Оксана Івасюк: про порушення авторських прав дуетом «Писанка»

ВИБОРЧИЙ СКАНДАЛ / Авторські права на використання пісень В.Івасюка у передвиборчій агітації я не надавала дуету «Писанка».Під час концертів, зокрема у Путильському районі, у Кіцманському районі (с.Драчинці, с.Глинниця) використовували пісні В.Івасюка у рамках туру на підтримку Ю.Тимошенко. Ми багато говоримо про нову традицію перехідного суспільства – компеляторство, що заполонило зараз і політичне життя. Наприклад, назва «З Україною в серці» запозичено із передвиборчої реклами Ю.Костенка. Своїм студентам я говорю, що компеляторство – це як залізти у чужу кишеню, попорпатись там, щось потягнути і радіти від того, що принизив того, до кого заліз у кишеню.

Не звертати на такі речі мені було б недоречно, оскільки це питання потребує правового врегулювання, бо мораль тут не діє. Руслана Лижичко колись багато говорила про порушення авторських прав, намагалася тут щось змінити у суспільстві, здебільшого лише бідкалась про свої матеріальні втрати від порушення авторських прав і зовсім не підкреслила, що це звичайна крадіжка, яка не відрізняється від інших таких зухвалих дій.

Одна з проблем використання і захисту об’єктів авторського права полягає в неправомірному використанні творів, яке наносить правовласникам та суспільству в цілому величезну шкоду. Суспільні відносини, що виникають у зв’язку з їх використанням, потребують правового регулювання, яке і бере на себе авторське право.

Використання твору допускається виключно на основі авторського договору, за винятком випадків, коли відтворюються частини твору для навчання. Основним праворегулюючим актом авторських взаємовідносин є Закон України «Про авторські і суміжні права». І згідно із цим Законом публічне виконання – це подання за згодою суб’єктів авторського права творів, виконань, співу тощо.

За словами керівника юридичного управління УААСП Ю. Брунь, «Сучасна українська нормативно-правова база загалом відповідає міжнародним нормам і теоретично здатна забезпечити правову охорону об’єктів інтелектуальної власності та правомірний порядок їх використання». У реальності ж виникає різні казуїстичні проблеми, які не дають можливості забезпечити ефективний захист прав на об’єкти інтелектуальної власності. Автори не притримуються елементарних правил використання авторських музичних творів, особливо в передвиборчий процес. І дивно чути тривалий час від Оксани Савчук «щипательні» слова про мораль, любов до ближнього, різні чесноти, якщо ти знаєш, що вона перша їх зламає і для цього знайде тисячу і одну причину. Просто перед виборцями посіває правовий нігілізм у сфері інтелектуальної власності. Замість того, щоб змінити думку суспільства щодо безкарності порушення прав інтелектуальної власності, вони утверджують – права ніщо, головне лозунг і слова, бажано тріскучі, які не мають ніякої ваги.
До речі, порушник авторського права і суміжних прав зобов’язаний також відшкодувати особам, які мають авторське право і суміжні права, моральну шкоду в розмірі, що визначається судом.

 


Довідка:

Уперше в Україні державну реєстрацію авторських прав було затверджено нормами Закону України “Про авторське право і суміжні права” від 23.12.1993 року №3792-XII. Порядок реєстрації встановлений постановою кабінету Міністрів України від 18.07.1995 року №532 “Про державну реєстрацію прав автора на твори науки, літератури і мистецтва” (далі – Постанова №532). Фактично реєстрація бере початок з вересня 1995 року: свідоцтво №1 про реєстрацію прав автора на твір було видано 1 вересня цього року. 11 липня 2001 року прийнято нову редакцію Закону України “Про авторське право і суміжні права” №2627-III.

 

Персональний блог Оксани ІВАСЮК,

довіреної особи кандидата на пост президента України

Віктора Ющенка

 

Фото С.З. із архіву БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації