Тимошенко: переговори з "Газпромом" зірвалися через "корупцію на найвищому політичному рівні"

Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко заявляє, що зрив газових переговорів між Україною і Росією наприкінці 2008 р. відбувся з вини газового посередника, швейцарського газотрейдера RosUkrEnergo за підтримки високопосадовців України, передає УНІАН.

"Тобто, по суті справи українська корупція на найвищому політичному рівні за участю RosUkrEnergo зруйнувала переговори 30-31 грудня. І це завершилося неприємним скандалом, який досяг Європейського Союзу", - підкреслила Тимошенко.

"На рівні, зокрема керівництва "Газпрому", підтверджено, що зрив переговорів відбувся саме через компанію RosUkrEnergo, через політиків і високопосадовців в Україні", - сказала Тимошенко, відкриваючи засідання Кабінету міністрів в середу, 21 січня.

Вона зазначила, що коли Україна домовлялася з Газпромом про ціну до 250 дол, RosUkrEnergo запропонувало "Газпрому" ціну 280 дол за тис кубометрів і під це йшла "вся руйнівна робота". Раніше голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що трейдер "РосУкрЕнерго" зривав переговори "Газпрому" з "Нафтогазом України". Про це він заявив в офісі російського концерну.

На запитання чи правда, що в останні дні грудня 2008 року представники "РосУкрЕнерго" зривали переговорний процес із постачань газу між Росією й Україною, Міллер відповів: "Так, дійсно, наприкінці грудня прем'єр-міністри Росії й України дійшли згоди, і наші компанії були готові домовитися про ціну газу 235 дол за 1000 куб м за умови спільних експортних операцій із території України, "РосУкрЕнерго" тоді запропонувало купувати газ для України за ціною 285 дол".

"За рахунок цього компанія розраховувала залишитися на ринку. Але, незважаючи на це, російська сторона від домовленостей щодо переходу на прямі контракти не відмовилася. А 31 грудня, як ви знаєте, президент України відкликав делегацію НАК "Нафтогаз України" з переговорів", - наголосив Міллер.

У ЗМІ курсує версія, що український уряд і "Газпром" напередодні нового року фактично погодили майбутній договір на постачання і транспортування газу. Технічно його оформити повинен був Олег Дубина, і вже 31 грудня очікувалося урочисте підписання. Проте, раптово, 31 грудня Дубина був відкликаний з переговорів директивою Секретаріату президента, йому заборонили будь-що підписувати і таким чином було дано старт всім наступним подіям "газової війни".

Зазначимо, що звинувачення Тимошенко підтримав екс-голова Державного управління справами Ігор Бакай, який, ніби-то, консультував під час останніх газових переговорів нинішнього голову НАКу Олега Дубину і неформального представника уряду Віктора Медведчука.

"Пристрасті підігрівали самі посередники тим, що завжди давали "Газпрому" ціну вищу, аніж просив "Нафтогаз", - сказав Бакай в інтерв'ю газеті "Зеркало недели". За словами Бакая, в той час, коли НАК пропонував ціну 235 доларів, посередники пропонували 285 доларів за тисячу кубометрів. "Словом, усі камені, які кидають у город "Нафтогазу", були пов’язані з RUE, котра реально своїми діями зривала будь-які переговори "Нафтогазу України" із "Газпромом", - додав він.

Відповідаючи на питання, чи відомо йому щось про гарантійний лист, який "РосУкрЕнерго" направила на ім’я "Газпрому", про те, що вони готові реалізувати в Україні весь обсяг імпортного газу по 285 дол, Бакай сказав: "Про це тут, у Росії, говорять усі".

"Особисто я його не бачив, але гадаю, що коли буде такий запит із українського боку, то Росія із задоволенням надасть цей документ", - додав він. Також Бакай назвав три основні причини зриву останніх газових переговорів між Україною та Росією.

По-перше, Україна хотіла розірвати контракт на транзит газу, який у січні 2006 року підписав тодішній голова НАКу Олексій Івченко, і підняти ставку на транзит газу. У Росії своя позиція: якщо ви піднімаєте ставку транзиту, то ми не даємо Україні пільгової ціни на газ. Тоді переходитимемо до угоди, підписаної в жовтні прем’єр-міністрами, — про перехід на ринкові ціни. Україна вважає, що перший рік переходу до ринкових цін на газ — це 2009-й, а Росія — що 2008-й.

По-друге, це ціна. Україна доводила, що ціна на газ має бути десь близько 200 дол. Росія каже про те, що й так дає Україні пільгову ціну, і вона значно менша, ніж ціна газу в Європі. Тому спочатку домовилися, що ціна 235 дол буде тільки на перший квартал, а в другому кварталі діятиме формула, що прив’язується до ціни нафти. Відповідно, буде інша, договірна ціна.

По-третє, за словами Бакая, "це спірний газ в українських сховищах. Кому належать 11 млрд кубометрів, наданих на адресу посередника 2008 року?"

"Розглядаються різні варіанти, у тому числі й продажу російської частки в цій посередницькій структурі українському "Нафтогазу". Зрештою, "Нафтогаз" погодився на те, що він оплатить "Газпрому" вартість спірного газу. І "Нафтогаз" оплатив "Газпрому" через РУЕ, але посередник не розрахувався із "Газпромом". Це було одне з найпроблемніших питань у всіх переговорах", - сказав Бакай.

Щодо питання заборгованності "Нафтогаза" перед "Газпромом" Бакай сказав: "таких боргів, як торік створило "РосУкрЕнерго", не було за всю історію відносин України і Росії. Кажуть, що борг був два з лишком мільярди, а реальний борг був п’ять мільярдів. І Україна своїми коштами розрахувалася за цей газ — і за "Нафтогаз", і за "РосУкрЕнерго".

У свою чергу співвласник "РосУкрЕнерго" Дмитро Фірташ звинувачення на свою адресу відкидає: "Я можу сказати однозначно - те, що говорить Юлія Володимирівна (Тимошенко), що конфлікт нібито почався через мене, - це неправда. По-перше, 31 грудня мене не було ні в Україні, ні в Росії. Я був в Швейцарії, і ніяк не міг вплинути на ці процеси. Просто уряд провалив переговори, і Юлія Тимошенко, як завжди, почала шукати винуватого", - пише "КоммерсантЪ-Украина".

"На мій погляд, проблема виникла тому, що в ході переговорів кожен хотів чути тільки себе. Російська сторона чула те, що хотіла чути, українська сторона чула те, що хотіла чути. Коли були досягнуті домовленості, всі заявили, що домовилися про прямі постачання газу. Прем'єр Росії Володимир Путін зрозумів ці заяви по-своєму. Він сказав, що його влаштовують прямі відносини, тому що він не хоче займатися дотацією України і хоче безпосередньо постачати газ за ринковими цінами. Уряд України теж хотів прямих відносин. Сказати-то сказали, а детально схему ніхто не продумав", - так пояснює ситуацію, що створилася, співвласник RosUkrEnergo.

Також Фірташ категорично спростовує свої зв'язки з Віктором Ющенком: "Це дурість. Пора припиняти цю гру навколо Віктора Ющенка. Ви багато бачили прикладів, де Віктор Ющенко заліз в якісь грошові схеми? Давайте проаналізуємо, хто взагалі про це говорить. Про це говорить Петро Симоненко. Так от, з 90-х років комуністів вже немає. Є бізнес-група, яку очолює Петро Симоненко. Мене вражають ці подвійні, потрійні стандарти, безкарність депутатів. Якщо ви подивитеся на позицію Віктора Ющенка, то побачите, що він публічно заявляє про те, що необхідно укладати контракт не з РУЕ, а з "Нафтогазом". На жаль, але "Укргаз-енерго" хто закопав? Ющенко. Хто кричав із самого початку, що потрібні прямі відносини? Ющенко, на жаль."

"Ніякому Petrogas Centrogas ніколи не переводив гроша", - додав Фірташ. (Раніше в пресі стверджувалося, що RosUukrEnergo через споріднену компанію Centrogas пов'язана з компанією Petrogas, яка, нібито, знаходиться під контролем брата президента України Петра Ющенка).

Зв'язки Фірташа і "РосУкрЕнерго"

16 січня в ефірі підконтрольного йому телеканалу "Інтер" Дмитро Фірташ уточнив, що він є одним з двох акціонерів "РосУкрЕнерго", нагадавши, що 50% компаній належить "Газпрому". В ході цього ефіру Фірташ також спростував наявність у своїх компаній прямого зв'язку з бізнесменом Семеном Могилевичем.

"...Якби я був пов'язаний з Могилевичем, і мав до нього відношення, пряме. Якби я був в цьому замішаний, якби там щось було на мене, напевно, ви б спрацювали з цим питанням, напевно, ви б віддали ці документи (у правоохоронні органи). Значить, у мене є інше враження, дорогій мій товаришу: документи, напевно, є на вас, і ви маєте до цього відношення безпосереднє", - таким чином Фірташ відповів на звинувачення іншого учасника ефіру - віце-прем'єра Олександра Турчинова.

У липні 2005 року в інтерв'ю The Financial Times будучи тоді головою Служби безпеки України (СБУ) Турчинов заявляв про розслідування відносно компанії RosUkrEnergo. Зокрема, слідство з'ясовувало, чи не контролюється швейцарська компанія Семеном Могилевичем, який знаходиться в розшуку в декількох країнах.

Після відставки Олександра Турчинова з посади голови СБУ, в березні 2007 року заступник Генерального прокурора Віктор Шокін заявив про порушення кримінальної справи за фактом знищення матеріалів оперативно-розшукової справи СБУ про діяльність Семена Могилевича. Шокін стверджував, що справа була знищена за наказом Андрія Кожем'якіна - першого заступника голови СБУ. На це, а також на наявність безлічі непрямих фактів, які указують на тісну співпрацю Фірташа і Могилевича вказує інтернет-видання "Українська правда".

RosUkrEnergo - компанія з перепродажу природного газу на території України, а також Східної і Центральної Європи. Була створена в липні 2004 року з метою замінити компанію "Eural Transgas" як посередника "Газпрому" в транспортуванні туркменського газу через територію Росії.

Домовленість про створення цієї компанії було укладено за участю тодішнього прем'єр-міністра України Віктора Януковича, уряду Росії, керівництва НАК "Нафтогаз України" і "Газпрому".

Згідно з домовленостями "Газпрому" і України, схема постачань газу кардинальним чином змінена з 1 січня 2009 року. Була досягнута домовленість про припинення продажу газу через RosUkrEnergo і про їх здійснення через нове спільне підприємство "Газпрому" і "Нафтогаза України", в якому сторонам належатиме по 50%.

Тимошенко незадоволена "агресією" проти Кабміну і обіцяє назвати імена корупціонерів

Прем`єр-міністр України Юлія Тимошенко погрожує назвати імена українських політиків і посадовців, замішаних в газових корупційних схемах, в тому випадку, якщо не припиниться "агресія" проти неї і Кабінету міністрів.

Вона вважає необгрунтованою критику на адресу уряду щодо газових домовленостей з Росією. Про це Тимошенко заявила сьогодні, відкриваючи засідання Кабінету міністрів. "Це дуже унікальні умови для України (поставок газу). І мене дивує, що люди, які дуже добре розуміють досягнуті домовленості, сьогодні ще мають нахабство заявляти про те, що десь порушені інтереси України", - сказала Тимошенко. Прем`єр нагадала, що в результаті домовленостей НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" вийшли на прямі контакти, відмовившись від компанії-посередника "РосУкрЕнерго", яка напередодні Нового року зірвала переговори з Росією про поставки і транзит газу в 2009 році.

Крім того, глава уряду підкреслила, що середньорічна ціна на російський газ для України є найнижчою порівняно з іншими європейськими країнами, за винятком Білорусі. "Навіть для Молдови ціна на газ вища, а, як відомо, Молдова спільно з Росією управляє газотранспортною системою Молдови", - зазначила Тимошенко.

"Єврокомісар з питань енергетики Андріс Пібалгс високо оцінив прозорі умови контракту і економічні умови, досягнуті Україною. І я пишаюся тим, що Україна вийшла з кризи гідно, вийшла переможцем, вийшла з прекрасними умовами, які в період світової фінансової і економічної кризи дають надію нашим підприємствам зберігати свою конкурентоспроможність", - сказала Тимошенко.

Прем`єр також вважає, що заява Пібалгса про відсутність фактів несанкціонованого відбору Україною російського газу означає, що "Україна відновила своє чесне ім`я транзитера російського газу до Європи". "Мені б хотілося, щоб Україна могла пишатися своїми досягненнями, відновленням свого чесного імені, а не паплюжити один одного в Україні, як це завжди буває на найбільш неприємному рівні", - заявила Тимошенко.

Тимошенко не хоче газового консорціуму на базі української ГТС
Прем`єр-міністр України Юлія Тимошенко заявляє, що не підтримує ідею створення консорціумів на базі газотранспортної системи України. "Я не підтримую створення ніяких консорціумів на базі газотранспортної системи України. Газотранспортна система України є власністю держави. Вона залишиться власністю держави", - наголосила Тимошенко.

При цьому прем`єр-міністр нагадала, що вона була ініціатором ухвалення закону, який "забороняє всі маніпуляції з газотранспортною системою України".

Нагадаємо, раніше російський "Газпром" неодноразово пропонував створити міжнародний газотранспортний консорціум для управління української ГТС за участю Росії, Німеччини і України. Також кілька днів тому Росія запропонувала створити консорціум для закупівлі технологічного газу, щоб розділити ризики за транзит.

Також Тимошенко додала, що дочірня компанія "Газпрому" "Газпромзбут Україна" не виконуватиме функції посередника при поставках російського газу в Україну. "Газпромзбут Україна" абсолютно ніякого відношення до посередництва не має. Весь обсяг газу, який поступатиме в Україну, закуповуватиметься "Нафтогазом" у "Газпрому". Жодної краплі газу не закуповуватиметься іншим чином", – заявила прем`єр-міністр. При цьому Тимошенко зажадала вибачення від тих, хто заявляв, що вона лобіює своїх посередників для поставки російського газу в Україну.

"Я б хотіла, щоби вибачилися всі, хто говорив, що уряд шукає інших посередників, переді мною особисто. Ніяких посередників на газовому ринку не буде", – запевнила прем’єр-міністр.

NEWSru.ua


DIM RIA
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації