Олександр Бурденюк: Ми тоді підтримаємо владу, коли вона ставитиме пам’ятники українським героям, а не Яну Табачнику

Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю лідера буковинських рухівців, члена політради Блоку національних сил Буковини Олександра Бурденюка, яке він дав нашому кореспондентові у Чернівцях. Мова зайшла і про минулий з’їзд НРУ, який виключив з партії голів обласних організацій Руху з Галичини, а також про взаємостосунки Блоку Національних сил Буковини з нинішньою владою.

- Пане Олександре! Днями відбувся з’їзд НРУ, де перемогла партійна лінія Бориса Тарасюка у протистоянні з лідерами західноукраїнських обласних організацій Руху - панами Кензьором, Стойком і Ткачем. Чи можна цей з’їзд таким, що знову розколе нинішній Рух на дві частини?

- На мою думку, після цього з’їзду, Народний Рух лише укріпив свої позиції. Не мають права бути в партії люди, які компрометують Рух, не виконують рішення Центрального проводу і Політради. Я відкрито підходив до Ярослава Кендзьора і казав йому: «Якщо ти маєш щось проти Тарасюка, маєш якісь дані. Які не відомі нам – говори! Чому ти при нас не говориш відкрито і чесно? Чому ти на з’їзді, політраді партії не висловлюєш свої претензії?». Той нічого не відповів.

Скажу більше – завдяки Тарасюку, Кендзьор двічі потрапляв у прохідну частину і проходив до Верховної Ради. Раніше Кендзьор не сварився з Тарасюком, а тепер несподівано на нього ніби щось найшло. Я не знаю, що і як буде Тарасюк робити. Але я пам’ятаю, що свого часу зробив Дмитро Павличко – він був ініціатором і ідейним натхненником розколу Народного Руху в часи В’ячеслава Чорновола. Тобто ми маємо об’єктивно дивитися на речі. Наступне. Тим людям, які виступали проти Тарасюка я казав: «Якщо ви хочете укріпити Рух, то чому ви, галичани, мене не підтримали у минулому році, коли я конструктивно опонував Борисові Тарасюку в плані нової кадрової політики, нових облич у ВРУ? Якщо ви реально хочете змін, хочете як я виховати нових українських патріотів у нашому партійному середовищі, то що вам завадило мене підтримати?» Я переконаний, що саме через відсутність конструктивізму більша частина делегатів не підтримала Стойка і Кендзьора і підтримала партійну лінію Тарасюка. Його переобрали на ще один термін головою НРУ.

- Тобто ви вважаєте, що це закономірний результат з’їзду?

- Так. Бо те, що собі дозволили опоненти Тарасюка… Жодна партія не собі такого б не дозволила. Як це так?! Є рішення Центрального проводу про утворення «Демократичної коаліції» у парламенті, а ця «двійця» дозволяє собі виступати проти рішення партії. Отже Стойка і Кендзьора закономірно виключили з лав Руху. Івано-Франківський голова НРУ Роман Ткач виявився більш порядною людиною. Він сам написав заяву про вихід з партії. З’їзд нормально і спокійно задовольнив його прохання вийти з Народного Руху.

- Чи вважаєте ви, що таким чином ослабляться позиції НРУ в Західній Україні? Адже Стойко, Кендзьор і Ткач були головами відповідно Тернопільської, Львівської та Івано-Франківської обласних організацій?

- Думаю, що ні. Рішенням з’їзду визначено дати проведення обласних конференцій у цих західноукраїнських регіонах. Як на мене, розумні люди, члени партії, ніколи не будуть щось шукати собі нового. Навпаки, у цьому році виповнюється 20 років Народному Рухові України, і тому треба зробити все, щоб і Рух об’єднався і навколо Руху щоб люди об’єдналися. Ви ж подивіться, що сьогодні робиться на Тернопільщині. Там мають бути вибори до обласної та міської рад, а серед національно-демократичних сил немає жодного об’єднання. І вони, якщо хочете знати, в деякій мірі заздрять буковинцям, які спромоглися створити єдиний Блок національних сил Буковини. То у мене виникає логічне запитання до побратимів з Галичини: то до яких пір ви будете це робити?

- Опоненти Бориса Тарасюка, які нині виключені з партії, йому закидали, що той повністю «ліг під блок Тимошенко». Якою ж насправді залишається позиція Народного Руху?


- Це було спростовано на з’їзді. Тарасюк відверто запитав, чи хтось бачив хоч одне рішення партії, Центрального проводу, Політради Руху про те, що ми йдемо з БЮТом?! Таке рішення може прийняти лише з’їзд Народного Руху України. Тому мене дивують нинішні розмови про те, що ми вже з кимось кудись ідемо. Свою особисту думку я вам колись казав: я за те, щоб в Україні було створено Блок Національних сил України. Справді, зараз нам йти на парламентські вибори самостійно не доречно – ми зараз ще не готові пройти у парламент. А якщо блокуватися у нинішній ситуації, то виникає питання: з ким блокуватися? З комуністами чи регіонами? Звісно, краще з БЮТ, якщо прийдеться. Іншого вибору поки не має...

- Олександре Григоровичу, збоку видається так, що Блок національних сил Буковини дещо тримається у стороні від діяльності нинішньої влади міста та регіону. Хоча при владі нині представники «Нашої України», БЮТу, з якими ваша сила та інші національні сили, що входять до блоку, разом стояли на тому ж Майдані… У чому проблема?

- Дякую за запитання і постараюся на нього відповісти лаконічно. 9 січня цього року у «Академічному» палаці влада відзначала 100-річчя від Дня народження Степана Бандери. Я змушений був там самовільно взяти слово і виступити, бо відчув, що мені слова не дадуть. Ви дивіться, що робить влада: вона гарно патріотично говорить і це можна підтримати, але жодним чином не робить кроків у тому напрямі, які має робити сьогодні для утвердження української нації. Я змушений був на цьому вечорі сказати, що той пам’ятник, який поставили на вулиці Шкільній у Чернівцях, то пам’ятник Янові Табачнику, замаскований під «600-ліття Чернівцям». Блок національних сил пропонував і наполягав, щоб це місце віддали під пам’ятник Степанові Бандері. Тобто в даному випадку міська влада нас не хоче помічати і чути. Я також запитав з трибуни – де у Чернівцях вулиця Степана Бандери, В’ячеслава Чорновола, багатьох інших українських провідників? Немає! Проте є Яну Табачнику. От коли будуть думати за свій народ, ставити пам’ятники тим, хто боровся за Україну, за неї вмирав, тобі ми будемо говорити, що це справді українська патріотична влада.

- Зрозуміло, влада вас не чує і не допомагає. Але хоча б, принаймні, не заважає?

- Я знаю, що наше об’єднання у Блок національних сил Буковини не подобається багатьом в області. Але вони нехай знають: ми нікуди не дінемося і не звернемо з цього шляху. Ось до Дня пам’яті битви під Крутами саме наш Блок ініціював перенесення дати святкування Дня захисника Вітчизни. І Ющенко підтримав ініціативу Блоку національних Сил Буковини встановити День захисника Вітчизни 29 січня, а не 23 лютого, як це досі у Росії, де святкують перемогу більшовиків на Нарві проти білогвардійців, як день створення і утвердження більшовицької армії. Тепер подивіться чи у нас на сьогодні є справжня українська армія, яка готова дати відсіч теперішнім московським окупантам? Немає! Нас це також дуже турбує. Ми готові з владою співпрацювати, але треба реально їй щось робити.

- Дякую за інтерв’ю.


Сергій ЗАРАЙСЬКИЙ,
Власний кореспондент УНІАН у Чернівцях

«БукІнфо» (с)
Фото автора з архіву сайту


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації