Кіндер-сюрпризи української політики

17 лютого в приміщенні ресторану «ШАТО» в Києві, за келихом смачного домашнього пива, відбулася традиційна неофіційна презентація «КІНДЕР-СЮРПРИЗИ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ» на основі проведеного Центром досліджень проблем громадянського суспільства (ЦДПГС) комплексного дослідження «Уявлення виборців про перспективу оновлення політичної еліти в Україні».

Проект складався з загальноукраїнського соціологічного кількісного опитування (вибірка - 2000 респондентів, охоплення вся Україна, похибка – 2,5%) та 5 фокус-груп. Опитування проводилося протягом 25 січня – 10 лютого 2009 р.

Метою проекту було з’ясування уявлень громадян про можливості оновлення політичної еліти України та персоналії, які умовно можна розглядати в якості наступників діючих державних діячів та лідерів парламентських політичних сил.

Опитування показало, що виборці в основному не задоволені діяльністю нинішнього керівництва України та лідерів партій, представлених у Верховній Раді (75,3% респондентів). 86,8% опитаних бажають появи „нових облич” в політиці. У той же час, тільки 32,8% вважають, що таке оновлення протягом найближчих 2 років можливе (47,4% – не вірять в таку можливість).

Як показують результати фокус-груп, причиною такого песимізму є те, що більшість громадян розглядають нинішній політикум як корумповану, герметизовану спільноту.

На думку директора Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталія КУЛИКА, ми маємо справу з відомим соціологам явищем розколу на „політикум” та „суспільство”. „Це два паралельні світи, які фактично не перетинаються між собою на рівні потреб та вимог. Є політики, президент, прем’єр, уряд, які існують в своєму світі, де приорітетними питаннями є: „геополітичні орієнтації”, „боротьба за повноваження” та „конституційну реформу” і світ „пересічного українця”, де основним є потреба майже фізичного виживання в умовах кризи. Тому, громадяни, хоча і бажають змін, „нових облич” в політиці, тих в кого можна інвестувати свої інтереси, але не вірять, що це можливо зробити в найближчий час” – зазначив В.КУЛИК.

В якості виходу з даного протиріччя, значна частина опитаних під час фокус-груп, вказували на ідею „люстрації” для політиків, які є діючими депутатами Верховної Ради та членами Кабміну. Мова йде про тимчасову заборону для них висувати свої кандидатури на наступних парламентських і президентських виборах та обіймати посади в органах виконавчої влади.
Також загрозливим сигналом для держави може бути теза, яка знаходила підтримку серед учасників фокус-груп, про якісну зміну правлячої політичної еліти шляхом революційних (силових) змін.

В той же час, попри очевидний песимізм та зневіру в політикумі більшості опитаних, 23,2% респондентів вважає, що „нові обличчя” мають виникнути саме в середовищі партійних функціонерів, 21,1% вважають, що кіндер-сюрпризи мають зарекомендувати себе як професійні державні менеджери, 15,7% хочуть „політизації” бізнесу, 3,9% - покладають сподівння на прихід в політику релігійних діячів, а 1,2% сподіваються на профспілкових активістів.

Проте, 12,3% респондентів вважають, що оновлення правлячої еліти може відбутися через політизацію нових соціальних рухів (громадянське суспільство). На думку експертів ЦДПГС, це свідчить про зростання популярності протестних ініціатив, та винекнення сподівань у частини громадян, що саме в їх середовищі може зародитися справжня контреліта, яка, з часом, буде здатна взяти владу у свої руки. Як зазначив Віталій КУЛИК, „у частини громадян є поки що слабко усвідомлене очікування появи „буйних”, які здатні стати „вожаками” протесту, пуповиною не повязаними з існуючим політикумом. Хоча, як показали ті ж фокус-групи, громадяни поки що воліють протестувати на кухні і не поспішають ставати цими самими „вождями”.

Якщо ж розглядати ідеальний портрет українського політичного кіндер-сюрпризу, то це має бути молода людина (віком не більше 40 років) з незаплямованою репутацією, з хорошою освітою, вмінням говорити і з певним досвідом адміністративної роботи (не важливо де – бізнес, державне управління, громадянський сектор).

Дослідження виявило і ще одне важливе протиріччя – комунікаційне. Більшість опитаних недовіряє „телевізійним політикам” (87,6%), але саме під впливом телевізійних ток-шоу основна маса громадян (94,7%) формує свої уявлення про кандидатів у „нові обличчя”. Як зазначив Віталій КУЛИК, „ми сподіваємося на появу нових „нетелевізійних політиків”, але ми їх „не впізнаємо”, тому що на екранах бачимо лише офіційних ньюсмейкерів. Отже застосування принципу „відкритих списків” для реформування виборчого законодавства не гарантуватиме оновлення правлячої еліти. Ми просто будемо це оновлення імітувати”.  Цим протиріччям, на думку експертів ЦДПГС і пояснюється персональний спосок тих, кого виборці вважають „кіндер-сюрпризами” української політики


Контакти:
Київ, вул.Івана Франка 15, оф.17,
[email protected], [email protected]
www.politika.org.ua

«БукІнфо» (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації