Корупція у Чернівцях нарешті отримала історичне визнання

20 жовтня скандально відомий художник-перфоматор Анатолій Федірко подарував місту черговий свій шедевр - «Пам'ятник невідомому корупціонерові». Незважаючи на проливний дощ, на дійство прийшло подивитись чимало представників ЗМІ та не байдужих до корупції чернівчан. Влади помічено не було.

На відкритті пам'ятника виступив представник Центру Буковинознавства при ЧНУ ім.Ю.Федьковича, кандидат істричних наук Сергій Осадчук. Він зокрема навів красномовний історичний факт, завдяки якому виникла ідея створення такого унікального пам’ятника.

«Сьогодні в Чернівцях відкриваємо „Пам’ятник хабареві“, як явищу, яке супроводжує європейське суспільство і є невід’ємною частиною суспільства протягом багатьох століть. Воно має як історичний контекст, так і величезне значення для сучасності. Ще 225 років тому назад Чернівці відійшли де-факто до імперії Габсбургів і відбулося це не в останню чергу завдяки такому магічному слову, як хабар.

Оскільки ви пам’ятаєте, що на той час тут тривала російсько-турецька суперечка під назвою російсько-турецька війна, на Буковину ввійшли миротворчі війська Габсбургів і за допомогою чудодійного засобу бакшиш (хабар, подарунки), які наліво і направо роздавались як османам, так і росіянам — юридично через півроку Буковина стала територією Австрійської імперії. Завдяки цьому чудодійному засобу Буковина на 150 років залучилася до лона центральноєвропейської культури і стала тим, чим сьогодні є. Насправді без хабара не уявляємо ми і сьогоднішнього нашого життя не тільки в Чернівцях, не тільки в Україні, але і по всій Європі»

За словами автора композиції художника Анатолія Федірка, він вирішив відтворити у металі «факт політичної корупції». За чернівецькими плітками, приблизно у цьому місці, де нині розташована площа Турецької криниці, був реально зафіксований факт політичної корупції з боку представників Австрійської імперії росіянину графу Румянцеву - золота табакерка зі шістьма смарагдами, чотирма діамантами, а на додачу - 800 золотих флоринів. На той час це були величезні гроші. «З тих пір у великій і малій політиці мало що змінилося. Хіба що удосконалилися форми корупції, вона стала більш гнучкою і мінливою. Тому і наш пам’ятник є таким рухомим, зокрема руки, що приймають хабар, можуть рухатися в різні сторони», - заявив пан Федірко.

Пам’ятник створено на рухомих коліщатах. Так, ніби він шукає свого притулку. Однак з часом художник має намір вже ж його добряче закріпити на Площі Турецької криниці, оскільки побоюється рук вандалів.

Вага залізної монети покритої бронзовою фарбою – 90 кг. Загальна вага композиції - 250 кг. Центром композиції пам’ятника є скульптурне зображення (двосторонній рельєф, діаметр 90 см) монети (аверс - зображення срібного талера імператриці Австрії Марії-Терезії з її профільним офіційним портретом, оскільки, австрійський талер у ХVIII ст. був основною європейською валютою; реверс – один із масонських символів долара).

Цікаво, що спочатку на реверсі планувалося розмістити зображення Статуї Свободи і символ американського долара. Однак історики підказали Федіркові – коли в Європі вже буйним цвітом процвітала корупція, ще в спомині не було ні Свободи, ні знаменитого долара.

Ще один елемент - пробита дірка у талері. «Це колись наші гуцули використовували, як прикрасу і носили на шиї. Хто мав лише два талера був бідним, ну а хто десять і більше багатим. Однак багато українців, наших земляків відносилися іронічно до цих монет. Так як ми зараз», - каже Анатолій Федірко.

З лівої сторони, скульптурне зображення руки людини, яка підштовхує «Монету» по нахиленій площині до протилежної сторони (зліва – направо), де розташована композиція з двох розкритих рук людини, що отримують «Монету».

Федірко не був би Федірком, якби у своє дітище не вклав еротичний зміст. «Корупція, як і життя наповнена еротикою. Політика – не виключення. Рука, що дає хабар – це як чоловічий фалос, а руки що приймають – жіноча піхва. У цьому також є свій символізм», - каже він. На провокаційне запитання шеф-редактора «Часу» Петра Кобевка, чи є у художника сучасні політичні праобрази, яким можна було би присвятити цей пам’ятник, Анатолій Федірко, не довго думаючи, відповів: «Безперечно. Я бачу дуже гармонійно вписаними у свою роботу народного депутата Петра Гасюка і лідера БЮТ Юлію Тимошенко».

За задумом майстра, проект продовжено буде у Києві на Контрактовій площі, а згодом ця монета (їх у композиції мінятимуть згідно території, де демонструватимуть пам’ятник) прокотиться Сходом України.

Ух, і невгамовний цей Федірко! :)


Андрій ПОДІЛЬСЬКИЙ, БукІнфо (с)
Фото Сергія Зарайського, УНІАН/БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації