У Чернівцях чиновники продовжують знищувати музей буковинської діаспори

МОГОЛИ, МОГОЛИ /
 
Після майже десятирічного затишшя чиновники Чернівецької ОДА продовжли наступ на експозицію Чернівецького Музею буковинської діаспори, розташованого за адресою: м. Чернівці, вул. Й. Главки, 1а. І робиться все, як це заведено в Україні - незалежно від кількості Революцій гідності і майданів, у звичний для чиновництва спосіб: я начальник – ти дурень, або проти лому – немає прийому.

Наразі три постійно діючі експозиції, які були окрасою музейної колекції, розбирають і переносять до підвалу.

Під загрозою опинилися експонати, що розповідають історію буковинської еміграції до США, про життя та творчість художника Василя Курилика та скульптора Ярослава Паладія.

Проблеми в єдиного на той час в Україні музею діаспори почалися ще за часів правління на Буковині Теофіла Бауера. Очільник крайової влади пошкодував для закладу культури якихось 40 тисяч гривень на рік. Відтак у 2003-му році повноцінний заклад культури позбавили статусу юридичної особи, виключили з переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст області, закрили окремий банківський рахунок, скоротили площу та штат і врешті реорганізували у відділ Чернівецького обласного краєзнавчого музею.

Неофіційною ж причиною владних ігрищ тодішнього правлячого у Чернівецькій області тандему Бауер-Гульпе навколо цього тихого притулку муз у престижному районі Чернівців злі язики називали принадність будівлі, в якій ще у 1992 році розташувався цей заклад культури.

Щоправда реалізувати далекосяжні плани щодо самого приміщення музею, якщо такі справді були, завадила відставка головного натхненника реорганізації Теофіла Бауера. Підселивши до будівлі учбово-методичний центр культури Буковини та загнавши чималу музейну експозицію до 4-х невеличких кімнаток, про те, що залишилося від музею, на деякий час забули.

Напевно, щоб не привертати до конаючого закладу культури зайвої інформаційної уваги, вже постпомаранчеві керівники області відмовилися у 2007 році профінансувати урочисте відзначення 15-ї річниці його заснування. (Крихти на своє утримання відділ діаспори отримує з не менш куцого бюджету Чернівецького краєзнавчого музею).

І ось нарешті черговий удар зразка 2015 року. У залишків музею вирішили відібрати навіть ті крихти площ, які ще в нього залишалися. Формально площі нібито мають відійти до учбово-методичного центру культури Буковини.

Довідково:


Музей було створено у далекому 1992 році. Розташований у принадній будівлі осередок культури відвідували високі делегації, які поповнювали його експозицію унікальними експонатами. Чого лише вартий візит до музею тоді ще чинного генерал-губернатора Канади – не просто українця, а буковинця (!) за походженням - Рамона Джона Гнатишина, який назвав заклад "пам'ятником відважним і невгамовним". Попри жалюгідне фінансування за залишковим принципом, холод взимку, дірявий дах, на ремонт якого влада перманентно не знаходила кошти, та мізерні зарплати, науковці робили усе можливе, щоб музей залишався справжнім духовним центром для розсіяних далекими світами українців. Це у той період тут з'явилися постійні експозиції, присвячені художнику Василю Курилику, майстрині Ксенії Колотило, скульптору Ярославу Паладію, співакові Йозефу Шмідту, історику Аркадію Жуковському, громадському і культурному діячеві Миколі Суховерському та багатьом іншим. Музей відвідали тисячі людей, а його фонди зросли до 4 тисяч експонатів. Про існування музею довідалися у Франції, Австрії, Польщі, Прибалтійських державах і навіть далекому Узбекистані, де також була чимала українська діаспора.
 
БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації