Через кліматичні зміни, буковинські смерекові ліси опинилися під загрозою зникнення

ТАКИ ПРОБЛЕМА… /

 

Глобальні зміни клімату поволі стають реальністю, з якою доводиться рахуватися. Особливо яскраво вони помітні в буковинських Карпатах, де протягом кількох останніх років можна спостерігати брудно-руді плями на місці смеречників. Екологи та лісівники пов’язують масове всихання смерекових лісів із низкою чинників, серед яких основний – зміна кліматичних умов.

 

Як повідомив кореспондентові БукІнфо головний лісничий ДП «Берегометське ЛМГ» Іван Акришора, який ще у 2003 році входив до складу урядової комісії з вивчення проблеми всихання смерекових лісів, причина проблеми є комплексною. Але основним чинником всихання смерічників є підвищення середньорічних температур.

 

«Смерека має поверхневу кореневу систему. Останні роки були досить спекотними, верхні шари ґрунту просихали, що призводило до всихання дерев. Ще одним з чинників всихання смерекових лісів є специфіка ведення лісового господарства у минулому, особливо в повоєнні роки: висаджувалися виключно смерекові ліси, без супутніх лісових культур; лісовідновні і лісогосподарські роботи проводилися без урахування санітарного стану ділянок; недотримувалися профілактичні заходи, спрямовані на запобігання поширення збудників хвороб», - розповів Іван Акришора.

 

За словами лісівника, антропогенний чинник, як і вплив наслідків Чорнобильської катастрофи на всихання буковинських смерічників є незначними, їх не можна визначити як домінуючі. Більше того, чим вище ліси знаходяться над рівнем моря, тим менше спостерігається всохлих ділянок. Так, поблизу села Шепіт Вижницького району видно чималі масиви всохлих смерек, а поблизу хутора Фальків (відстань близько 15 кілометрів, перепад висоти близько 500 метрів) сухих дерев майже не спостерігається.

 

«Для Буковини ця проблема стала актуальною зо два роки тому. У порівнянні з іншими областями карпатського регіону – Івано-Франківською, Закарпатською, Львівською масове всихання смерічників у нас почалося пізніше, бо буковинські ліси переважно змішані, а не однорідні, як у сусідніх областях», - повідомив Іван Акришора. З цієї ж причини наразі важко назвати точну площу уражених лісів.

 

 

За словами лісівників, з проблемою борються через профілактичні рубки та дотримання санітарних норм у лісі. Але проти глобальних змін клімату нічого не вдієш.

Володимир ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ, журналіст

БукІнфо (с)
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації