70 років тому почалася Друга Світова: Качиньський звинувачує більшовицьку Росію. Путін залишає це історикам

Радянський Союз, увівши свої війська на територію Другої Речі Посполитої 17 вересня 1939 року, "загнав ніж в спину" полякам. Про це сказав Президент Польщі Лех Качинський, виступаючи сьогодні на півострові Вестерплатте поблизу Гданська, який для поляків є символом героїчної боротьби проти нацистської Німеччини, передає УНІАН.

Голова Польської держави відзначив, що до введення радянських військ зі сходу польська армія повністю гідно вела бойові дії проти Німеччини, яка напала на країну без оголошення війни 1 вересня. "Того дня (17 вересня) Польща отримала удар ножем в спину, удар від більшовицької Росії, яка виконувала свої союзницькі зобов'язання згідно пакту Молотова-Ріббентропа", - сказав Качинський.

Також президент Польщі в своїй промові нагадав, що польські солдати ще чинили опір нацистським агресорам, коли 17 вересня 1939 року в східну частину країни вторглася радянська армія.

Він відзначив, що не поляки, а інші народи, які сприяли початку Другої світової війни, повинні відчувати необхідність переоцінити ті події. "Це не Польща повинна відпрацювати урок покори. Немає для цього жодної причини. Причину мають інші", - сказав президент.

Качинський також порівняв з Холокостом масові розстріли в Катині інтернованих поляків, здійснені органами НКВД під час Другої світової війни. "Євреї гинули, тому що були євреями, польські офіцери - тому що були польськими офіцерами", - сказав він.

Президент Польщі також висловив думку, що конфлікту між нацистською Німеччиною і Радянським Союзом неможливо було уникнути, оскільки "кожна із сторін намагалася перехитрити один одного".

Він також сказав, що Польща не виграла Другу світову війну, оскільки після її завершення стала жертвою нав'язаного їй комуністичного режиму, від якого вдалося звільнитися лише в кінці 1989 року.

Путін закликав "не ділити історію на чорне і біле"

На причинах Другої світової війни повинні знатися фахівці, а стосунки мають рухатися вперед. Про це заявив сьогодні прем'єр-міністр РФ Володимир Путін на переговорах зі своїм польським колегою Дональдом Туском. За його словами, "що стосується того, що передувало початку цієї трагедії - повинні з'ясувати фахівці. Ми повинні зрозуміти, що послужило початком трагедії, і, зрозумівши, рухатися". У свою чергу Туск заявив, що "мудре, чесне ставлення до правди про війну сприятиме хорошим стосункам, зокрема між Польщею і Росією", передає ИТАР-ТАСС.

Перед початком переговорів Туск і Путін зробили прогулянку по пірсу, в ході якої спілкувалися віч-на-віч без перекладачів. Вже на переговорах глава польського уряду розповів, про що, зокрема, йшла мова. Польський прем'єр подякував гостяю а те, що він прийняв запрошення приїхати. "Ми зможемо поклонитися жертвам Другої світової війни, - відзначив Туск. Наша зустріч з першої ж хвилини показала, що ми здійснюємо черговий крок на шляху зміцнення довіри до минулого, щоб на нім можна було будувати майбутнє".

Як відзначив Путін, сьогоднішня дата (початку Другої світової війни) - дуже важка для історії Европи. "Вона пов'язана з величезними втратами, найбільшою і кровопролитною війною. І Росія завжди, і я це підкреслюю, з величезною пошаною ставилася до мужності і героїзму польського народу, солдатів і офіцерів, які першими встали на шляху фашизму в 1939 році", - завірив він.

Російський прем'єр закликав не ділити історію на чорне і біле. "Історія складна і вона не пофарбована в одну фарбу. "Хтось вважає, що війна почалася в Іспанії, хтось - що на Далекому Сході, і, як не дивно, всі мають право так говорити, тому що це пов'язано з особистою трагедією", - вважає російський прем'єр.

Тих, хто прагне звалити провину за Другу світову війну на одну державу, Путін порівняв з людьми, що намагаються "із старої цвілої булки тягати родзинки для себе, а всю цвіль залишити якійсь одній стороні". "Нічого хорошого з цього не вийде", - попередив Путін.

На його думку, "багато було зроблено помилкових кроків і в Європі, які привели до трагедії". При цьому Путін підкреслив, що висновки повинні зробити тільки фахівці.

Російський прем'єр подякував Туску за запрошення і "за те, як ми почали сьогодні нашу зустріч".

За словами Туска, Росія і Польща домовилися про створення двох спільних центрів по вивченню подій в Катині, де було здійснено масове вбивство польських громадян. Подібна співпраця показує, "що ми можемо крок за кроком йти до загального розуміння", - говорить він.

"Ми домовилися, що група по складних питаннях, що витікають зі спільної історії, у меншій мірі знаходитиметься під тиском політики", - додав польський прем'єр. "Треба, дійсно, скоординувати зусилля, деполітизувати це", - погодився Володимир Путін.

Путін також висловив надію, що економічне співробітництво РФ і Польщі активно розвиватиметься. Він нагадав, що в 2008 році "ми досягли найвищого рівня торговельно-економічних зв'язків, і Росія стала другим за об'ємом партнером Польщі після ФРН". "Я щиро радий вашим успіхам, успіхам вашого уряду, тому, що Польща, незважаючи на економічну кризу, демонструє хороші показники", - відзначив Путін.

"Останнім часом тональність і стан російсько-польських стосунків змінилося на краще, - сказав Путін. - Ми вдячні польському прем'єрові і його колегам за те, що знайшли в їх особі партнера, з яким можна працювати". Польський прем'єр заявив, що "зараз наші стосунки - кращі, ніж коли-небудь, хоча криза і призвела до зниження нашого взаємного товарообігу, але це не головне".

"Російсько-польські стосунки останніми роками покращали, але ми хочемо, щоб вони стали ще кращими, - вказав Бляк. - Швидко це зробити неможливо, але прогрес цілком досяжний". "Я не збираюся сходити з цього шляху", - пообіцяв політик.

Сьогодні у присутності прем'єр-міністрів Росії і Польщі були підписані три документи. МЗС двох країн підписали Угоду по судноплавство в затоці Калінінграда (Вісленській). Росатом і міністерство економіки Польщі домовилися про ввезення в РФ опроміненого ядерного палива з польського дослідницького реактора. Міністерства культури двох країн підписали протокол про співпрацю на 2009-2012 роки.

Після закінчення спільної прес-конференції з польським прем'єром Володимир Путін підійшов до групи журналістів, які з місць викрикували питання про стосунки з Грузією і про визнання Абхазії і Південної Осетії.

"Те, що ви називаєте окупацією, малі народи Кавказу, Південної Осетії і Абхазії вважають за звільнення, незалежність і таке інше", - сказав Путін. Він підкреслив, що до війни призвели "безвідповідальні дії сьогоднішнього керівництва Грузії", але завірив, що не хоче "ні кривдити, ні принижувати Грузію тим, що сталося".

Путін закликав міжнародне співтовариство визначитися, що важливіше: дотримання територіальної цілісності держав або принцип права націй на самовизначення. "Росія підтримувала територіальну цілісність Грузії, незважаючи на те, що республіки, про які я згадав, давно оголосили себе незалежними", - сказав Путін. "Але після того, що було зроблене паном Саакашвілі, ситуація змінилася кардинальним чином, у нас не було ніякого іншого вибору", - вказав прем'єр-міністр РФ.

На церемонії у Гданськ приїхали 30 іноземних делегацій

Сьогодні у Гданьську почалися церемонії, присвячені 70-річчю початку Другої світової війни. У них беруть участь прем'єр-міністр Росії Володимир Путін, канцлер Німеччини Ангела Меркель і прем'єр-міністр України Юлія Тімошенко, передає Бі-Бі-Сі.

1 вересня 1939 року о 4 годині 45 хвилин німецький учбовий корабель броненосця "Шлезвіг-Гольштейн" відкрив вогонь по польському Військово-транзитному складу на півострові Вестерплатте. У цей же момент Вермахт увійшов на територію Польщі відразу з трьох напрямів.

3 вересня Великобританія, Франція, Австралія і Нова Зеландія оголосили війну Німеччини у відповідь на агресію проти Польщі.

Хоча деякі нагадують, що військові дії в Азії почалися набагато раніше, а в США багато хто датує початок Другої світової війни 1941 роком, саме вторгнення до Польщі поклало початок війні в Європі.

Подіям 70-річної давності будуть присвячені торжества в Гданьську, у яких візьмуть участь лідери 20 держав. Церемонії відкрилися біля монумента героям Вестерплатте рівно в 04:45 (02:45 по Грінвічу). Разом з ветеранами Другої світової війни президент Польщі Лех Качиньський і прем'єр-міністр Дональд Туск вшанували пам'ять загиблих.

"Вестерплатт - це доказ патріотизму і непорушного духу. Слава героям тих днів, слава героям Вестерплатта, слава всім тим, хто бився в Другій світовій війні проти німецького нацизму і більшовицького тоталітаризму", - сказав польський президент.

Близько 13:30 по Грінвічу (16:30 за київським часом) в церемоніях візьмуть участь канцлер Німеччини Ангела Меркель і прем'єр-міністр Росії Володимир Путін. Очікується, що тема примирення стане основною в їх виступах. У заходах беруть участь близько 30 іноземних делегацій, 20 з них очолюють глави урядів.

За даними соціологічного опитування, результати якого були опубліковані в понеділок, захист Вестерплатте залишається найважливішим символом польського опору в Другій світовій війні.

Через два тижні після німецького вторгнення радянські війська окуповували і анексували східні регіони Польщі. Ці дії були обумовлені секретним протоколом до радянсько-німецького мирного договору, який підписали міністри закордонних справ двох країн Молотів і Ріббентроп.

На початку 1940 року радянські спецслужби розстріляли більше 20 тис польських офіцерів – найбільшу кількість з них - в лісі під селом Катинь у Смоленській області. Протягом 50 років СРСР звинувачував у цій трагедії нацистів і визнав свою відповідальність за загибель офіцерів тільки в 1990 році. Сучасні російські суди відмовилися кваліфікувати Катинські події як військовий злочин, а офіційна Москва досі не розсекретила велику частину документів, що стосуються розстрілів.

Російсько-польські історичні розбіжності посилилися минулого тижня - після того, як по державному російському телебаченню був показаний документальний фільм про початок Другої світової війни. Його автори стверджували, що дії СРСР проти Польщі були виправдані, оскільки Варшава вела таємні переговори з Гітлером, направлені проти СРСР.

Експерти не чекають, що російський прем'єр-міністр захищатиме подібну точку зору під час церемоній в Гданьську. Також від нього не чекають вибачень за роль Москви в окупації Польщі.

Прості поляки як і раніше вважають СРСР одним з винуватців війни і окупації Польщі. Згідно з оприлюдненим днями опитуванням, більше 75% поляків чекають від Володимира Путіна вибачень за події 70-річної давності. Думки про те, що на СРСР не лежить історичної провини перед Польщею, дотримуються лише 18% опитаних.
 
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації