Результати опитування ділових очікувань підприємств у ІV кварталі 2008 року

Прес-служба управління Національного банку України в Чернівецькій області повідомляє, що чергове щоквартальне опитування керівників підприємств про оцінку ними поточної та майбутньої ділової активності, інфляційних та курсових очікувань, змін економічної ситуації в Україні проведено у листопаді 2008 року. Було опитано 1256 підприємств в усіх регіонах країни, в тому числі в Чернівецькій області – 14 підприємств, що представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників.

Головні результати:
Розгортання фінансової кризи та рецесії світової економіки поряд із складними політичними подіями та нагромадженими в економіці України диспропорціями призвели до погіршення респондентами оцінок як щодо власного розвитку, так і щодо перспектив економіки в цілому.

Згідно з результатами опитування, респонденти знизили оцінки власного поточного фінансово-економічного стану, баланс відповідей (різниця між відсотком позитивних та негативних відповідей) склався негативним (-10,6 %). Однак, частка респондентів, які вважають стан своїх підприємств задовільним, значно не змінилась і склала 65,2 %. Респонденти Чернівецької області також погіршили оцінку свого поточного фінансово-економічного стану порівняно з минулим кварталом, баланс відповідей зменшився і став нейтральним (0 %). Частка респондентів, які оцінюють свій фінансово-економічний стан як добрий та задовільний, становить 85,7 %. Респонденти відзначають зростання залишків готової продукції, що пов’язано зі збільшенням пропозиції (високий цьогорічний урожай зернових) та зменшенням попиту на продукцію окремих галузей промисловості. Більшість респондентів Чернівецької області (71,4 %) вважають рівень залишків своєї готової продукції нормальним. Інтенсивність використання виробничих потужностей знизилась на підприємствах майже усіх видів економічної діяльності.

Респонденти усіх видів економічної діяльності 2009 року очікують: погіршення фінансово-економічного стану підприємств (баланс очікувань склав -26,2 % проти 22,0 % у попередньому кварталі, по Чернівецькій області баланс очікувань склав -14,3 % проти 0 % у минулому кварталі); зменшення обсягів реалізації та інвестицій, особливо на підприємствах будівництва; зменшення рівня зайнятості. Водночас, підприємства транспорту і зв’язку передбачають збільшення інвестиційної активності.
Витрати на виробництво та вихідні ціни 2009 року зменшуватимуться, що узгоджується з тенденцією зниження цін виробників. Найвагомішими чинниками змін рівня вихідних цін залишають вартість сировини та матеріалів та вартість енергоносіїв. Ці ж фактори стримують і зростання прибутку підприємств (на думку 60 % респондентів). Вплив обмінного курсу на витрати та ціни посилився (45,9 % проти 23,5 % респондентів у ІІІ кварталі поточного року, по Чернівецькій області - 42,9 % проти 14,3 % респондентів у минулому кварталі).

Підприємства починають відчувати брак обігових коштів (46,1 % відповідей, збільшення на 12 в.п., по Чернівецькій області – 57,1 % відповідей, збільшення на 7,1 в.п.) та відзначають зниження можливостей одержання кредиту (28,7 %, зростання на 13,9 в.п., по Чернівецькій області – 28,6 %, зростання на 7,2 в.п.). Частка респондентів, які планують брати банківські кредити, дещо знизилась (на 5,0 в.п. до 58,4%, по Чернівецькій області – на 28 в.п. до 64,3 %). Більшість респондентів (84,6 %, зростання на 11,5 в.п., по Чернівецькій області – 100 %, зростання на 8,3 в.п.) планують брати кредити у гривні внаслідок посилення девальваційних очікувань. Основним стримуючим фактором використання кредитних послуг залишається високий рівень відсоткових ставок (81,9 % відповідей, зростання на 2,8 в.п., по Чернівецькій області – 100 % відповідей, зростання на 7,1 в.п.).

Інфляційні очікування залишилися на досить високому рівні та склали на наступні 12 місяців 18,6 % проти 15,8 % попереднього кварталу. Зросла частка респондентів (на 17,9 в.п. до 44,6 %, по Чернівецькій області – на 28,6 в.п. до 35,7 %), які прогнозують підвищення цін на 20 % і більше. Головними причинами високої інфляції називають загальну економічну та політичну ситуації (відмітили 87,3 % та 79,5 % респондентів, по Чернівецькій області – по 92,9 % та 71,4 % респондентів відповідно). Посилився також інтерес респондентів до діяльності НБУ (20,1 % респондентів постійно слідкують за діяльністю НБУ проти 11,2 % у попередньому кварталі, по Чернівецькій області 14,3 % респондентів постійно слідкує за діяльністю НБУ проти 0 % у минулому кварталі).

Оцінка перспектив загальноекономічної ситуації у наступні 12 місяців погіршилась. Більшість респондентів (71,8 %) у наступні 12 місяців не очікують зростання економіки, більшість респондентів Чернівецької області (71,4 %) прогнозує економічний спад в Україні. Незмінність курсу гривні до долару США прогнозують лише 16,2 % респондентів (проти 46,4 % у ІІІ кварталі), у Чернівецькій області відсутні респонденти, які очікують, що обмінний курс гривні до долара США залишиться без змін (проти 28,6 % у ІІІ кварталі). Більшість респондентів у наступні 12 місяців очікує знецінення гривні як щодо долару, так і щодо євро (75,4 % та 73,0 % відповідно, у Чернівецькій області – 78,6 % та 64,3 % відповідно). Надані результати є відображенням лише думки респондентів-керівників підприємств України та Чернівецької області у листопаді 2008 року і не є оцінками НБУ.

Звіт «Ділові очікування підприємств України» буде розміщено на вебсайті НБУ до 15 січня 2009 року за адресою:
http://www.bank.gov.ua/Publication/

Прес-служба Управління
Національного банку України
в Чернівецькій області

"БукІнфо" (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації