У Чернівецькому художньому музеї демонструється міжнародний проект „Мистецтво – спільна мова двох культур”, у якому беруть участь чернівецькі та румунські художники

Вподовж квітня–травня в Румунії стартував спільний мистецький проект „Мистецтво – спільна мова двох культур”, у якому беруть участь чернівецькі та румунські художники. Акція проводиться під егідою Євросоюзу, у рамках європейського проекту „ФАРЕ”, організованого з метою підтримки та стимулювання розвитку сучасного мистецького процесу.

Українці виступили співпартнерами румунів у цьому культурному заході. Заплановані події відбуваються під егідою двох музеїв – Музейного комплексу міста Сучава (Румунія) і Художнього музею міста Чернівці (Україна) та включають в себе проведення пленеру і двох виставок – в Румунії та в Україні, а також видання ілюстрованого каталогу проекту.

Місцем проведення пленеру румунська сторона обрала мальовниче село Сучавіца, що розташоване серед румунської частини Карпат і являється одним з об’єктів так званого „зеленого туризму” популярного останнім часом у країнах Євросоюзу. Окрасою та справжньою перлиною цього населеного пункту є православний монастир, побудований між 1581 і 1601 роками у стилі молдавської архітектури, який поєднує елементи різних течій, зокрема, готики та візантійського. Яскравою ознакою цієї споруди, як і інших, розташованих на прилеглих територіях монастирів, виступає фресковий живопис, що суцільно вкриває стіни будівлі, як всередині, так і назовні. Виконані у традиціях візантійського сакрального мистецтва наприкінці ХУІ ст. фрески нараховують сотні різноманітних сюжетів зі священної історії й вражають високомистецьким рівнем виконання та своєю унікальністю. Наявність зовнішніх фрескових розписів – яскрава ознака культових споруд Румунії ХУ-ХУІІ ст.

Звичайно, що даний об’єкт, як і уся оточуюча мальовнича природа, надихала художників-учасників проекту на активну творчу працю. Програма пленеру, розрахованого на два тижні передбачала інтенсивний мистецький процес, результатом якого будуть проведені дві виставки – в Сучаві та в Чернівцях. Взагалі, варто відзначити, що проведення пленерів, або як їх прийнято нині називати, „креативних творчих таборів”, останніми роками стало дуже популярним, як в Україні, так і за кордоном. Це, перш за все, добрий стимул до творчої праці, обмін враженнями й досвідом, налагодження особистих та робочих контактів між митцями. У пленері з української сторони брали участь відомі чернівецькі художники, які добре зарекомендували себе у попередніх мистецьких акціях. Це митці зі сформованою індивідуальною манерою, творчість яких добре відома за межами нашого краю. Більшість учасників працювали на натурі, втілюючи свої враження у пейзажах-етюдах і натюрмортах ( О. Літвінов, І. Юр’єв, М. Рибачук, В. Краснов, Ю. Гушкевич, Ю. Кирилюк, П. Пушкарьов та ін.). Не дивлячись на реалістичні засоби вирішення, у кожного автора відчувається особистий мистецький почерк, який виступає своєрідною візитною карткою художника. Деякі митці створювали композиції у майстернях, спираючись на творчо переосмислені враження, отримані під час спостережень над природою. ( І. Каленик, А. Житарюк, А. Холоменюк ).

Румунські художники–учасники проекту також продемонстрували розмаїття стилістичних творчих методів. В акції брали участь відомі діячі сучасного румунського мистецтва, представники переважно старшого покоління. Вони так само, як і буковинські митці працювали не тільки на натурі, а й у майстернях, створюючи, як реалістичні краєвиди та натюрморти, так і фантазійні композиції, насичені філософсько-асоціативними образами. Під час проведення пленеру крім інтенсивної праці відбувалося товариське спілкування між митцями. Була організована екскурсія до м. Сучава та по монастирях Південної Буковини, декорованих унікальними фресковими розписами подібними до Сучавіцького монастиря.

Підведенням підсумків цього пленеру, звичайно, мали би бути виставки. Перша виставка вже відбулася на території Румунії. Демонструвалася вона протягом червня. А з 8 липня 2009 року побачити її матимуть змогу чернівчани та гості міста. Відбулося також видання яскравого альбому цього спільного проекту. Але найголовнішою метою цієї акції стало встановлення більш тісних контактів та досягнення взаєморозуміння між двома сусідніми народами.

Гостинно запрошуємо всіх бажаючих відвідати виставку учасників проекту, яка відкривається сьогодні, 8 липня, і буде тривати до кінця місяця. Виставка складається з 90-та робіт, виконаних в різноманітних техніках і вражає розмаїттям творчих манер та емоційною насиченістю. Участь у проекті взяли 30 учасників – 15 українських та 15 румунських художників. Без перебільшення, це – найвизначніша міжнародна мистецька подія, яка відбувається на Буковині за часів незалежності нашої держави. Сподіваємося, вона не залишить до себе байдужими буковинців та гостей нашого мальовничого краю.


Альберт КОМАРІ ,
старший науковий співробітник ЧХМ
спеціально для БукІнфо (с)
Фото С.З. БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації