Євро- 2016: Короля потіснили з трону та Ісландське диво

BREXIT №2 /

Чемпіонат Європи з футболу перейшов через дві третини свого шляху і вже відомий перший його проміжний результат: іспанці, які впродовж десятиліття задавали тон у континентальному та світовому футболі, виявилися скинутими з Олімпу. Два роки тому на світовій першості в Бразилії вони не змогли навіть вийти з групи, а тепер у першій же грі навиліт – матчі однієї восьмої фіналу – поступилися збірній команді Італії. Чинний чемпіон грав із віце-чемпіоном Європи і останній зумів цього разу реваншуватися за розгромний чотирирічної давності програш у фіналі з рахунком 0:4.

Правда, реванш виявився не настільки переконливим. До останніх хвилин матчу перевага італійців була мінімальною, чемпіони могли під завісу навіть зрівняти рахунок, перевівши матч в «овертайм». Але натомість ще раз після стрімкої контратаки пропустили.

Загалом же італійці виграли заслужено, чого не скажеш про деяких інших півфіналістів. Приміром, у першому матчі однієї восьмої між Польщею та Швейцарією поляки забили першими, а після того, як отримали м’яч у відповідь і їхні візаві розгорнули новий наступ, почали відверто «сушити» гру. Довівши спочатку її до овертайму, а відтак і до серії пенальті, в якій зуміли таки перемогти.

До слова, пенальтист швейцарської збірної, який спричинився до поразки своєї команди, післав м’яч настільки далеко від польських воріт, що якби це було в Україні, то неодмінно поширювалися б чутки чи не на замовлення супротивника був виконаний «історичний удар»?!

Ще курйозніша ситуація мала місце в матчі Хорватія – Португалія. Визнані лідери хорвати весь час наступали, але їхній захисник Домагой Віда, який найчастіше опинявся на ударній позиції і добре знайомий нам за виступами в київському «Динамо», щоразу бив мимо цілі. Коментатори передачі «Великий футбол», де троє із чотирьох спілкуються з українським глядачем російською мовою (це так у нас реалізується мовна політика!), зауважили, що якби Віда хоч раз виявився везучішим, то за підсумками сезону йому можна було би присудити головний футбольний трофей – приз «Золотий м’яч».

Та цього не сталося. Португальці академічно відбивалися, перечекали поки супротивник втомиться від невдач, а за дві хвилини до завершення матчу спромоглися на атаку. Воротар м’яч спочатку відбив, та інший гравець, що набігав, зумів таки послати його в ціль. Це й були оті всього два удари за 90 хвилин гри, тоді як хорвати завдали їх у десять разів більше. Але нічого не вдієш: у футболі не завжди виграє той, хто ліпше, артистичніше грає, але завжди той, хто більше забиває.

Останній матч однієї восьмої фіналу між Англією й Ісландією найпоказовіший у цьому плані. Всі дивувались звитязі спортсменів держави з населенням усього 320 тисяч чоловік, які зуміли в груповому турнірі жодного разу не програти, а вольовою перемогою над австрійцями забезпечили собі друге та гарантоване право продовжити дальшу боротьбу за медалі. Але щоб протистояти самим родоначальникам футболу англійцям?! Тим більше, ситуація складалась не на користь ісландців.

Уже на четвертій хвилині необов’язковим жорстким прийомом проти нападника англійської команди голкіпер «приніс» у власні ворота пенальті. Супротивники його реалізували і дуже раділи. Як з’ясувалось, передчасно. Миттєво мобілізувавшись, ісландці пішли в атаку і вже через дві хвилини зрівняли рахунок, а відтак на 18-ій хвилині послали ще один м’яч у сітку. До кінця матчу залишалося більше години і не можна сказати, що англійці гаяли час. Вони наступали і перевага у володінні м’ячем була на їхньому боці. Але мужні полярні вікінги стійко захищалися і завдавали небезпечні контрудари у відповідь.

Команда малої за кількістю населення країни створила справжнє диво, і саме цим, а не зміною імені чемпіона найперше запам’ятається Євро у Франції. Королі на троні змінюються, а дух змагальності, патріотизму, прагнення до перемоги завжди в ціні.