Оксана Івасюк: «Програма Віктора Ющенка є збалансованим документом, в якому подано цілісне бачення основних напрямків розвитку країни»

ЕКСКЛЮЗИВ / Рішучий і освічений лідер, який веде за собою народ до європейської спільноти. Таким бачить діючого президента Оксана Івасюк. Нині вона є довіреною особою кандидата у Президенти України Віктора Ющенка у територіальному виборчому окрузі № 205 (Сторожинецький, Кіцманський, Вижницький і Путильський райони). За горнятком кави кореспондент БукІнфо розмовляє із цією інтелігентною жінкою про основні напрямки передвиборчої програми нинішнього президента України.

В Україні розгорнулася війна соціологічних даних

- Пані Оксано, нині в Україні складна ситуація з виборами. Різноманітні екзит-поли та дослідження свідчать, що у виборчих перегонах є тільки два лідери, і Ющенко до цієї компанії не входить.

- Тут йдеться про безпрецендентну війну соціологічних даних. Рівень сприйняття Ющенка занижений у суспільстві через те, що він зробив низку сміливих кроків щодо реформування різних галузей. Одна із них – охорона навколишнього середовища. Наш президент дуже багато зробив для створення нових лісопарків і заповідників і таким чином вдалося зменшити рівень вирубки лісу. У сфері освіти було запроваджено систему незалежного оцінювання. З приводу цього суспільство висловлювало різні думки, але однозначно воно сприйняло незалежне оцінювання як таке, що дало дітям можливість вступати до вузів за іншим принципом. Люди розуміють що ці зміни є позитивними і системними.
Великі зусилля спрямовуються на компрометацію всіх дій та ідей нині діючого президента. Ющенкові довелося витримати чимало незаслужених образ, коли він говорив про свої уподобання у галузі культури. Зокрема йшлося про Трипільську культуру. Але стривайте: це ж розкішна тисячолітня історія нашого народу! І нею, до слова, захоплюються фактично усі народи.
Отже, вперше в історії України ми маємо класичну соціологічну війну. Гадаю, що згодом про це будуть написані цікаві монографії.

- Чи не здається вам, що опоненти навмисне «очорняють» імідж президента?

- І справді, нерідко рішення президента блокувалися. І колишній прем’єр і теперішній прем’єр доклали чималих зусиль, щоби зкомпрометувати дії Віктора Андрійовича. Причому це помітно всім людям, з якими я зустрічаюся.

Ющенко – один з 5-ти найсильніших банкірів світу

- Які здобутки Ющенка не можуть не визнати інші кандидати на пост президента України?

- Під порядне ім’я президента в Україну надійшло чимало інвестицій. Слід зауважити, що йдеться не про позики, а саме про інвестиції, які роблять справжні дива із місцевостями та цілою країною. Згадаємо Південну Корею чи Гонконг, які раніше знаходилися на рівні феодальної ментальності. Сьогодні ж, завдяки інвестуванню, це нові, модерні країни, які не змінили у процесі швидкої еволюції своєї національної своєрідності. Світ вірить Ющенкові і не забуває, що він входить до п’ятірки найкращих банкірів світу. На інвестиціях зростають підприємства і розвивається малий бізнес. Так буде і надалі. Мале підприємництво – це двигун, на якому зараз тримається економіка багатьох країн. Майбутнє України – це невеликі сучасні підприємства, які створять чимало робочих місць.

Конкурентноздатна економіка має дружити з наукою

- Якими будуть реформи у галузі освіти та медицини?

- Віктор Ющенко планує запровадити у нашій країні страхову медицину, а також надати статус державних службовців медикам, освітянам і працівникам культури. Тобто бюджетну сферу буде визнано важливим елементом у розвитку держави. Важливою є ідея автономізації університетів. Сумнівні приватні вузи не зможуть отримувати ліцензії і в Україні залишиться близько 150-ти університетів.
Реформа системи освіти має бути спрямована на забезпечення можливості вільного вибору місця отримання та можливості надання послуг з освіти за умов дотримання загальнообов’язкових стандартів освіти, впровадження принципу безперервної освіти, термінова розробка та впровадження нових освітніх стандартів, зокрема щодо іноземних мов, цивільних прав в Україні і світі, податкового та бухгалтерського обліку, оздоровчих навичок, забезпеченням доступності якісних освітніх послуг для всіх дітей, незалежно від місця проживання та статків батьків. Як і кожній розвиненій країні, Україні необхідне створення умов для дистанційного отримання якісної освіти, а також для отримання громадянами безперервної освіти, розвиток системи професійної перепідготовки громадян.
Серед пріоритетів державної політики у сфері науки повинно стати: сприяння перетворенню провідних університетів на сучасні наукові центри через зближення академічної та університетської науки, вдосконалення механізмів державного фінансування фундаментальних і прикладних досліджень, створення і підтримка ланцюгу «фундаментальні дослідження – прикладні дослідження – інноваційне виробництво», забезпечення інтеграції українських учених у міжнародний науковий процес.

Верховна рада більше не буде «клубом за інтересами»

- Що є запорукою розвитку демократії в Україні на думку діючого президента?

- Це удосконалення системи влади. До Верховної ради обиратимуть депутатів за відкритими списками, а до місцевих рад – за мажоритарною системою. Нарешті буде скасовано депутатську недоторканість. Якщо проаналізувати програми інших кандидатів, то вони не мають подібних пунктів. Верховна рада не може бути клубом за інтересами, а повинна працювати професійно. У ній повинні бути фахівці з міжнародного права та економісти. Важливою для розвитку держави є також свобода слова. Зараз журналісти є захищеними і не відчувають пресингу з боку держави. Ясна річ, журналістика і надалі розвиватиметься у професійному плані.

- На минулих виборчих перегонах з уст Ющенка прозвучала смілива фраза «Бандити сидітимуть в тюрмах»...

- Протягом наступних п'яти років буде здійснено глибоку судову реформу. Громадяни отримають право відкликати суддів і зможуть звертатися за захистом до Конституційного суду України. Тобто судова система буде відповідати міжнародним стандартам. «Бандити сидітимуть в тюрмах» - це була не порожня обіцянка. Однак для втілення цього гасла у життя потрібна знову ж таки судова реформа. Згадаймо ситуацію на Буковині, яка склалася у 40-х роках. Тоді Москва одноосібно призначала злочинців керівниками місцевих рад, а тим часом селами ходила трійка і вишукувала куркулів, бандитів і контрреволюціонерів. Після чого селян виселяли з їхніх земель. Сьогодні президент не в змозі сам провести судову реформу. Йому потрібна підтримка парламенту. Тому він каже про необхідність змінити парламент і далі діяти спільними зусиллями. Раніше він сподівався, що ті, хто стояв з ним поруч на Майдані, допоможуть йому втілити ці ідеї в життя.

Мінімальна пенсія має дорівнювати реальному прожитковому мінімуму

- Чи стане легше жити пенсіонерам?

- Важливим є удосконалення програми нарахування пенсій. Їх розмір визначатимуть трудовий стаж і заробіток, а зростання ваги кожного наступного року трудового стажу буде продовжено. Мінімальна ж пенсія дорівнюватиме реальному прожитковому мінімуму.

- Деякі кандидати обіцяють збільшити кількість населення України. Які кроки у цьому плані зробить Ющенко?

- Курс на захист материнства і дитинства буде продовжено. Ми бачимо результативність дій президента. Завдяки допомогам, запровадженим Ющенком, в Україні зріс рівень народжуваності. Для матерів, чиї діти ходять до дитсадків чи початкових класів, робочий день буде скорочено на годину із збереженням повноцінної заробітної плати.

- Улюблена тема опонентів Ющенка – це вступ України в НАТО. Ця ідея піддається шквалу критики і нерідко стає центральною темою гумористичних програм. Теж саме стосується і спрямованості у бік Європи.
Поверненням до західних демократичних цінностей називали лідери західноєвропейських країн події Помаранчевої революції 2004 року в Україні. Шпальти європейської преси відразу відкрили для себе нову «гарячу тему» - Україна повертається у сім’ю демократичних народів Заходу, новий яскравий демократичний лідер веде Україну назад у Європу. Хочу закцентувати увагу на словах «повертається» і «назад у Європу. За президентства Віктора Ющенка Україна отримала статус країни з ринковою економікою, вступила до Світової Організації Торгівлі (СОТ). Метою ЄС була подальша підтримка процесу демократичних та економічних реформ в Україні. Було відмінено візовий режим з країнами – членами ЄС та США, що відкрило Україну для іноземних туристів, які отримали можливість познайомитися з усіма особливостями української душі. Також значною подією стало визнання акту голодомору 1933 як геноциду українського народу.

- Які зміни передбачаються у сфері економіки?

- Держава стимулюватиме експорт, енергозбереження та імпортозаміщення. Буде створено ефективну систему захисту підприємців від недобросовісної конкуренції і контрабанди. Дуже серйозною частиною програми Віктора Андрійовича є енергетична безпека країни. Здійсниться модернізація газотранспортної системи України та її інтеграція до європейської системи газопостачання. Відкриється постачання каспійської нафти і збільшиться частка української нафти і газу в національному енергетичному балансі. Буде здійснено державну програму енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії.

Кожен мусить починати із себе

- Президент говорить про необхідність формування національно-громадянського українського суспільства. Що це означає?

- Нашій державі необхідно будувати громадянську націю як похідну від взаємодії трьох складових – етносу, держави та громадянського суспільства, що перебувають у динаміці активних змін та трансформацій. Підґрунтям цього процесу повинен стати економічно-соціальний розвиток. Ця «економічна складова» і була запропонована Віктором Ющенком: одним із головних її завдань є досягнення нової якості життя громадян, запровадження соціальних, економічних та демократичних стандартів життєдіяльності людини, суспільства та держави. Потреба формування національно-громадянського українського суспільства, розвиток цінностей та відчуття того, що називають «конституційним патріотизмом». Кожен повинен почати із себе, самоідентифікація окремої людини переросте у любов до своєї малої батьківщини серцем, а потім трансформується у повагу до своєї держави – нації, охоплену розумом. Україна має потужний науковий потенціал, який зараз використовується недостатньо і зазнає відчутних втрат. У ХХІ сторіччі шанси для розвитку матимуть тільки ті держави, які будуть здатні використовувати найновітніші досягнення науки. Тому нарощування науково-технічного потенціалу повинно стати підгрунтям розвитку суспільства і держави.

- Ви, як довірена особа Ющенка, пишаєтеся ним?

- Так. Скажімо, коли він вийшов із промовою до американського Сенату, я пишалася ним і водночас хвилювалася за нього. Було видно, що він відчуває відповідальність за свою країну і за те, що він говорить перед одним з найсильніших парламентів світу. Він думав, що сконсолідоване суспільство допоможе йому втілити у життя не одну реформу.

- Народ вже неохоче вірить передвиборчим обіцянкам. У цьому випадку інша ситуація?

- Програма нашого президента є збалансованим документом, в якому подано цілісне бачення основних напрямків розвитку країни на найближчий період та у середньостроковій перспективі. Ющенко не уникає гострих питань, на які у суспільстві є неоднозначні погляди, а навпаки – пропонує шляхи розв’язання проблем. Він дискутує із суспільством, вчить його і веде за собою.


Ігор КРАВЦІВ, БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації