Віталій Сергатюк: «Влада має пам’ятати, що хлопці, які за Україну проливають кров, на коліна більше не стануть»

ТОЧКА ЗОРУ /

Донині для багатьох українців словосполучення «Правий Сектор» є означенням агресивних молодиків, зовнішній вигляд яких нагадує героїв фільму про австралійських неофашистів «Romper Stomper». Цьому чимало посприяла російська пропаганда та відсутність достовірної інформації. Аби урівноважити інформаційні потоки стосовно Правого Сектора, кореспондент БукІнфо поспілкувався з одним з членів Центрального проводу цієї політичної сили, кандидатом фізико-математичних наук львів’янином Віталієм Сергатюком.

Зрозуміло, що розмова з паном Сергатюком, який сьогодні на кілька годин приїхав до Чернівців, була значно обмежена у часі, тому ми зупинилися на питаннях, актуальних для нинішньої ситуації в Україні, її бачення Правим Сектором.

Як Ви оцінюєте нинішню політичну ситуацію в Україні?

Одним реченням важко охарактеризувати ситуацію. Як на мене – ситуація є критичною. По-перше, в Україні йде неоголошена та невизнана війна. Невизнана владою тому, що влада повинна б першою сказати, що в країні війна. Але ж їм це не вигідно, бо припиниться фінансування з боку МВФ. З другого боку, не можна проводити вибори, які треба провести якнайшвидше, бо падає рейтинг влади. Обіцянки ж були дані, вони не виконані, а, відповідно, треба скоренько скористатися тим рейтингом, який залишився.

Критична ситуація й в економіці. Зрозуміло, що падає економіка Росії, але і у нас є страшні загрози, що до кінця року до 7 відсотків і ще на 4 відсотки до середини наступного року, впаде наш валовий продукт. Тобто, буде серйозне економічне падіння. Воно вже спостерігається. Не виключений дефолт.

Тому цю ситуацію треба чітко означити. Колись Конфуцій казав: «Правильно назвати – означає правильно зрозуміти». Доти, поки ми АТО будемо називати АТО, а не війною, у нас отаке буде непорозуміння. Поки ми економічну кризу називатимемо тимчасовим непорозумінням, так само не буде розуміння ситуації. Тому спочатку треба правильно назвати, а вже потім шукати рецепт порятунку. Бо поки що Уряд не дав правильної назви і оцінки ситуації в Україні, можливо це свідомо.

Чи зможуть вибори кардинально змінити ситуацію якщо виходити із соціологічних прогнозів, за якими партія Прем’єр-міністра не набирає більшості. Чи означатиме це новий розподіл найвищих посад та сфер впливу?

Як на мене, ці вибори нічого не змінять. Вони, можливо, остаточно розхитають цю хитку ситуацію, яка сьогодні є у Парламенті з тими перебіжчиками, які формують ситуативну більшість. Можливо зайде декілька свіжих сил, мається на увазі не політичних, а осіб. Вони можуть спробувати перетворити «Верховну Зраду» на нормальний Парламент.

Очевидно, що за виборчим законом, прийнятим у часи Януковича, обрати нормальний Парламент не можливо. Тим більше, що він є абсолютно дискримінаційним відносно нових політичних сил. Він цілком спрямований на те, аби зберегти «статус кво» у Парламенті, тобто ті самі «тушки» тільки під іншими прапорами. З іншого боку, я не бачу жодної ідеології, жодної економічної програми у наших політичних новотворів. Всі ці партії намагаються зацікавити виборця, знову обдурити його і змусити проголосувати за пишний, прикрашений проект на якому замість ялинкових іграшок у ролі таких собі «весільних генералів» використовуються герої АТО. Як на мене, це є величезна підлість та цинізм, коли людей, які проливають кров за Україну, використовують щоб проштовхнути корумпованих політичних євнухів.

Нічого не буде змінено, доки не буде змінено виборче законодавство, яке дозволить провести вибори за цивілізованими, демократичними правилами. Має бути знятий виборчий бар’єр, або зменшений до 1,5 відсотка, як пропонує Європа. Це дасть можливість прийти абсолютно новим політичним силам. Вони оздоровлять політикум, це неначе політичне переливання крові мало б бути. З іншого боку, мали б бути зняті обмеження у вигляді застав. Не можна аби партії «жирних котів» мали б переваги перед партіями, які живуть переважно з добровільних внесків. Тільки в диктаторських режимах, для того аби зберегти своє панування, застосовуються такі високі обмеження.

А чи не буде у такій ситуації ризику, що до Парламенту пройдуть чимало антиукраїнських сил, які об’єднавшись, зможуть утворити потужну антиукраїнську фракцію?

Здається Вольтер писав: «Ваша думка мені глибоко ненависна, але я готовий віддати життя за Ваше право висловлювати її». Якщо вони пройдуть, значить вони пройдуть. Я впевнений, якщо зняти ці обмеження, позитивних сил буде завжди більше. Але ж якщо це є відверто антидержавницькі сили, ними має займатися СБУ, а не ЦВК. Просто в нас нема правоохоронних органів, які б займалися збереженням державного ладу і охороною державних інтересів. А це вже інше питання. Якщо люди мають інше бачення в межах української політики й української держави – це їхнє право. Священне право. Якщо люди бачать Україну як губернію іншої держави, перепрошую, це вже право і обов’язок СБУ ними займатися.

Яке ваше бачення перспектив правої ідеології в Україні?

Зараз ця ідеологія залишається максимально актуальною для України. Ми повинні запропонувати національну ідею, сформувати національну еліту, власні національні кадри. Для цього якраз і треба використати ідеї, напрацьовані нашими предками в умовах жорсткої конкуренції та боротьби за національну само ідентифікацію. Коли треба робити операцію, косметичними змінами не обійдешся. Зараз треба докорінно перебудовувати державу, а не латати її політичною косметикою.

У випадку, якщо держава постане на засадах націоналізму, з часом виростуть і наші ліберали, і ліві. Тоді і Парламент буде відображати інтереси нації. Бо Парламент як корабель: мусить мати і вітрила, і щогли, і корпус. Але має бути і баласт, який захищає від надмірного розкачування та затоплення. Тоді ніхто не зможе займатися узурпацією якоїсь однієї лінії.

Кілька місяців тому Дмитро Ярош повідомив про ймовірність об’єднання правих сил. Зокрема йшлося про об’єднання зі «Свободою». Чи можливо нині в Україні об’єднати праві партії в єдину політичну силу?

По-перше, це мала б бути ініціатива двох сторін. Ймовірність об’єднання буде вітатися кожним державником. Проте, на мою думку, ідеологія «Свободи» є не зовсім адекватною через абсолютизацію етнічних моментів, особливо якщо взяти їхніх головних спікерів: Фаріон, Сех. Це є радикальні фрази, але в Декалозі українського націоналіста написано: «Говори не з тим, з ким можеш, а з тим, з ким треба». Для чого багато балакати, виходити на гору Яворина і поливати брудом сусідів. На що сподівалися? Що рейтинг України від цього у світі підніметься?

Я знаю багатьох людей у «Свободі», до багатьох ставлюся з пошаною, та, здається, вся їхня енергія вийшла в свисток. І цей свисток – Закон про мову, а далі більше нічого нема. Геть, ганьба і Закон про мову… Але з іншого боку, той, хто бореться з тобою разом проти ворога через мову не має стати меншовартісним. Так не може бути. Твоє право не може загрожувати праву іншого, якщо воно є законним. Тому я не знаю, чи є смисл об’єднуватися. Скаже провідник – будемо вести переговори. Якщо говорити про якесь об’єднання, то кого, з ким, заради чого?

Яка зараз ситуація з легалізацією Добровольчого українського корпусу?

Якщо направду, то ніяка. Держава всіма силами відмежовується від добровольців. Нашому Уряду не потрібні добровольці, бо наступний Майдан, а так виглядає, що він може бути, хоча б я того не хотів би, не буде тривати три місяці. Якщо третій Майдан виникне – це буде три дні, а може й три години. Нових «беркутят» вони вже не завербують і Путін їм не поможе. Оця корумпована, брехлива, продажна влада буде зметена за лічені хвилини. Я би того дуже не хотів би. Бо всяке безладдя то є радість нашим ворогам: показати, що українці не спроможні на власну державу. Але якщо влада свідомо не карає винних, не карає корупціонерів, пробує робити те все, що робив Янукович тільки під іншими прапорами, то вона дуже помиляється, гадаючи, що народ то буде терпіти. Хлопці, які за Україну проливають кров, на коліна більше не стануть, цю політичну риторику, вигадану політтехнологами, вони сприймати не будуть. Прийшов час політичної відповідальності, час підводити риску і віддавати борги.

Розмовляв Володимир ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ
БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації