Звільнитися хоче кожен 7-й суддя: бояться "засвітити" майно та беруть вихідну допомогу

  • Право
  • 3150
  • 0

РИЛЬЦЕ В ПУШКУ? / 


Слідом за дефіцитом дільничних і слідчих Україні загрожує дефіцит суддів. За даними Вищої ради юстиції, з початку року від суддів надійшло 1132 заяви на звільнення за загальними обставинами. Фактично кожен сьомий суддя України захотів піти зі своєї посади. "Причини – за власним бажанням, у зв'язку з бажанням піти у відставку, за станом здоров'я, у зв'язку з досягненням 65-річчя або через те, що закінчився термін, на який суддя був призначений", – перераховує заступник голови ВРЮ Олексій Муравйов. І додає: "Основне число подали заяви використовувало формулювання " у зв'язку з бажанням піти у відставку" – таких 1 038 заяв. Найменше – чотири заяви – через стан здоров'я.

 

Тільки в липні надійшло 418 заяв, протягом серпня – 356. За ці два місяці 80% від загального числа заяв. Якщо порівнювати з минулим роком, тоді надійшло 432 прохання про звільнення".

 

У Вищій раді юстиції уточнюють, що всього в Україні – близько 7,5 тис. суддів. Як пояснили нам у ВРЮ, за останні роки були і звільнення суддів через порушення ними присяги. Таких, тепер уже екс-вершителів правосуддя, було 350, серед них 276 – кримські судді, які перейшли на бік Росії. Близько 30 служителів Феміди були звільнені після того, як перейшли на бік самопроголошених республік або ж незаконно засудили активістів Майдану.

 

Чинні судді розповіли нам про можливі наслідки масового виходу колег. "Ми чули про негласну вказівку позбавлятися старих суддів. Тому багато хто хоче не перебувати в невідомості, а спокійно отримати вихідну допомогу в розмірі 50-60 тисяч гривень і піти. Якщо не піти самому, то є ризик бути звільненим і залишитися без грошей. Пишуть заяви і ті, у кого закінчується 5-річний термін, на який вони були призначені. Вважають, що теж краще піти самим, ніж бути звільненими. Ми, хто залишився, вже завалені справами. В середньому на місяць на слідчого суддю тепер припадає близько 200 справ. Раніше, до звільнень, їх було десь втричі менше".

 

Ще один суддя, який планує звільнитися, нам розповів, що причин декілька: "Е-декларації побоююся, так само, як і журналістів. Звільнення загрожують для підсудних. Наприклад, невдовзі розглядатиму справу про хабар, в ньому 50 томів. Після мого звільнення за справу візьметься інший суддя. Почне все спочатку, а підсудному нічого не залишиться, як чекати, поки новий суддя ознайомиться зі справою".

 

 

У Мін'юсті парирують, що суди не залишаться без кадрів – після чисток за спецконкурсом будуть набрані нові, а система в цілому, мовляв, тільки виграє від оновлення структури.
 

Е-декларації тепер зобов'язані заповнювати і всі держслужбовці. Якщо вкажуть недостовірну інформацію, загрожує покарання від 17 тис. до 51 тис. грн або до двох років в'язниці. "Нову декларацію ще не заповнювала, але робити цього не маю жодного бажання. Насторожує, що частина моїх даних, в тому числі про заробітки, будуть ще в одному державному реєстрі", – коротко прокоментувала одна з районних прокурорів. "Заповню її, як і паперову. До речі, колись забула вказати наявність страховки, цього разу зазначу її. Думаю, після заповнення ніяких претензій до мене не буде. Побоюються ті, хто на великих керівних посадах, у кого прихований дохід. Але звільнень поки що немає через це", – говорить співробітниця однієї з мерій.

 

Кілька з опитаних нами держслужбовців сказали, що новий документ заповнюватимуть так, як це робили з паперовою декларацією, не заявляючи всю власність і гроші. "У кого є прихований бізнес, то він стане, мабуть, ще прихованішим. Щоб мати можливість працювати і далі", – розповіла нам одна з чиновниць. 


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації