Наталя Батракова: У Швеції є чому повчитись, адже вона майже 50 років впроваджує і удосконалює стратегію гендерної рівності

Наприкінці червня відбувся навчальний візит до Королівства Швеція радників голів обласних державних адміністрацій з гендерних питань. Метою візиту було вивчення досвіду впровадження гендерної політики в країні з найвищим ступенем рівності між жінками і чоловіками.

Відразу хочу зауважити, що в шведському парламенті (ріксдаг) обидві статі представлені майже однаково – 47,3% становлять жінки, 52,7% становлять - чоловіки. Частка зайнятості жінок складає 79%, і це при тому, що рівень народжуваності є одним з найвищих в Європі. Добре розвинута система соціального забезпечення дозволяє поєднувати роботу з родинними обов’язками. При народженні дитини батьки отримують допомогу протягом 480 днів. Як і будь-який дохід, допомога оподатковується і враховується при нарахуванні пенсії. Протягом 390 днів допомога виплачується на рівні 80% доходу, за яким нараховують ці виплати, що зазвичай складає сукупний річний заробіток. Максимальний обсяг допомоги по догляду за дитиною складає 874 шведські крони на день (прим. 1 крона приблизно =1 грн.), решта 90 днів – 180 крон на день. Кожен із батьків має 60 днів відпустки, що закріплені за ним особисто і розраховані на основі їхніх доходів. Батьки не мають права передавати їх матерям і навпаки. Так звані «батьківські» і «материнські» дні є обов’язковими по догляду за дитиною.

Середня тривалість життя чоловіків в Швеції становить 79 років, жінок – 83 роки. Для порівняння, в Україні цей показник становить 62 роки - для чоловіків і 73 роки - для жінок. До речі, в Швеції додатково розрізняють період активного життя: для жінок - 75 років, для чоловіків – 72 роки, тому показник тривалості активного життя враховується в бюджеті охорони здоров’я. 77% коштів обласного бюджету спрямовано на охорону здоров’я, додатково 8% - на психіатричну допомогу, 4% - на стоматологію.

Головна мета шведської політики гендерної рівності полягає в тому, щоб чоловіки та жінки мали рівне право на формування суспільства і влаштування свого особистого життя. Для того існує ціла низка державних органів, завдання яких полягає у забезпеченні обох статей однаковими правами, можливостями і обов’язками. Так, міністр з питань інтеграції та гендерної рівності координує державну політику рівності між статями. А кожен міністр шведського уряду (22 міністри – 10 жінок і 12 чоловіків) відповідає за гендерну рівність у своїй галузі. Комітет з питань рівних можливостей має право штрафувати роботодавців і зобов’язувати їх вживати активних заходів, спрямованих на дотримання гендерної рівності. З 1980 року діє інститут уповноваженого (омбудсмена) з питань рівних можливостей.

До 2007 року питаннями рівних прав і можливостей опікувалося Міністерство промисловості, так як досягнення гендерної рівності є передумовою сталого економічного розвитку. З 01.01.2007 року створено Міністерство з питань гендерної рівності. Гендерний компонент впроваджується в усі сфери і галузі шляхом прийняття обов’язкових до виконання рішень. Закони в Швеції невидимі, але норми законів діють і є однаково обов’язковими для всіх: від членів королівської родини до пересічного громадянина. Хоча вживання терміну «пересічний громадянин» для Швеції не зовсім прийнятне. Громадяни Швеції в своїй країні почуваються комфортно і захищено.

В обідню перерву на вулицях Стокгольму Ви зустрінете і короля, і прем’єр-міністра, і парламентарів парламенту (ріхстагу), які на відміну від наших депутатів, проживають під час сесій в обладнаних міні-кухнями готельних номерах, ходять своєю країною босоніж і загорають на трав’яних газонах. В Швеції стає зрозумілим, що кошти має не та людина, яка економить, а та - яка розумно витрачає. Це не про нас. Ми – багата країна і можемо дозволити собі окремі апартаменти і приватизовані квартири для кожного депутата Верховної Ради, окремі автомобілі, на оздоровлення 450 осіб матеріальну допомогу, в розмірі місячного фонду виплати пенсій для всіх пенсіонерів України, окремі Феофанії, і все таке інше.

Гендерний мейнстріменг (інтегрування) орієнтований на процес складання і прийняття бюджету, залучення до бюджетотворчого і законодавчого процесу, як жінок так і чоловіків, здійснення різних аналізів і досліджень, накопичення статистичних даних за ознакою статі, є обов’язковим до виконання у всіх сферах і на всіх рівнях.

Швецію можна вважати провідною країною у світі в питаннях статистики щодо гендерної рівності. Всі офіційні статистичні дані про громадян мають бути зібрані, проаналізовані і представлені окремо по кожній статі. Кількісна гендерна рівність означає рівне представництво (50/50) чоловіків і жінок в усіх сферах суспільного життя. Якісна гендерна рівність означає, що з метою розвитку і вдосконалення суспільства, враховують знання і досвід обох статей. Статистичні дані є важливим робочим інструментом для шведського уряду в процесі прийняття рішень.

Впровадження гендерної стратегії потребує інтенсивної, довгострокової і продуманої роботи в чотирьох напрямах: управління і контроль, методика, навчання, координація дій.

Управління і контроль за будь-якою діяльністю повинні здійснюватися шляхом формулювання конкретних цілей, правил і директивних вказівок, а також, що є найважливішим, їх наступне практичне застосування. Використання гендерного компоненту повинно бути чітко відображено в офіційних керівних документах. Діяльність з впровадження гендерної стратегії має бути забезпечена необхідними людськими і фінансовими ресурсами.

Важливим елементом є розробка методики, яка визначає методи і процедури інтегрування гендерної складової. Наприклад, це може бути здійснення гендерного аналізу. Потрібно, щоб ці методи стали невід’ємною складовою робочого процесу.

Для впровадження гендерної політики необхідно переглянути потребу установи чи організації в знаннях та інформації. Персонал потрібно навчати саме тим методам, які необхідні в конкретній роботі. А ті спеціалісти, які зайняті в наборі кадрів, повинні гарантувати, що нові фахівці володіють достатнім рівнем знань з досягнення і дотримання принципів гендерної рівності.

Щоб успішно впровадити перших три компоненти, потрібна координація зусиль всіх ланок, які задіяні в процесі. Можливо для цього потрібно буде здійснити перерозподіл людських і фінансових ресурсів або ж створити новий підрозділ, який буде координувати роботу по впровадженню гендерної стратегії.

Швеція майже 50 років впроваджує і удосконалює стратегію гендерної рівності. А це означає, що переймаючи позитивний досвід європейських держав, Україна має можливість пройти цей шлях значно швидше. Головне в цьому – політична воля і послідовність у діях.


Наталя БАТРАКОВА
Радник голови Чернівецької ОДА з гендерних питань


(За результатами навчального візиту до королівства Швеція
за сприяння Програми рівних прав і можливостей ПРООН)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації