Моряків із "Фаїни" звільнено. Пірати залишили судно

Після більше ніж чотиримісячного полону українське судно "Фаїна" звільнено. Cомалійські пірати залишили суховантаж. На борту залишився тільки екіпаж, передає Бі-Бі-Сі. На борту суховантажу провели ділення найбільшого в історії сучасного сомалійського піратства викупу у 3,2 млн дол.

Зараз "Фаїна" під охороною американського військового корабля готується до переходу в кенійський порт Момбаса - туди воно має доставити груз, що знаходиться на борту, а морякам буде надано медичну та іншу необхідну допомогу, повідомляє прес-служба українського Президента.

Судно вдалося звільнити завдяки втручанню спецслужб. "4 лютого судно було звільнено в результаті дуже складній операції, проведеній українськими спецслужбами в співпраці із зарубіжними спецслужбами", -сказано в заяві адміністрації президента України.

Сомалійські пірати залишали "Фаїну" невеликими групами, щоб, забезпечити себе від можливого нападу з боку американців, чий корабель продовжує знаходитися поблизу, - кожна зі своєю часткою грошей. Передбачалося, що судно буде залишено до ночі.

Кожна наступна група піратів не сходила з судна доти, доки попередня не повідомляла на борт, що благополучно досягла берега.
У свою чергу в МЗС України повідомили, що судно "Фаїна" не можна вважати звільненим, оскільки на ньому все ще знаходяться пірати.

Згідно з інформацією посольства України в Кенії, пірати ще не залишили судно. Якщо все ж таки "Фаїну" буде звільнено від піратів, повинен пройти огляд судна, який покаже, чи зможе воно самостійно пересуватися по воді.

Раніше головний редактор "Морського бюлетеня" Михайло Войтенко прогнозував, що моряки можуть бути звільнені вже сьогодні, передає ИТАР-ТАСС. "Їхній шлях додому, якщо не станеться нічого непередбаченого, займе близько тижня", - заявив Войтенко, пише газета Сегодня. Войтенко повідомив, що враховуючи те, що це найбільший викуп, туди з'їхалося близько 100 піратів, які представляють різні банди.

За даними добре інформованих джерел у Службі зовнішньої розвідки, гроші піратам скидали з легкомоторного літака, який вилетів із Кенії. Льотчики ризикували своїм життям, а пірати - тим, що пакети з доларами могли пролетіти повз борт.

Декілька родичів українських моряків вимагають, щоб хлопців відправили прямо з борту додому, але, за деякими даними, українська влада на це не погоджується і хоче, щоб моряків було відправлено спочатку до порту Момбаса (Кенія), куди судно йшло спочатку.

Там корабель розвантажать, адже на його борту танки Т-72, зенітні установки, гранатомети, боєприпаси, призначені, за офіційними даними, для Кенії (з чуток же, одержувачі зброї - сепаратисти в Південному Судані).

Інформація про те, що насправді "Фаїна" доставляла зброю не до Кенії, а до Південного Судану, з яким торгувати зброєю заборонено, була одразу після захоплення. Першими заговорили про це американські військові, але "Укрспецекспорт", який вантаж продавав, і уряд Кенії, яке його ніби як купувало, цю інформацію спростували.

Крім цього, керівник угрупування, яке захопило судно, Шамун Індабур в інтерв'ю журналу "Newsweek" зробив сенсаційну заяву. За його словами, зброю, яка знаходиться на "Фаїні", везли все ж таки нібито до воюючого Південного Судану, а переговори зірвалися через спроби посередників між судновласником і розбійниками вкрасти частину викупу.

Після звільнення моряки близько доби пробудуть у лікарні, а потім на літаку повернуться на батьківщину.

В середу ввечері полонені ще нікому з рідних не дзвонили. Родичі дізнавалися про звільнення в основному від представників судновласників. Представник переговорників зателефонував і розповів матері одного з моряків, що гроші було скинуто на "Фаїну" з літака близько четвертої години за київським часом.

"І радіємо разом зі свекрухою, і тривожно на душі. У мене є інформація, що судно своїм ходом вже піти не зможе і його візьмуть на якийсь буксир, тому коли саме чекати чоловіка додому, поки що точно не відомо. Вони зараз знаходяться в морі, попереду ще довгий шлях. Заспокоюся, коли побачу чоловіка вдома. Я 13 січня ходила до ворожки, вона сказала, що саме в цей період його звільнять, вона лише на 3 дні помилилася!", - поділилася Тетяна Пилипенко, дружина другого механіка "Фаїни" Олега Пилипенко.

Одеситка Олена Прісуха, дружина іншого моряка з "Фаїни", розповіла нам, що зустрічатиме свого чоловіка у Києві. "Я поки навіть не знаю, як його зустрічати, боюся щось купувати до приїзду. Зараз все дуже важко передбачати. Ми і так дуже довго чекали, коли вся ця історія закінчиться. У душі дуже багато болю і розчарування, що так все довго було..."

Та все ж рідні поки що бояться тріумфувати - аж надто часто їх обнадіювали, а допомога все не йшла. Про це, повідомила мати моториста Артема Гиржева Ольга.

Ще вранці не готова тріумфувати у зв'язку із звільнення "Фаїни" і український омбудсмен Ніна Карпачова. "Хотілося б звернутися до всіх ЗМІ та наших співгромадян з проханням не злякати вспіх, тому що, поки що на борту судна залишаються пірати, говорити про повне завершення операції ще рано", - сказала вона.

"Все, що пов'язано з "Фаїною", було оповито недомовленостями не тому, що хтось хотів щось приховати або пропіаритися, а тому, що в наявності - нові виклики", - зазначила вона. За даними омбудсмену, члени екіпажу почуваються задовільно. Зібрані всі разом і з нетерпінням чекають на звільнення.

Карпачова пообіцяла, що після того, як пірати перерахують гроші, морякам нададуть допомогу американські військові медики і судно відбуксирують до Момбасу. Вона уточнила, що силовий варіант звільнення не розглядався. "Зараз наступає найвідповідальніший етап. Пірати, багато хто з яких знаходиться під впливом наркотиків, гарантували нашим морякам повну безпеку. Сподіватимемося, що так воно і буде", - зазначила вона.

А ось президент Віктор Ющенко набагато раніше позитивно оцінив ситуацію. Він привітав українських моряків - членів екіпажа судна, їхніх рідних і близьких з наближенням терміну довгожданого повернення наших співвітчизників додому, із завершенням тривалої і складної операції з визволення з піратського полону судна. Про це повідомила прес-служба голови держави.

Довідка:

Суховантаж "Фаїна", на борту якого знаходиться 33 українських танки Т-72, а також легкі зенітні установки, гранатомети і боєприпаси, у водах Сомалі 25 вересня захопили пірати. Вони одразу ж почали вимагати викуп, сума якого варіювалася від 35 до 5 млн доларів.
Заручники - 17 українців, один громадянин Латвії і троє росіян – понад 4 місяці перебували під вартою піратів. Примітно, що раніше зброю пірати пообіцяли не повертати, а на початку січня з'явилося повідомлення, що пірати готові звільнити і екіпаж, і вантаж "Фаїни" за 20 млн доларів.
А 15 січня стало відомо що сомалійські пірати, які захопили суховантаж, відмовилися від послуг посередників при веденні переговорів щодо звільнення судна і розраховують домовитися безпосередньо з його власниками. Крім того, пірати декілька разів обіцяли підірвати судно або просто знищити всіх моряків. Багато разів також повідомлялося про закінчення запасів продовольства і погіршення самопочуття екіпажу, правда, щоразу через деякий час цю інформацію спростовували. Втім, один з полонених так і не дожив до світлого дня звільнення: росіянин - капітан Володимир Колобков помер від серцевого нападу незабаром після захоплення судна.

NEWSru.ua


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації