Як швидко отримати доступ до публічної інформації?

ЛІКНЕП ДЛЯ НАРОДУ /

Користуючись своїм правом на доступ до публічної інформації, громадяни, надсилаючи до держаних органів інформаційні запити, часто не отримують її протягом п’яти календарних днів.
 
Передовсім, це пов’язано із тим, що українці не вміють правильно звертатися за наданням такої інформації, приміром, неправильно формують запит, надсилають його до некомпетентних органів, або ж ставлять питання, на які поширюється дія іншого спеціального законодавства, повідомляє Інформаційний відділ ГО «Громадська ініціатива розумних рішень».
 
Про те, як можна отримати швидку відповідь на інформаційні запити ГО «Громадська ініціатива розумних рішень» розповіла адвокат Богдана Боднар.
 
«За своїм визначенням, публічна інформація − це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених законом», - повідомила Боднар.
 
За словами адвоката, до такої інформації відноситься: уся інформація, що перебуває у органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Інформація щодо використання бюджетних коштів юридичними особами, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів. Інформація, пов’язана з виконанням особами делегованих повноважень суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг. Інформація щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них, якщо йдеться про суб’єктів господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами. Інформація про стан довкілля, якість продуктів харчування і предметів побуту. Інформація про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров’ю та безпеці громадян.
 
Головним критерієм для визначення інформації публічною є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб’єктів владних повноважень або ж інших розпорядників публічної інформації.
 
За словами голови ГО «Громадська ініціатива розумних рішень» Сергія Розумного, інформація є публічною навіть якщо вона розміщена у кількох документах.
 
«Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям «відображеності та задокументованості» і також є публічною», - повідомив Розумний.

Боднар також додала, що відмова у задоволенні запиту на інформацію повинна бути мотивованою та обґрунтованою.
 
«Така відмова має містити пояснення про те, якому з правомірних інтересів відповідає обмеження, чому обмеження доступу відповідає зазначеному інтересу, у чому конкретно полягає шкода правомірному інтересу, яким є причинно-наслідковий зв’язок між наданням доступу та можливим настанням шкоди, чому ця шкода є істотною, яка ймовірність настання шкоди внаслідок надання доступу до інформації, чому шкода від надання інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні», - наголосила адвокат.
 
Відсутність висновку розпорядника інформації щодо наявності хоча б однієї зі згаданих трьох підстав означає, що законних підстав для обмеження доступу до інформації немає, а відмова у доступі до публічної інформації є необґрунтованою і можу бути оскаржена через суд.

БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації