість її приходів розташована в Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях. Головою церкви до своєї смерті був митрополит Київський і всієї України Мефодій.

Окрім того, є Українська греко-католицька церква, яка має безперервну ієрархічну спадкоємність від часу офіційного Хрещення Руси-України та становлення на її території церковної структури. Новий період з її багатовікової історії розпочинає 1596 рік, коли у Бересті (тепер Брест, Республіка Бєларусь) на Церковному Соборі було проголошено відновлення повної єдності з Римським Престолом, що увійшло в історію під назвою Берестейської унії. Проте першу спробу церковної унії в Русі можна віднести ще до часів короля Данила Галицького, який вимагав об'єднання сил усього християнського світу в умовах опору татаро-монгольській навалі.

Розквіт Української греко-католицької церкви припадає на XIX століття. Провідною постаттю греко-католицького руху в першій половині XX століття був львівський митрополит Андрей Шептицький. Зі встановленням радянської влади на західноукраїнських землях УГКЦ насильно розпущено владою — і церква існувала лише в підпіллі. Аж 1989 року — за горбачовської перебудови церква вийшла з підпілля.

Раніше в Україні існувала єдина помісна Українська Церква, яка сім століть належала до канонічної юрисдикції Вселенського патріархату, тобто від часу хрещення Великим Київським князем Володимиром (у 988 р.) аж до її анексії за Російської держави Петра І. Внаслідок цього українська церква стала частиною РПЦ, і більшість православних єпархій України (тобто за винятком єпархій УПЦ КП і УАПЦ) підкоряються московському патріархові й досі.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації