У Новоселиці взялися відновлювати одну з найбільших синагог Європи (ВІДЕО)

ЦЕ НАША ІСТОРІЯ / 

Колись тут молились, а тепер розбирають руїни. Збудований ще у 1920-му році храм був культовою спорудою районного центру. В сюжеті ТВА йдеться про центральну Новоселицьку синагогу, яка "була тим місцем, куди з’їжджалися жителі не тільки Новоселиці, а й тих сіл, які були поряд. Приходили помолитися Богу. Бажали одне одному гарного дня, гарного врожаю, мирного неба", розповіла Світлана Дроздовська, історик.
 
За майже 100 років єврейська синагога бачила ортодоксальних євреїв та Радянський Союз. А за незалежної України стала наркоманським притоном та смітником посеред міста.
 
За "совка" синагогу використовували як будинок піонерів. Та з початку 90-х років будівля спорожніла та руйнувалася на очах. А відновлювати її ніхто не брався. Адже самих євреїв на Новоселиччині залишилося дуже мало, хоча раніше вони складали 90% населення міста.
 
"Єврейська національність на території нашого міста - це зараз національна меншина в буквальному розумінні цього слова. Велика кількість людей була розстріляна поблизу кладовища", - зазначила Світлана Дроздовська.
 
А після Другої світової війни майже всі євреї, що залишились, повернулися до землі обітованої. Тож потреба в існуванні такого храму відпала сама собою. За різними джерелами, у Новоселиці було від 5 до 10 синагог. Та сьогодні їх залишилось лише дві. В одній облаштували спортивну школу, а інша і далі перетворювалася на смітник.
 
"Хотілося б зробити музей єврейської культури в Новоселиці. Тому що у нас ще 70 років тому в основі були євреї", - зазначив депутат райради Олег Істратій.
 
А приміщення синагоги, кажуть фахівці, чудово для цього підходить. Адже за часів Другої світової війни тут довгий час утримували євреїв у полоні. Містяни ж вважають, що тут можна зробити і синагогу, і музей. Одне одному не заважатиме.
 
 
БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації