Активіст Майдану Сергій Бурий: «Я сумніваюся, що ми знатимемо, хто в нас стріляв»

ЕКСКЛЮЗИВ БУКІНФО /

Чернівчанин Сергій Бурий у свої 32 роки побачив на власні очі криваву ціну свободи. На початку грудня 2013 року, після розгону студентів на Майдані, він поїхав до столиці, бо розумів, що у Чернівцях все, що міг зробити, вже зробив. Спочатку Сергій працював в буфеті та кухні Будинку профспілок, згодом перейшов до медичної служби у мобільну бригаду. В найгарячіших точках він був на передовій.

Після повернення до мирного життя, Сергієві довелося зіткнутися із помстою, наслідком якої стали струс мозку та зламана нога, крадіжкою майна, байдужістю правоохоронців й лікарів. Але здаватися він не збирається.

Пропонуємо увазі читачів БукІнфо першу частину інтерв’ю із Сергієм Бурим.

- Розкажи про стосунки майданівців «політичних» й аполітичних. Чи справді була якась конфронтація?

На Майдані я був з грудня 2013 і аж до квітня 2014 року. Коли ховали Сашка Щербанюка і Василя Аксенина, я приїхав до Чернівців, і того ж вечора їхав назад до столиці.

Відповім на прикладі роботи медичної служби Майдану. В переддень 18 лютого, пан Ханенко (куратор медслужби Майдану, нардеп від ВО "Свобода", - ред.) скомандував взагалі розпустити мобільні бригади, що було неприпустимим і безвідповідальним. Чому він не любив мобільні бригади? Тому, що неодноразово заявляв, що мобільні бригади крадуть ліки. Я вам скажу, що так, вони «крали» ліки, але ті ліки, які були «вкрадені» в медичній службі Майдану, вони залишилися на Майдані. Те, що контролювалося медичною службою – розтягнули. Пані Богомолець, до речі, до цього також причетна. Ми їм заважали розтягувати як ліки, так і медичне устаткування, вимагали маркування та надрізання пластин з пігулками аби не дозволити їх подальшої реалізації.

Пріоритет роботи мобільних бригад полягав у тому, щоб допомагати людям. Тому те, що мала робити медична служба, вона робила. Але оскільки там був волонтерський склад, були випадки, коли не кожну людину в білому халаті, можна було назвати лікарем. Було багато таких, які призначали лікування, але від нього людям легше не ставало. Тому мобільні бригади прийняли рішення знаходити самостійно в медичній службі тих терапевтів, які дійсно допомагали людям. Ми їх визначали і приводили людей саме до них для отримання кваліфікованої допомоги.

Медслужба Майдану себе дуже рекламувала, але не завжди робила те, що від неї сподівалися. Були і такі «фахівці», які вимагали для себе особливих умов, до прикладу, винаймати за кошт майданівців квартири на Хрещатику. Вони вважали, що мобільні бригади, які складалися із волонтерів із незакінченою медичною освітою, або й без неї – ніхто. Тому й перешкоджали нашій діяльності. Але той самий Ханенко, Мусій, Богомолець вони не були на передовій, вони робили політичні кар’єри. Більшість того, що робилося – це робили мобільні бригади.

- Яке було ставлення до вас з боку силовиків, чи дійсно червоні хрести на ваших строях були мішенню?

Стріляли, дійсно, як в мішень. Навіть, якщо взяти 18 лютого на Інститутській. Я був у складі групи з трьома дівчатами-медиками, ми отримали інформацію, що на Інститутській медики не справляються і ми перейшли на цю вулицю. Коли ми відступали, двох дівчат відтиснули до будівель, вони опинилися в оточенні ВВшників, «беркутівців». На них були і накидки медиків, і шоломи з червоними хрестами, але їх все одно били. Били тільки в обличчя, дівчата закривалися руками. У результаті – в одної забій руки, в другої – закритий перелом. Це дівчата 19, 21 рік. В мене чотири рази влучили травматичними кулями.

- За такий тривалий період перебування в Києві, коли ти повернувся до Чернівців, чи побачив зміни, чи змінилися люди в Чернівцях після всього пережитого?

Скажу відверто: революції 2004 і 2014 року – це два зраджених Майдани. Зраджених політиками. Я можу це стверджувати, бо бачив, як це відбувалося. Я скажу, що організації, як такої на Майдані не було. Туди могли прийти всі: переодягнені силовики, спецслужби. Оточення політичних лідерів, Тягнибока, Кличка, Яценюка знало всіх цих СБУшників, міліцію. Це все писалося, постійно скрізь були «свої люди». Тому вони завжди були в курсі.

- Були в курсі, що штурми мають початися?

Так, вони все знали. Це все було гарно сплановано. Те ж побиття студентів. На той час Януковичу не вигідно було давати команду стріляти, тим більше під такою кількістю відеокамер.

- Хто ж тоді наважився дати таку команду?

Конкретно не можу сказати хто ж наважився. Це все впирається в доказову базу. Після 20 лютого, коли відбулася стрілянина, була вказівка від опозиції провести на Майдані суботник. Під час цього суботника були заметені всі сліди. Скажіть, будь-ласка, якщо опозиція хотіла притягнути до відповідальності Януковича, навіщо було чіпати площу? Потрібно було, як ви вже прийшли до влади, запустити спеціалістів, які би те все перевірили, дістали кулі, встановили б хто стріляв.

Скажу відверто, я сумніваюся, що ми знатимемо, хто в нас стріляв.

Більше того, і серед самооборони Майдану, Правого сектору, інших представників силового блоку були проплачені провокатори. Яскравий приклад – бійня на Грушевського, коли наші більш-менш споряджені бійці роздратували силовиків і перші ж втекли, залишивши сам на сам беззахисних людей з озвірілими «беркутівцями».

- Після усіх подій на Майдані, коли на власні очі бачив смерть, чи важко було повертатися до звичного життя?

Дуже важко. Я відчував, що Майдан зраджений, але бажання боротися було, є і буде. Кажуть що «синдром Майдану» є у багатьох людей, вони не можуть повернутися до нормального життя. Коли людина була там, постійно в дії, вона робила щось корисне для суспільства, то приїхавши додому, вона відчула і побачила байдужість. Так само і в Чернівцях. Тому людям дуже важко прийти до тями.
Люди повинні усвідомити ще одну істину: партійні організації, колишні опозиційні, в тому числі, - зрадники. Їм довіряти не можна, вони це показали на Майдані. Там кожен гнув свою лінію і це відчувалося.

Ми мусимо брати свою долю у власні руки, починаючи з малого. Не казати «треба щось робити», а братися і робити конкретну справу, ту, яку можеш.

Розмову записав
Володимир ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ, БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації