Валютні кредити: загальнодержавна афера, яка зводить у могили українців?

VOX POPULI /

В Україні державна машина не порушить і пальцем, доки її не почне штурхати доведений до відчаю громадянин. Здавалося, після останньої «штурханини» річної давності, державні мужі вийдуть з чиновницької летаргії та хоча б намагатимуться діяти якщо не на випередження, то, принаймні, не доводити ситуацію до вибухонебезпечного стану. А ні. Навіть після революції та у військовий час, державна машина не бажає виконувати свої безпосередні обов’язки.

Про яскравий приклад державної недбалості, що вже призвела до щонайменше 200 самогубств, кореспондентові БукІнфо розповів чернівчанин Олександр Пастух (на фото), який є координатором «Кредитного Майдану» в області.

Олександр, як і близько 4 мільйонів українців, став жертвою загальнодержавної афери, яка мала місце у 2006-2008 роках і за яку ніхто не поніс (швидше за все і не понесе) покарання. Саме у ці роки в Україні банки масово видавали валютні кредити.

«Протягом 2006-2008 років в Україні відбувалася незаконна видача кредитів у валюті. Чому незаконна? Бо у нас є національна валюта, у якій мали б відбуватися усі фінансові операції. Ті люди, які у той час взяли кредити у валюті, потрапили сьогодні у надзвичайно скрутну ситуацію. З таким курсом долара, виплачувати кредит – неможливо. По всій Україні це приблизно 4 мільйони людей», - розповідає Олександр Пастух.

Серед валютних позичальників – у першу чергу представники середнього класу. Чому брали кредити у валюті? Бо вони надавалися на пільгових умовах: за спрощеною процедурою і з меншою відсотковою ставкою. Тому так багато людей постраждали від цієї афери.

«Коли я брав кредит, мені запропонували два варіанти: у гривнях – зі складною процедурою оформлення і високою відсотковою ставкою, і у валюті – на спрощених умовах і в рази меншими відсотками. У такий спосіб втягували людей в аферу. А хто тоді брав кредити у валюті? Середній клас: підприємці, які створювали робочі місця, науковці, лікарі. Усі ті, хто міг собі дозволити виплачувати кредит. Сьогодні ми бачимо, що держава забула про нас. А по Україні вже більше 200 випадків самогубств серед валютних позичальників», - каже активіст.

Тож аби дати раду у цій непростій ситуації, люди, які змушені виплачувати валютні кредити вирішили згуртуватися. «22 лютого у Чернівцях відбулося зібрання валютних позичальників зі всієї області. Ми вимагаємо справедливості і хочемо аби наші валютні кредити перерахували за минулим курсом. Більшість позичальників вже виплатили тіло кредиту й відсотки але позалишалися великі залишки у вигляді пені, штрафів і т.д.

Ми вирішили створити обласну громадську організацію, яка буде відстоювати наших позичальників. Люди на сьогоднішній день дуже радикально налаштовані, особливо після виступу пані Гонтаревої у Верховній Раді, де вона заявила: «Не можеш платити – віддавай заставу». Це ж повний абсурд. Як можна платити валютний кредит по сьогоднішньому курсу і при тому, що реальні доходи зменшилися. Ми не вимагаємо списання кредитів, ми згодні платити, але у розумних межах», - каже Олександр Пастух.

Позичальники мають намір звертатися і до влади, і до банків для того, щоб провести реструктуризацію кредитів, перевести їх у гривню. У першу чергу звертатимуться до нового голови Чернівецької ОДА та до керівництва місцевих філій банків, бо кредити брали саме тут. Також активісти закликають згуртуватися довкола своєї ініціативи усіх тих, хто постраждав від валютно-кредитної афери. Контактний телефон: 050 745 23 74.

Чи матимуть якісь наслідки ці звернення? Хочеться вірити, що так. А для владної машини це буде ще одним іспитом чи зможе вона повернутися до громадян, які її утримують своїми податками, обличчям, а не тим місцем, яким характеризують стан справ у країні вже більше 20 років.

Володимир ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ, БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації