На Кіцманщині може статися екологічна катастрофа: берег Прута потребує укріплення в кількох ділянках одночасно

БЕРЕЖЕНОГО БОГ БЕРЕЖЕ / 


Не так давно проблема укріплення берегів Прута в Кіцманському районі стала чи не головною для місцевого населення, адже переживши паводок 2008 року, кіцманчани знову б’ють на сполох. Особливо ця тема стосується жителів сіл Неполоківці та Оршівці, де берегоукріплююча споруда вщент знищена та потребує негайного ремонту.

 

З цією проблемою жителі Кіцманщини звернулись до депутата обласної ради від фракції «Свобода», Ростислава Поклітара. Націоналіст не гаяв часу та одразу ж вирушив оглянути стан дамби самостійно. Разом із в.о. начальника Дністровсько-Прутського басейнового управління водних ресурсів, Борисом Баглеєм, депутат проаналізував рівень загрози підтоплення сіл і як висновок, вирішив діяти в напрямку сприяння вирішити проблему.

 

Отож, поспілкувавшись із представниками Дністровсько-Прутського БУВР, нам стало відомо, що вже рік як існує спеціальна програма робіт з розчистки та регулювання русел річок Чернівецької області, але через нестачу коштів її неможливо реалізувати повністю.

 

В даній програмі йдеться, що значна частина території області розташована в гірській та передгірській зонах Карпат. І майже щороку кліматичні умови спричиняють формування декількох руйнівних паводків з підйомами рівнів води в річках впродовж 1-2 діб на 2-3 метри. «Одним із факторів, який негативно впливає на стан річок басейнів Дністра, Прута та Сірету є самовільний, безсистемний забір гравійно-піщаної суміші в заплавах та руслах річок, що призводить до руйнування берегів, створює загрозливу ситуацію про проходженні повеней та паводків».

 

Борис Баглей каже, що програми протиповеневих заходів, що приймались, практично не виконувались через обмежене фінансування. Так, за період з 2010 по 2014 роки із передбачених протипаводковими програмами 207 млн. грн. фактично було виділено та освоєно 31, 9 млн., тобто 15% від потреби. А на виділення робіт з розчистки русел річок кошти з держбюджету взагалі не виділялися. У зв’язку з припиненням держфінансування, очисні роботи в останній роки виконувалися за рахунок місцевих бюджетів у незначних обсягах. Це призвело до того, що на річках з’явилися ділянки, де шкідлива дія паводкових вод створює вкрай аварійну ситуацію.

 

В таких умовах залишаються й берегові ліній сіл Неполоківці та Оршівці, Кіцманського району, де берегоукріплюючої споруди фактично не існує. Залишилися лише руїни, які нагадують, що там була дамба – коментує Борис Баглей – В той же час багато осіб (юридичних та фізичних) мають потребу у видобуванні алювію, та через обмежену кількість офіційних кар’єрів та інших причин, вони без погоджень та дозволів самовільно вибирають гравій та пісок на ділянці річок. Також через такі дії за останні роки русло річки Прут змінило свій напрямок на 400 метрів і таким чинок забрало частину сільськогосподарських угідь.

 

- Загроза полягає в тому, що якщо рівень води підвищиться до такого, як був у 2008 році, залишки дамба просто не втримає воду й села затопить. А ми самі бачимо, що в районі сіл Неполоківці та Оршівці стан дамби просто катастрофічний. Тому укріплювати дану споруду потрібно вже. Замість того, щоб щорічно виділяти 5 млн. грн. на те, щоб укріпити і за 10 років забути за цю проблему – ми можемо її вирішити і забути. Просто тоді буде планове системне русло регулювання, адже паводки не так часто бувають на території області.

 

За його словами, якщо зараз не вирішити питання із укріпленням дамби на ділянках сіл Оршівці та Неполоківці, в майбутньому наслідки паводку можуть бути катастрофічними. Адже є ризик затоплення всіх сільських угідь та домівок. З часом після зміни русла річки, утворився так званий острів. Під час затоплення ці всі дерева, які розрослись там, можуть знести все на своєму шляху. Роботи не проводились ще з часу створення споруди, а це з 70-х років. І хоч ризику повені у 2016 році немає, та це не означає, що немає потреби відновити та укріпити дамбу. Адже немає гарантій на те, що наступного року паводків не буде.

 

З поданою інформацією депутат-свободівець облради, Ростислав Поклітар ознайомився та найближчим часом готуватиме проект звернення щодо виділення коштів на укріплення дамби на тих територіях, де стан споруди в критичному стані. Свободівець наголосив:- Побувавши безпосередньо на місці, де споруда в занедбаному стані, я жахнувся від цього видовища. Адже на кількох ділянках берегу річки й справді утворились так звані острівці, які вщент заросли деревами. Ми можемо лише уявити, які наслідки будуть, якщо під час паводку це все знесе в сторону сіл.

 

Особливо небезпечна ділянка в селі Неполоківці, де поруч з дамбою знаходиться сміттєзвалище, яке існує ще з 60-х років. Як мені повідомили в Департаменті екології рівень шкідливих речовин, а саме формальдегідів, на території звалища перевищує у 10 разів дозволеної норми. В разі повені, затопить цю ділянку, що призведе чи не до екологічної катастрофи в Кіцманському районі. Такі факти вимагають негайних дій для відновлення робочого стану берегоукріплюючої споруди та русло регулюючих робіт.

 

Отож, жителям прибережної лінії річки Прут залишається сподіватись, що депутати обласної ради підтримають звернення свободівця та посприяють відновленню занедбаної дамби на ділянках, де це справді вкрай необхідно.


Іванна КАПУСТЯНСЬКА,
прес-служба Чернівецької обласної організації
Всеукраїнського об'єднання "Свобода" 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації