Нові ціни про головне: в Україні подорожчають горілка, пиво і сигарети. Контрабандисти затамували подих...

ЩЕ НЕ ВЕЧІР / 

 

Алкогольна продукція, пиво і сигарети у 2017 році вкотре подорожчають. Уряд пропонує збільшити ставку акцизного податку на 12%. За оцінками учасників ринку, вартість підакцизних товарів збільшиться мінімум на 5 гривень. Виробники побоюються, що запропонована індексація - не межа. В умовах відсутності зовнішнього фінансування Мінфін може піти на більш різке підвищення податкового навантаження з метою збалансувати держбюджет. І це все на тлі відсутності будь-яких законодавчих ініціатив по боротьбі з тіньовим сектором.


Уряд затвердив законопроект (документ) про підвищення ставок акцизного податку на 2017 рік. Зміни розроблені Мінфіном і, згідно з нормами Податкового кодексу, повинні були бути внесені в парламент ще до 1 червня. Традиційно це вимога законодавства не дотримується і бізнес лише приблизно здогадується про можливий рівень податкового навантаження (кодекс передбачає індексацію ставок), який їм необхідно буде виконувати в наступному році.

"Ставки акцизного податку будуть змінюватися як завжди, незалежно від індексу інфляції, можливостей споживача або алкогольного ринку, а від потреб державного бюджету, який верстатиметься під новий рік, - каже голова асоціації "Укргорілка" Володимир Остапюк. - Про це сьогодні в пресі заявляють і міністр фінансів Олександр Данилюк, і його заступник Євген Капінус. Тобто, виробники та імпортери алкоголю будуть до останнього перебувати в невіданні, якого ж розміру податку їм очікувати в 2017 році".

Поки ставки податку на підакцизні товари, алкоголь, пиво й тютюн - передбачається підвищити на 12%. Ренту за користування надрами, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, за спецвикористання води та лісових ресурсів - на 10,4%.

За підрахунками Мінфіну, це дозволить збільшити доходи зведеного бюджету на 5,2 млрд гривень. За даними Державної фіскальної служби, на 1 серпня, до бюджету надійшло 30 млрд гривень: від лікеро-горілчаної продукції - майже 3,3 млрд гривень, тютюну - близько 17,7 млрд гривень. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, обсяг відрахувань збільшився на 9 млрд гривень.

З 1 березня ставку податку на спирт уряд планує підвищити з 105,8 гривень/л 100%-ного спирту до 118,5 гривень. За оцінками Остапюка, якщо акциз збільшиться на 12%, то податкове навантаження на пляшку горілки 0,5 л зросте з 21,16 гривень до 23,7 гривень.

"Але не варто забувати, що на акцизний податок у нас нараховується ПДВ 20%, а потім ще один акцизний податок з роздрібної ціни в розмірі 5%. Тобто ціна пляшки 0,5 л лише за рахунок збільшення акцизного податку, подорожчає мінімум на 5 грн", - пояснив Володимир Остапюк. Крім того, виробникам досі не зрозуміло, від якої ціни уряд прогнозує доходи.

Слід нагадати, що в кінці червня Вищий адміністративний суд України задовольнив позов Люботинського заводу "Продтовари" і визнав недійсною постанову Кабміну про підвищення мінімальних роздрібних цін (МРЦ) на алкоголь.

Таким чином, зараз діє МРЦ 39,90 гривень/0,5 л замість затвердженої Кабміном 54,90 гривень. Однак Мінфін і Мінекономрозвитку розробили проект постанови з новим розміром МРЦ. Для горілки він може скласти 68,10 гривень.

Незважаючи на те, що попередня норма була скасована судом в червні, міністерства подали проект нових цін тільки зараз. Ще протягом місяця вони будуть обговорюватися учасниками ринку. "Публікацію даного проекту алкогольна галузь очікує з березня 2016 року (Люботинський завод подав в суд у минулому році, - ред.). Сподіваємося, що рішення буде прийнято невідкладно. Чим довше буде затягуватися процес прийняття мінімальних цін на алкоголь, тим вигідніше це нелегальним виробникам", - резюмує Остапюк.

За оцінками МВФ, частка українського тіньового сектору на алкогольному ринку є найбільшою у світі - 50%, тоді як, наприклад, у Білорусі цей показник становить 22%, в США - 6%.

Дим вітчизни

 

Відповідно до урядового законопроекту, специфічна складова ставки акцизу на сигарети з фільтром і без фільтру з 1 січня збільшиться з 318,26 гриивен/1 тис. шт - до 356,45 гривень.

Адвалорну Мінфін пропонує залишити на нинішньому рівні - 12%. Учасники ринку прогнозують, що курцям варто очікувати зростання роздрібних цін на 1,5-2 гривень.

"В цілому ми підтримуємо поступове підвищення ставки акцизу, оскільки ринок ще не оговтався від різкого підвищення ставок на 40% з початку цього року. Це помітно у тому числі і за цінами на ринку. Середньозважена ціна 2016 року на ринку України складає не більше 15 гривень за пачку сигарет, що менше показника минулого року", - уточнив директор відділу корпоративних питань і комунікацій JTI Україна Олександр Когут. Він додав, що, судячи з заяв чиновників, Мінфін планує збалансувати бюджет по аналогії з минулим роком за рахунок непрямих податків, зокрема, за рахунок акцизів на тютюнові вироби.

Директор з корпоративних зв'язків "Філіп Морріс Україна" Наталія Бондаренко вважає, що ефективним і прозорим інструментом наповнення бюджету може стати середньострокове бюджетне планування ставок акцизного податку на 3-5 років. Це дозволить не тільки збільшити бюджетні надходження, але й поступово привести законодавство до вимог директив ЄС без стрибка рівня нелегальної торгівлі.

У той же час директор з корпоративних та правових питань Imperial Tobacco в Україні, Молдові та країнах Кавказу Олег Стрекаль впевнений, що лише індексації специфічних ставок недостатньо. Необхідно і збільшення адвалора з 12 % до 15 %, що призведе до зростання податкового навантаження на дорогі сигарети і забезпечить додаткові надходження до бюджету в розмірі понад 1 млрд гривень.

"Що стосується доходів, то крім збільшення ставок акцизу одним з резервів наповнення доходної частини бюджету є введення мінімальних роздрібних цін на сигарети, передбачену чинним законодавством. Ціна питання – 2 млрд гривень щорічно, що можна порівняти з доходами від пропонованої індексації ставок", - упевнений Когут.

Нагадаємо, що Податковий кодекс передбачає введення МРЦ на сигарети. Це було прийнято в кінці минулого року, і одним із зобов'язань уряду є напрацювання відповідного проекту постанови. Пізніше Мінфін ініціював скасування цієї норми, так як вона не відповідає європейським правилам, тому з розробкою документа та його прийняттям поки "підвисало".

Різниця в позиціях лідерів ринку - Philip Morris і JTI - і виробника більш дешевих сигарет - Imperial Tobacco - призвела до торгових воєн між компаніями. Від невідповідностей в ціні не тільки на сигарети, але і алкоголь страждають і місцеві бюджети, які вже другий рік адмініструють роздрібний 5-процентний акциз.

За даними першого заступника виконавчого директора Асоціації міст України олександр Слобожан, обсяг втрат по 2016 році може скласти 1,2 млрд гривень. Асоціація ще на початку II кварталу зверталася до уряду з проханням врегулювати ситуацію, в першу чергу, на алкогольному ринку.

Ефективність акцизного податку останні п'ять років скорочується: зростання ставок не призводить до збільшення надходжень у бюджет. Легальне виробництво скорочується, а обсяги споживання залишаються стабільними. На думку Слобожана, найбільш дієвий спосіб - підвищення МРЦ до економічно обґрунтованого рівня.

Пиво пінне

 

Ставку для пива запропоновано підвищити з 2,48 гривень/л - до 2,78 гривень. Про зростання цін у роздробі, учасники ринку поки не говорять, так як перегляд вартості не йде слідом за індексацією. Виробники намагаються зберегти попит.

У той же час співрозмовник РБК-Україна в одному з пивних компаній зазначає, що 12% запропонованих зараз урядом, швидше усього, не межа. "Основні обговорення відкладені на осінь. Зараз вони порахують, скільки їм потрібно грошей, щоб збалансувати бюджет з урахуванням відсутності траншу фінансової допомоги партнерів і будуть підвищувати", - побоюється виробник.

"Ми сподіваємося, що норма про індексацію буде виконана, Кабмін і Верховна Рада будуть дотримуватися законодавчої бази, яку самі ж і затвердили. А ми, як виробники, зможемо підготуватися до такого зростання. Сподіваємося, що 31 грудня для нас не стануть несподіванкою нові ставки", - заявила генеральний директор асоціації "Укрпиво" Галина Коренькова.

У Мінфіні обіцяють, що запропонований варіант підвищення ставок - остаточний. Однак крім ставок бізнес чекає та інших законодавчих змін. На алкогольному ринку обурені, наприклад, відсутністю якого-небудь посилення правил для нелегального виробництва.

На тютюновому ринку неодноразово говорили про криміналізації контрабанди. Україна нарощує експорт контрабанди сигарет в країни ЄС. Якщо в 2012 році, до скасування кримінальної відповідальності за контрабанду, нелегально за кордон переправлялося близько 2 млрд шт сигарет, то після скасування в рази більше.

За оцінками JTI Україна, обсяг нелегального експорту сигарет з України за підсумками цього року може скласти 13 млрд шт. Вигода для контрабандистів колосальна. На одній фурі контрабандних сигарет, успішно пересекшей кордон України та ЄС, можна заробити від 500 тис. до 1, 5 млн доларів в залежності від торговельних марок та цін на них у країнах призначення.

"Ми працюємо над додатковими заходами. Повідомимо про них додатково", - все, що зміг уточнити РБК-Україна міністр фінансів Олександр Данилюк. Його заступник Євген Капінус, що займається податкове напрямок, взагалі не зміг прокоментувати майбутні законодавчі ініціативи. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації