Хто гальмує територіальну реформу на Сокирянщині, або Як столична комісія втерла носа місцевим "князькам"

КНЯЗІВСТВО ЗАХИТАЛОСЯ... / 

Відчайдушні потуги районного керівництва зберегти цілісним власне князівство виглядають недолугими, смішними і просто ганебними, особливо у світлі останніх подій. Йдеться про приїзд на Сокирянщину урядової комісії, яка мала розібратися з усіма проблемними питаннями, що гальмують тут територіальну реформу. Голова цієї комісії директор Інституту розвитку територій, експерт з питань децентралізації Юрій Ганущак чітко визначив роль районної влади у процесі децентралізації: її просто немає.
 
Тобто методика створення ОТГ (об’єднана територіальна громада) не передбачає жодної участі районної влади, крім хіба що інформаційно-роз’яснювальної роботи. Та з цим законодавчо визначеним порядком ніяк не можуть змиритися районні керманичі, адже на їхній очах руйнується створена ними впродовж останніх років імперія. Тому, щоб утримати моноліт «єдиної Сокирянщини», вдаються, іноді на грані фолу, до всіх можливих способів і методів.

Перший і найважливіший серед них ‑ потужна інформаційна кампанія, яка провадиться на теренах краю. Розуміючи, що першу скрипку в процесі відіграють громади, людям методично вкладають в голови мантру, що їхнє щастя можливе лише в цілісності району. Підконтрольні районній владі інформаційні рупори просто не подають альтернативної думки, а тих, хто насмілився її мати, та ще й висловлювати, таврують «неадекватами» та «безвідповідальними особами». Але завіса правди про те, яке ж воно – те щастя у районі ‑ уже почала відкриватися.
 
 
Чотири села, що зголосилися об’єднатися в ОТГ з Новодністровськом, про формуванні переліку першочергових проблем, розповіли, що їх найбільше турбує. Виявляється, справи там печальні: практично всі бюджетні установи потребують капітальних ремонтів своїх споруд. В Ломачинцях, селі, де розмістився фешенебельний «Услад», будинок культури підпертий балками, а приміщення бібліотеки тріснуло навпіл. У Василівці, на землях якої розташована найпотужніша в Україні ГАЕС, за сільський клуб служить колишня панська конюшня. І це при тому, що за мільйони від цієї ж таки ГАЕС в Сокирянах зводять цілий палац. Десь в дитсадочку немає водопостачання, ще десь у школі відсутній спортзал, а в Ожевому ще з часів президента Кучми не спромоглися встановити дорожні знаки. Отак в селах господарювала районна влада. І це ще далеко не все ‑ на черзі ревізія земель громади та комунального майна. Подейкують, що ця процедура відкриє чимало таємниць про те, як, коли, кому і за скільки…
 


Адже рішення рад у Сокирянському районі приймаються, як правило, «на віру», законодавчими підставами для них, мабуть, мало хто цікавиться. Такий висновок можна зробити з тих недолугих документів, що тиражуються на теренах краю. Передусім – це рішення самої районної ради, яка, безцеремонно втручаючись у процес децентралізації, рекомендує Чернівецькій ОДА перекроїти Перспективний план формування територій за власним баченням. Цим документом, що був створений ще два роки тому за участю представників обласної влади, органів місцевого самоврядування та громадськості було визначено найбільш оптимальний територіально-адміністративний поділ Чернівеччини.
 
В Сокирянському районі, наразі, передбачається три ОТГ. Це, звісно, геть не влаштовує районних владців. Від імені Грубнянської сільської ради вони нашвидкуруч «склепали» ще одне рішення такого ж ґатунку. Ним пропонується усім громадам, включаючи й новодністровську, гуртуватися в єдину ОТГ з центром у місті Сокиряни. Зрозуміло, що таке рішення нікчемне з юридичної точки зору, адже домовлятися про об’єднання можуть дві сторони: котра приймає і котра приєднується. Та ініціатори формули «один район – одна громада» свідомо спрямовують органи місцевого самоврядування на хибний шлях, аби отримати офіційне погодження від усіх населених пунктів на вхід в «єдину Сокирянщину». І вже рішення сільських рад мали б стати підставою для зміни Перспективного плану або навіть позовів до суду. Про це нещодавно сказав у інтерв’ю «Дністровським зорям» голова райради Василь Козак.

Думку про те, що всі сокирянські села прагнуть злитися воєдино, намагалися, мабуть, донести і до урядової комісії, яка 29 червня на місці вивчала ситуацію. До її приїзду готувалися заздалегідь: до актової зали райради запросили лояльних до нинішнього режиму членів «районної робочої групи зі створення перспективного плану» (що то за група, якщо райраду ніхто на це не уповноважує?), а всіх інших туди просто не пускали. Очевидно, розігрувався той самий сценарій, що і під час приїзду Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, коли люди чекали в одному місці, а високого гостя повели в інше.
 
 
Пам’ятаючи цю поразку, активістам, представникам громад, і навіть деяким посадовим особам, які хотіли донести до членів комісії реальний стан справ, доводилось прокладати собі дорогу до зали насильно, хоча там були вільні місця. А коли противників «єдиної» в залі стало більше, як прихильників, районна влада оперативно перейшла до плану «Б». До кабінету голови РДА тихцем передислокувалися усі сільські голови та інші члени «робочої групи зі створення перспективного плану». Туди ж повели і комісію, перехопивши її на півдороги.
 
Люди, які чекали на урядовців у залі, зрозумівши, що їх в черговий раз намагаються ошукати, штурмом пішли на кабінет, де проводилась нарада. Хоча, як стверджують окремі її учасники, цього можна було й не робити, бо голова комісії Юрій Ганущак уже там розставив акценти, головний з яких: об’єднання громад має відбуватись згідно з їхнім волевиявленням, тобто добровільно. А районної влади у цій системі координат немає. Цю ж тезу від повторив і для широкого загалу уже в залі, куди після емоційних «ганьба» та «до людей» він перейшов разом з деякими іншими членами комісії. Швидко і по темі з’ясовувалось, в яких селах рішення приймались без громадських слухань, в яких громада змушена була тиснути на своїх депутатів, а які ще залишаються «за бортом» реформи. Після короткої і доволі емоційної розмови голова комісії резюмував, що нагальної потреби змінювати існуючий Перспективний план наразі немає, хоча спроможність третьої (Романківецької або Вашківецької) ОТГ ще перевірятиметься.
 
1) А тим часом на Сокирянщині владна пропаганда, роздратована чіткою позицією столичної комісії,  передавала новини з "іншої планети":
 
 
2) Північно-бесарабський інформаційний портал у кращих традиціях рашистського LifeNews  зі всієї роботи і висновників комісії побачив лише, як столичні гості харчувалися, звісно, додавши до цього своїх "колоритних фарб":
 


Таким чином висновки столичного експерта зруйнували найкращі сподівання на світле майбутнє адептів «єдиної Сокирянщини». І щоб відімстити за це, вони опублікували викривальну статтю, де членів комісії звинувачують у тому, що вони «розпочали свою роботу з… застілля». (Дивіться вище скріншот провладного сайту) Навіть зафіксували на відео як «реформатори» (саме так у статті названо членів комісії) покидають заклад харчування, де насправді вони просто пообідали. І ця, здавалось би природна потреба людей, які їхали до Сокирян аж із Києва, виявилась для анонімних авторів статті та відео найважливішим з усього, що відбулося 29 червня. Бо про, власне, роботу і висновки комісії – лише два рядки.

Віта ПЛИТУС, спеціально для БукІнфо (с) 
 
P.S. :)
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації