Лукашенко: без Росії не було б "ДНР" і "ЛНР"

БЕНЕФІС БАЦЬКИ /

 

Президент Бєларусі Олександр Лукашенко вважає, що в подіях, які відбуваються в Україні, винен колишній президент Віктор Янукович. Про це він заявив в Мінську на прес-конференції для російських регіональних ЗМІ, повідомляє російський "Інтерфакс".


"У подіях на Майдані і всьому, що сталося потім, хто винен? Винен мій дуже колишній хороший друг – Янукович. Тільки він повинний в тому, що сталося в Україні", – сказав він. Разом з тим Лукашенко заявив, що на Майдані стався "антиконституційний переворот".

Говорячи про свої контакти з українськими політиками, Лукашенко сказав: "Я завжди знаходив спільну мову з політиками, які приходили до влади в Україні". "Що тут поганого? Що поганого в тому, що я розмовляю з українськими політиками?" – поставив він риторичне запитання. "Нам треба спокійніше ставитися до того, що відбувається в політиці в Україні. Вони завжди вирували напередодні виборів, особливо парламентських", – додав Лукашенко.

Раніше Лукашенко розповів, про те, що якби колишній президент України Віктор Янукович, який переховується в Росії, попросив би у нього політичного притулку, то він не зміг би йому відмовити.

Лукашенко вважає неправильним приєднання Криму до Росії

Олександр Лукашенко також вважає неправильним приєднання Криму до Росії, але підкреслює, що українська держава сама дала до цього привід. "Тоді, в 94-му році, коли ми погодилися на виведення ядерної зброї, США нам гарантували так звану "ядерну парасольку" - що ми збережемо свою незалежність і територіальні кордони, в тому числі і Україну. Тому неприпустимо, щоб ці гарантії були порушені, і якась держава забирала частину території в іншої держави. Це неправильно", - заявив Лукашенко.

Водночас він підкреслив, що українська дала сама дала привід до анексії Криму.

"Чому ви направили вістря своєї революції на російських людей, ви почали погрожувати життю цих людей? Ви що, хотіли розмістити в Криму підрозділи НАТО? Шукайте причини у себе, а не в Росії. Ви дали як мінімум привід до того, щоб Росія приєднала Крим до себе", - сказав бєларуський лідер. "Ви в цьому винні, а не Росія. Якби ви не давали приводу, не підставляти, не було б цього", - підкреслив глава бєларуської держави.

Лукашенко: Янукович фінансував "Правий сектор"

Президент Бєларусі Олександр Лукашенко стверджує, що Віктор Янукович з соратниками фінансував "Правий сектор". Про це він заявив на прес-конференції для журналістів регіональних російських ЗМІ в Мінську, повідомляє "Белапан".

"Віктор Федорович зі своїми соратниками фінансував "Правий сектор", бо він нібито проти Юлії (Тимошенко) був би. Втрата всяких орієнтирів ... І ось він створив для себе цю силу, яка його потім і знищила", – сказав він.

За словами Лукашенка, він попереджав Януковича, що цього робити не можна. При цьому, зазначив Лукашенко, при Януковичі в Україні була створена "така система поборів, хабарів, корупції, яка просто була нестерпна". "Втрачено була керованість, політики почали битися один з одним", – сказав він.

За словами Лукашенка, він попереджав керівництво Росії про процеси ,які відбуваються в Україні і говорив, "що не можна тримати таку ціну на газ".

Президент Бєларусі стверджує, що за часів Януковича в Україні "була створена страшна антиросійська, антиросійська позиція всередині країни. Там більшість вже через високі ціни на газ ненавиділи росіян і президента. І на сході такі настрої були. І це створювала влада".
 
Він також закликав російських журналістів не вірити в те, що на заході України живуть "фашисти і нацисти, а на сході – наші". "Скрізь нормальні люди, але в родині не без виродка і там, і там", – додав Лукашенко.

Мінськ сам вирішить, чи визнавати Крим частиною Росії - Лукашенко

Олександр Лукашенко заявляє, що поки що не має чіткої позиції щодо визнання статусу Криму, і наголошує, що республіка самостійно визначиться з цим. "Колись визначення питання постане, але за визначенням ми вирішуватимемо самі", - сказав Лукашенко в п'ятницю на прес-конференції для російських регіональних ЗМІ.

Він зазначив, що питання про позицію Бєларусі щодо статусу Криму було однією з тем на нещодавніх переговорах з президентом РФ Володимиром Путіним. "Це була одна з тем закритих переговорів із Путіним", - сказав Лукашенко, зазначивши, що "такий посередник, як Бєларусь, у питанні Криму Росії потрібен".

Бєларуський президент нагадав про те, що республіка досі не визнала Абхазію і Південну Осетію.

"Не треба мене довбати, як по Абхазії, що я її не підтримав. Я говорив росіянам, що від того, визнає чи не визнає Бєларусь Абхазію, нічого не зміниться, і абхазький президент, з яким я розмовляв, на мене не ображався, а визнавав, що з цим визнанням ми лише проблеми собі створимо ", - сказав Лукашенко.

Він зазначив, що у разі визнання незалежності Абхазії і Південної Осетії Бєларусь підпала б під серйозні санкції з боку ЄС і США, "у квадраті до тих, які зараз позначаються на Росії". При цьому Дмитро Медведєв, який на той час був президентом РФ, заявив про неготовність російської сторони надати підтримку Бєларусі в обмін на визнання їй статусу цих республік.

"Ми поклали тодішньому президенту Медведєву список на стіл, що трапиться, якщо це буде. Те ж саме, що зараз відбувається з Росією, тільки в квадраті для нас. І я запитав: як ви допоможете мені із цим? А мені сказали, що я знову починаю торгуватися ", - розповів Лукашенко. "Але я президент цього шматка землі, мене люди запитають, як ми будемо з цього виходити", - зауважив бєларуський президент.

"Якщо ми вам потрібні в такому статусі (посередника і союзника - ред), не треба напружувати у дрібницях", - сказав Лукашенко, відповідаючи на запитання російського журналіста про те, чи має намір Бєларусь визнавати статус Криму.

"Що стосується Криму, я вже сказав. Там маса проблем, я посилав туди цілу делегацію на урядовому рівні і не приховував, що треба їм допомагати на урядовому рівні. Багато бізнесменів відверто бояться постачати продукцію до Криму, бо потраплять під санкції, а я направив цілу урядову делегацію ", - зазначив бєларуський президент.

Лукашенко: без Росії не було б "ДНР" і "ЛНР"

Олександр Лукашенко вважає, що самопроголошені "республіки" на сході України не могли б існувати без підтримки Росії. "Давайте будемо відверті, дні ДНР і ЛНР були б вже давно злічені без Росії", – сказав він.

За словами Лукашенка, "Росія просто змушена захищати і підтримувати ці території з різних причин", починаючи від особистого іміджу і закінчуючи "найсвятішим – там живуть брати", яких не можна кинути в біді.

Лукашенко також заявив, що війну на сході України не можна було починати ні в якому разі, однак вона була потрібна "певним гравцям на міжнародній арені". "Там не буде воювати ніхто, крім Росії, – з одного боку. З іншого – ніхто з глобальних гравців там воювати не буде. Наприклад, Америка ніколи не піде на зіткнення напряму. Але деякі держави і блоки будуть дуже зацікавлені, щоб ми власними руками перебили один одного", – вважає Лукашенко.

Президент Бєларусі жалкує, що Кучма в свій час не послухав його пропозиції посилити президентську владу в Україні

Олександр Лукашенко зізнався, що пропонував екс-президенту України Леоніду Кучмі міняти Конституцію з метою посилення президентської влади. "Тоді ми сиділи втрьох, я, Єльцин і Кучма, була непроста ситуація в Україні І я сказав, що в Україні треба змінювати систему влади, - сказав Лукашенко в п'ятницю на прес-конференції для російських регіональних ЗМІ.

"Принаймні, сильна влада там (в Україні - ред) необхідна Для цього потрібно змінювати Конституцію. Треба, щоб була президентська влада з певними і наскільки це можливо сильними повноваженнями. І Кучма, і Єльцин тоді сказали: ми згодні", - продовжив бєларуський лідер.

За його словами, він пропонував Кучмі міняти Конституцію за сценарієм, який був здійснений в Бєларусі. "Щоб це було зроблено легітимно, треба було це зробити як у Бєларусі - ми вийшли на референдум з поправками до чинної Конституції і прийняли ту Конституцію, яка була нам потрібна в той час розвалу і розрухи", - зазначив він.

"Я говорив Кучмі: Якщо ви хочете, ми допоможемо підготувати проект Конституції. Це було зроблено і на референдумі (в Україні - ред), цю нову Конституцію прийняли. Потім треба було нову Конституцію направити в Раду, щоб ратифікувати, Кучма цього не зробив", - поскаржився Лукашенко.

Лукашенко запевняє, що не збирається відправляти своїх миротворців в Україну

Президент Бєларусі Олександр Лукашенко спростував приписувану йому заяву про готовність направити миротворчі сили в Україну. "Я не говорив про миротворців. Я точно пам'ятаю свою цитату, дослівно", - сказав Лукашенко.

За його словами, спотворення сенсу його висловлювань виникло при монтажі телеінтерв'ю. "Я цьому журналістові говорю, щоб вашій західній аудиторії показати на фактах, що ви винні в тому, що відбувається в Україні, і розповів йому про те, що у мене був план, який я пропонував ЄС для врегулювання ситуації в Україні. Ви цей план не прийняли, а це стало для мене лакмусовим папірцем", - розповів президент.

За його словами, тележурналіст попросив розповісти подробиці цього плану. "Я сказав: я готовий був би дуже далеко піти (тут йшлося про неприйнятий план), аж до використання своїх Збройних сил для того, щоб розвести конфліктуючі сторони. Але це було, коли ситуація в Україні тільки-тільки починалася", - розповів Лукашенко.

"Якби виникло питання втручатися в цей конфлікт за згодою України, Росії, то знаєте, це ризиковано туди посилати війська. Чому? Там є зараз сили, які взагалі нікому не підпорядковуються. І є сили, які підпорядковані олігархам. Вони ж некеровані взагалі", - продовжив президент. Він зауважив: "Я не хочу бути ні посередником, ні миротворцем. Я від цього відмахуюсь як від прокази".

Разом з тим Лукашенко зазначив, що в питанні врегулювання ситуації в Україні, "якщо мене попросять, запропонують, або скажуть "Лукашенко треба зробити так і так", і якщо це не буде суперечити інтересам Бєларусі, - я зроблю".

Нагадаємо, на початку жовтня з'явилося відео інтерв'ю, в якому Лукашенко заявляє, що готовий відправити бєларуських миротворців на схід України, щоб розвести сторони протистояння. У свою чергу терористи з "Донецької народній республіці" підтримали ідею президента Бєларусі.
 
Фото: ria.ru

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації