Сланцевий газ видобуватимуть в 50 кілометрах від Чернівців

КОМУ ГАЗКУ? / 

Львівська та Івано-Франківська облради днями погодили текст проекту угоди з компанією Chevron про видобуток сланцевого газу на території цих областей. Ділянка Олеська зачіпає територію Львова, Івано-Франківська і Коломиї, а її крайня точка – лише в кількох кілометрах від Чернівецької області.


Обсяги видобутку сланцевого газу на Олеській ділянці у 2030 році можуть складати 2,8 мільярдів кубічних метрів на рік в песимістичному сценарії, 5,6 мільярдів м3 на рік – в базовому сценарії та 11,1 мільярдів м3 на рік – в оптимістичному сценарії, відповідно до прогнозу аналітиків проекту «Сланцевий газ в Україні».

Прогноз базується на припущенні, що геологорозвідувальні роботи будуть успішними, а промислові запаси сланцевого газу – підтверджені. Як наслідок, починаючи з 2019 року розпочнеться промисловий видобуток сланцевого газу та активне буріння нових свердловин.

Аби досягнути таких обсягів видобутку потрібно пробурити близько 1000 свердловин, для яких необхідно буде біля 200 майданчиків площею від 1 до 3 гектарів. Темпи буріння зростуть із 8 свердловин на рік в 2019 році до 128 свердловин на рік в 2023 та подальших роках.

Кожна свердловина за семирічний термін експлуатації дасть від 22 до 88 мільйонів метрів кубічних природного газу. Близько половини всього обсягу сланцевого газу з кожної свердловини видобуватиметься в перший рік її роботи, а далі обсяги видобутку падатимуть і на кінець 7 року складатимуть лише близько 10% від початкового дебіту.

Угода між Chevron та урядом ще не підписана, бо потребує внесення змін до українського законодавства. Та оскільки, як стверджує журналіст Тетяна Чорновіл компанія, «Надра-Олеська», що спільно з Chevron розроблятиме родовища сланцевого газу в Україні має стосунок до сім’ї Президента України, особливих перешкод у початку робіт не передбачається.

Цікаво, що в погодженому тексті угоди прописано: американська компанія зобов’язується відшкодовувати у повному обсязі шкоду, завдану довкіллю в результаті розробки покладів, та відновлювати ґрунти. Повний текст проекту Угоди викладений на сайті Івано-Франківської обласної ради.

Сланцевий газ видобуватимуть в кількох кілометрах від Чернівецької області. Стрілкою на мапі позначено найпівденішу точку Олеської ділянки:
 
(Як зазначають наші колеги з порталу "Місто Ч", жодних зобов’язань компанії Chevron щодо відшкодування шкоди, завданої довкіллю в результаті розробки покладів, та відновлення ґрунтів у Чернівецькій області документ не містить. При цьому крайня точка Олеської ділянки міститься лише в кількох кілометрах від нашого краю, поруч і з селами Іспас та Мілієве (див. мапу).
 
Як відомо, видобуток сланцевого газу вливає на довкілля на досить значних відстанях від свердловин. Так що чернівчанам, яких від Олеської ділянки відділяє якихось 50 кілометрів, варто принаймні поцікавитися цією проблемою).
 

Довідка:

 

Україна минулого року провела три конкурси на розробки покладів сланцевого газу – Юзівської (Харківська та Донецька обл.), Олеської (Львівська та Івано-Франківська обл.) та Скіфської (глибоководний шельф Чорного моря) ділянок.

Переможцями конкурсу на розробку Олеської ділянки стала американська Chevron, Юзівської – англо-голландська Shell, Скіфської – консорціум на чолі з американською ExxonMobіl (40%, оператор), Shell (35%), австрійська OMV в особі румунської “дочки” Petrom (15%) і НАК “Надра України” (10%). Проект угоди про розподіл продукції щодо Юзівської площі 16 січня 2013 року погодила Донецька облрада, а 17 січня – Харківська облрада. Проект аналогічного документу щодо Олеської площі 20 вересня погодила Івано-Франківська облрада, а 3 жовтня – Львівська облрада.

Текст і графіка: Діана Єременко 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації