Об'єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО "Букові праліси Карпат та інших регіонів Європи" потребує захисту

ПИТАННЯ ВИЖИВАННЯ / 

Українське товариство охорони птахів, Київський еколого-культурний центр та Всесвітній фонд природи WWF в Україні готують законопроект, який надасть всім Карпатським пралісам охоронного статусу. На даний момент через відсутність надійного законодавчого захисту частина цих унікальних лісових ділянок може бути знищена в процесі господарської діяльності.

 

Праліси – це природні ліси, які не зазнавали прямого впливу людської діяльності на їх розвиток (Карпатська конвенція, 2004). Праліси та старовікові ліси є еталонами природного розвитку лісових екосистем, а також домівкою для рідкісних видів тварин та рослин, тому вкрай необхідно зберегти їх для наших нащадків. Це національна спадщина України.

В Українських Карпатах на сьогоднішній день виявлено майже 48 тис. га пралісів, з яких близько 30 тис. га вже перебувають у межах природно-заповідних об’єктів та охороняються законом. Частина з них належить до об’єкту всесвітньої спадщини UNESCO «Букові праліси Карпат та інших регіонів Європи». Інші ділянки, розташовані у межах лісових господарств, не мають охоронного статусу і, таким чином, можуть бути знищені в процесі господарської діяльності. Праліси неможливо відтворити в сучасних умовах, тому знищення останніх недоторканних ділянок призведе до остаточної втрати унікальної природної спадщини.

Всесвітній фонд природи WWF в Україні підтримав підготовку критеріїв та методичного посібника з виділення пралісів і старовікових лісів, а також з 2008 року провадить значну роботу з детальної інвентаризації старовікових лісів та пралісів у Карпатському регіоні, врахувавши також попередні та сьогоднішні зусилля інших громадських та державних інституцій. Результати досліджень розміщено на порталі «Старовікові ліси та праліси Українських Карпат» (http://gis-wwf.com.ua) для громадського та професійного використання.

«Крім виявлених на сьогоднішній день, в Українських Карпатах нараховується близько 35 тис. га лісових ділянок, які ще підлягають перевірці як потенційні праліси чи старовікові ліси. Також Всесвітній фонд природи WWF у спільно із Міністерством екології та природних ресурсів України підготували й подали в UNESCO обґрунтування щодо включення додаткових 6000 га пралісів та старовікових лісів України у номінацію “Букові праліси Карпат та інших регіонів Європи”, - додає Роман Волосянчук, спеціаліст з питань лісів Всесвітнього фонду природи WWF в Україні.

Ольга Яремченко, керівник природоохоронного проекту «Збереження карпатських пралісів», впроваджуваного Українським товариством охорони птахів за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства: «З березня 2014 року ми впроваджуємо на території Українських Карпат проект, спрямований на посилення збереження пралісів та старовікових лісів, які наразі перебувають на землях лісгоспів і жодним чином не захищені від знищення. На суміжних з 9-ма національними природними парками Карпат територіях ми виявили 11,8 тис. га пралісів і старовікових лісів, розкиданих окремими відносно невеликими масивами серед господарських лісів. Також з’ясували, що іще 4,4 тис. га цих особливо цінних лісових масивів на сьогодні уже втратили свої критерії пралісів і старовікових лісів через господарське руйнування, і перейшли до категорії господарських лісів.
 
Ініціатива нашого проекту приєднати виявлені залишки пралісів і старовікових лісів разом з прилеглими цінними природними територіями до національних природних парків і таким чином захистити їх від знищення зустріла надзвичайно потужний опір опонентів, які зацікавлені у заготівлі та продажу деревини. За переговорами спливає час, зникають ліси, а разом з ними – й осередки екологічної стабільності – праліси. У цій ситуації надійним захистом пралісів від знищення може слугувати цільовий Закон, якого на сьогодні наша держава не має».

У 2014 році Україна ратифікувала Лісовий протокол до Карпатської конвенції, яка зобов’язує охороняти всі праліси Карпат. Але на практиці пралісові ділянки в межах лісгоспів не охороняються на законодавчому рівні. Українське товариство охорони птахів, Київський еколого-культурний центр та Всесвітній фонд природи в Україні готують законопроект, який надасть цим ділянкам охоронного статусу.

«На жаль, національна спадщина українського народу ¬– карпатські праліси, – сьогодні знищуються не лише в комерційних господарських лісах, а і у природо-заповідних об’єктах – заказниках, нацпарках, заповідниках, заповідних урочищах, пам’ятках природи. Яскравий приклад – Ужанський національний парк», - вважає директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.

За детальною інформацією звертайтеся до:

Яремченко Ольга,
Українське товариство охорони птахів
Моб: (097) 520-71-73
e-mail: [email protected]

Володимир Борейко,
Київський еколого-культурний центр,
Моб: (067) 715-27-90
e-mail: [email protected]

Роман Волосянчук,
Всесвітній фонд природи WWF в Україні,
Моб: (096) 534-30-54
e-mail: [email protected]

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації