На українському кордоні відтепер перевірятимуть, чи мають іноземці та особи без громадянства гроші для перебування в Україні

Державна прикордонна служба України інформує про те, що з 25 серпня 2009 року у пунктах пропуску через державний кордон запроваджується порядок проведення вибіркового контролю за наявністю в іноземців та осіб без громадянства достатнього фінансового забезпечення для перебування в Україні, затверджений наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 14.07.09 № 519 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 31.07.09 № 718/16734.

Заступник начальника штабу - начальник відділу прикордонного контролю штабу Чернівецького прикордонного загону підполковник Юрій Яворський, цей порядок запроваджено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.95 № 1074, пунктом 16-1 якої визначено, що перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну або транзитного проїзду через територію України громадянами держав, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, та особами без громадянства, які постійно проживають у зазначених державах, здійснюються після подання ними підтвердження фінансового забезпечення свого перебування в Україні, транзитного проїзду через територію України та виїзду за межі України. Відповідно до зазначеної постанови вибірковий контроль здійснюватимуть посадові особи прикордонного відомства.

За його словами. дана практика є загальноприйнятою для багатьох країн світу. Так, згідно зі статтею 34 Кодексу Шенгенських кордонів кожна окрема країна Європейського Союзу щороку встановлює власні умови про наявність коштів у осіб, які перетинають державний кордон. До прикладу, у Республіці Польщі це 150 євро на добу, у Словаччині – від 56 до 150 євро на добу, з урахування мети прибуття, в Угорщині – від 100 до 150 євро на добу.

Запроваджуючи дані правила, Україна має на меті зменшити кількість незаконних мігрантів, що використовують нашу країну як транзитну територію для подальшого нелегального виїзду до Європейського Союзу, а також для незаконного працевлаштування безпосередньо в Україні.

До переліку держав, громадяни яких повинні підтверджувати наявність фінансового забезпечення, увійшли 5 країн пострадянського простору: Киргизька Республіка, Республіка Молдова (за винятком громадян, які перетинають державний кордон України в рамках Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про пункти пропуску через українсько-молдовський державний кордон і спрощений пропуск громадян, які проживають у прикордонних районах), Республіка Таджикистан, Туркменістан та Республіка Узбекистан, а також 85 країн Африки, Азії та Близького Сходу.

Відповідно до вимог Постанови КМУ № 1074 від 29.12.1995, іноземці - громадяни держави, що включена до переліку, та особи без громадянства, які постійно в них проживають, у разі в'їзду в Україну або транзитного проїзду через територію України повинні мати кошти в 20-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого в Україні на день їх в'їзду на її територію, з розрахунку на кожен місяць перебування або на термін перебування менше одного місяця. Такий мінімум відповідно до статті 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» встановлено у розмірі 626 гривень. Таким чином, іноземець, який в’їжджає на територію України терміном на один місяць повинен мати 12 620 грн. або у конвертованій іноземної валюті, по курсу НБУ на день в’їзду. Така сума є результатом вивчення умов щодо витрат іноземців та осіб без громадянства на проживання, харчування, проїзд в Україні та витрати на придбання медичних страховок та страховок на автомобільний транспорт.

Наявність таких коштів або гарантія їх наявності може бути підтверджена шляхом пред'явлення для контролю:

грошових коштів у національній валюті України або у конвертованій іноземній валюті;
документа із зазначенням суми грошових коштів, на підставі якого можна отримати кошти в банківських установах України;
платіжної картки міжнародних платіжних систем з випискою з особового банківського рахунка заявника, що підтверджує наявну суму грошових коштів;
документа, що підтверджує бронювання або оплату житла, оплату харчування в Україні;
договору на туристичне обслуговування (ваучера);
гарантійного листа приватного підприємця або юридичної особи, що запросили іноземця або особу без громадянства, про взяття на себе зобов'язань із сплати всіх витрат особи, пов'язаних з її перебуванням в Україні та виїздом з України;
проїзного квитка для повернення до держави свого громадянства, або постійного місця проживання, або до третьої держави.

Державна прикордонна служба акцентує увагу на тому, що її співробітники здійснюватимуть лише вибірковий контроль фінансового забезпечення вихідців із зазначених вище країн у формі співбесід з ними. Співбесіди проводитимуть не менш ніж два працівники прикордонного відомства, які визначені наказом начальника органу охорони державного кордону. Для контролю іноземець або особа без громадянства може запрошуватися до спеціального службового приміщення пункту пропуску, яке з метою недопущення різноманітних зловживань обладнане засобами відеоспостереження.

Про проведення перевірки старший зміни або його помічник складає довідку про проведення співбесіди із зазначенням суми коштів або даних про підтверджуючий документ.
 
Якщо іноземець або особа без громадянства не може підтвердити фінансове забезпечення на перебування в Україні, посадова особа зобов’язана:

• винести постанову про відмову в пропуску через державний кордон, у якій зазначаються правові підстави для проведення співбесіди з іноземцями або особами без громадянства з метою підтвердження наявності фінансового забезпечення, сума коштів у іноземця, дані про підтверджуючі документи та прийняте рішення;
• оголосити іноземцю або особі без громадянства постанову про відмову в пропуску через державний кордон та причину її винесення;
• видати іноземцю або особі без громадянства другий примірник (копію) постанови про відмову в пропуску через державний кордон;
• забезпечити виконання постанови про відмову в пропуску через державний кордон та вжити заходів щодо повернення іноземця або особи без громадянства до країни, звідки він прибув.

Наразі Адміністрація Держприкордонслужби розглядає питання про незастосування вибіркового контролю стосовно водіїв рейсових автобусів, які здійснюють регулярні рейси, членів екіпажів повітряних та морських суден, які здійснюють регулярні рейси, членів залізничних бригад, дітей віком до 18 років, студентів, які прибувають на навчання у вищі навчальні заклади України, іноземців, які тимчасово або постійно проживають на території України при наявності відповідних посвідок.


Прес-секретар Чернівецького прикордонного загону
Костянтин ЛІСНІК

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації