Внаслідок стихійного лиха в липні минулого року Буковина зазнала збитків на загальну суму понад 1,6 млрд. грн.

Внаслідок стихійного лиха в липні минулого року Буковина зазнала збитків на загальну суму понад 1,6 млрд. грн. Сильні проливні дощі на території області зумовили випадання річної норми опадів, що спричинило різкий підйом води в річках краю - він вперше перевищив межі за останні 100 років. Про це йшлося сьогодні під час селекторної прес-конференції заступника голови обласної державної адміністрації Віталія Усика "Буковина: Рік після стихії".

Як повідомили БукІнфо у прес-службі Чернівецької ОДА, зокрема, пан Усик відзначив, що загалом постраждало 250 населених пунктів, було підтоплено близько 10 тис. житлових будинків, пошкоджено 544 об'єкти соціального та адміністративного призначення. "Такої руйнації великою водою Буковина ще не знала, - констатував заступник голови облдержадміністрації. - Перед областю постало завдання відновити насамперед 6317 житлових будинків, 1304 км доріг, 156 мостів комунальної власності та 441 км доріг і 39 мостів державної власності". З усіх джерел фінансування на ліквідацію наслідків стихійного лиха здійснено видатків у сумі близько 1,4 млрд. грн., з яких 625 млн. грн. - субвенція з держбюджету, 180 млн. грн. - з резервного фонду держбюджету, 528 млн. грн. - коштів відповідних міністерств та відомств, майже 45 млн. грн. - благодійних коштів та коштів місцевих бюджетів області. Завдяки цим коштам вдалося виплатити допомогу 293,5 млн. грн. 6317 громадянам , частково відшкодувати втрати 103 сільгосппідприємствам на суму 14,3 млн. грн., здійснити медико-профілактичні заходи і уникнути епідемій - ще 3,3 млн. грн.

Крайовою владою збудовано 159 житлових будинків із сучасними комунікаціями. В с.Чорногузи, відзначив Віталій Усик, побудовано європейського типу житловий масив з 21 сучасного будинку зі всією необхідною інфраструктурою. Всі постраждалі сім'ї до 31 грудня минулого року були заселені в нові житлові будинки. Окрім того, за короткий термін відновлено 689 об'єктів комунальної власності, з яких 468 соціальних об'єктів на суму 184,9 млн. грн., 64 об'єкти ЖКГ - 16,5 млн. грн., 155 об'єктів комунального дорожнього господарства - 198,4 млн. грн. (відновлено 745 км доріг у 151 населеному пункті, 99 мостів та мостових переходів). Також відновлено 303 об'єкти дорожнього господарства державної власності, з них 33 пошкоджених мости та зведено 4 тимчасових, ведуться роботи на 4 нових додаткових мостах через Івано-Франківську область. Відновлено 45,5 км доріг із 50 зруйнованих та 391 км пошкоджених. Рух відновлено на всіх дорогах і мостах. Водгоспом відновлено 20 гідроспоруд та 6,1 км дамб, 13 км берегоукріплення, відрегульовано 7,5 км русла річок.

За словами пана Усика, для попередження в майбутньому стихій, у рамках програми Україна-Румунія-Молдова, облдержадміністрацією розпочата робота щодо розробки системи взаємоінформування та оповіщення про ситуації техногенного та природного характеру, що можуть загрожувати життю людей. Також впроваджуються заходи з вдосконалення системи гідрологічного моніторингу у басейнах річок Прут і Сірет в частині оснащення їх вимірювальною системою допплерівського типу.

Однак є і низка проблем, які необхідно вирішити для завершення ліквідації наслідків минулорічної стихії та унеможливлення подібного лиха у майбутньому. Зокрема, до уточненого Генерального плану включено 1252 об'єкти із загальною кошторисною вартістю 828,6 млн. грн., які забезпечені коштами лише на 47%, зазначив пан Усик під час спілкування з журналістами обласних та районних засобів масової інформації. Для повного завершення робіт на 563 об'єктах Урядовою Комісією та Міністерством регіонального розвитку та будівництва України підтверджено необхідність виділення у 2009 році 375,4 млн. грн., оскільки досі не завершені відновлювальні роботи на 238 соціально значимих об'єктах та не було можливості розпочати роботи на 325 об'єктах. "Ми розуміємо, що виконання цих робіт є нагальним, оскільки, в іншому випадку, населені пункти залишаться незахищеними перед великою водою і можуть, до того ж, бути зруйновані щойно відновлені об'єкти", - наголосив Віталій Усик.

Заступник очільника виконавчої влади краю виокремив і проблему відновлення дорожнього господарства Буковини, яке зазнало великої руйнації. Тільки для проектування та будівництва нової дороги до Путильського району, яка повністю зруйнована, необхідно понад 200 млн. грн. Виділені в 2008 році кошти дали змогу Укравтодору відновити сполучення з цим гірським районом за тимчасовою схемою. На 2009 рік для відновлення дорожнього господарства державної власності передбачається лише 320 млн. грн. при розрахунковій вартості робіт 518 млн. грн. Через відсутність коштів також призупинені аварійно-відновлювальні роботи на дорогах комунальної власності в 53 населених пунктах, не розпочато роботи на 57 мостах, проїзд на яких забезпечено тимчасовими дерев'яними спорудами.

"Хочу загострити увагу на чи не найважливішій проблемі - необхідності проведення робіт з берегоукріплення в межах населених пунктів", - підкреслив пан Усик. На всі найбільш важливі ділянки нами виготовлені проекти, для виконання робіт необхідні кошти у сумі 86 млн. грн. Віталій Усик вважає за доцільне визначити на рівні Уряду єдиного виконавця і замовника робіт на берегоукріпленнях державної та комунальної власності, і передбачити на це кошти. Це дозволить не допустити руйнації відновлених об'єктів та убезпечити населені пункти від майбутніх паводків.

Найбільш важливими для області є добудова 14 мостів в населених пунктах, де автомобільне сполучення забезпечено за допомогою тимчасових мостів. Окрім того, внаслідок сильних гідравлічних ударів постраждали та потребують повного комплексу заходів щодо відновлення 2 стратегічних мости, один з яких з'єднує Чернівецьку і Хмельницьку області. Даний міст зазнав 5 гідравлічних ударів, стихія та весняні паводки уже поточного року посилили його аварійність. З метою запобігання подальшого руйнування є нагальна необхідність у ретельному його обстеженні спеціалістами, виготовленні проектно-кошторисної документації та його повної реконструкції.

Для уникнення аварійно-небезпечних ситуацій в майбутньому, вважає пан Усик, вже сьогодні мають бути визначені зони можливого затоплення внаслідок паводків. Загальна довжина річок на території області, де необхідно визначити зони можливого затоплення, сягає понад 1,5 тис. км, з яких довжина Дністровського водосховища - 190 км. "Відновити все, що зруйнувала велика вода, і, що не менш важливо, убезпечити область від біди в майбутньому, можна лише консолідацією зусиль центральних і місцевих органів влади, із залученням необхідних коштів із резервного фонду державного бюджету", відзначив Віталій Усик під час прес-конференції.

 

БукІнфо (с)

Фото С.З. з архіву сайту


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації