У Чернівцях відновлено зруйновану могилу українського актора Івана Дутки

«НЕ БУДЬМО БАЙДУЖИМИ В ОБОРОНІ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ!»



Велелюдна акція на могилі корифея українського театру Буковини Івана Дутки з нагоди відзначення 110-ї річниці від його дня народження відбулася на Руському цвинтарі в Чернівцях з ініціативи Громадського комітету з догляду за українськими історичними похованнями. В ній взяли участь актори Чернівецького обласного музично-драматичного театру ім. О. Кобилянської, земляки Івана Дутки з Ленківецької середньої школи, активісти політичних партій та громадських організацій, представники духовенства.


Перед учасниками урочистості виступили голова Українського Народного Дому Володимир Старик та член Національної спілки театральних діячів України Тадей Сулятицький. Вони розповіли про життєвий та творчий шлях Івана Дутки (1899-1940), про його драматичний та режисерський талант, організаційні здібності, які дали змогу буковинському українському театру міжвоєнної доби стати не лише важливим фактором національного розвитку буковинських українців, але й утвердитися як яскраве культурне явище всеукраїнського масштабу.


В обох виступах прозвучав жаль з приводу того, що чернівецька міська рада ігнорує звернення українських громадських організацій та діячів культури, які вже багато років домагаються перейменування однієї з вулиць Чернівців іменем Івана Дутки, а також встановлення символічної зірки з іменем Івана Дутки на театральній площі. Міські чиновники досі не можуть відважитися визнати заслуги блискучого українського актора Івана Дутки перед столицею Буковини, хоча таких сумнівів вони не мають, вшановуючи зірками, пам’ятниками та назвами вулиць різного роду кабачників.


Отець Дмитро Винник, помічник настоятеля Успенського собору УГКЦ в Чернівцях відслужив панахиду за душі померлих фундаторів українського театру на Буковині – Івана Дутки, Івана Захарка та Івана Дудича. Він покропив свяченою Йорданською водою щойно відновлене погруддя Івана Дудки, котре ще два тижні тому являло собою жахливу руїну. Лише енергійне втручання (депутатське звернення В. Старика до міської влади від 12 травня 2008 року) змусило винуватця лиха, ПМК-76, оперативно відновити цю пам’ятку історії місцевого значення.


Ця урочиста і світла акція з вшанування передчасно померлого, однак завжди живого в наших душах українського актора та режисера Івана Дутки не залишила байдужою нікого з її учасників. Вона переконливо довела – лише ми самі та наша активність зможе захистити пам’ятки української історії та культури від зруйнування. Миттєво і рішуче реагувати на численні акти вандалізму є обов’язком не лише кожного депутата, але й кожної культурної людини, котра вважає себе українським патріотом. Особливо сьогодні, коли з ініціативи члена Громадського комітету з догляду за українськими історичними похованнями, депутата міської ради В. Бешлея в Чернівцях увійшло в дію Положення про громадських інспекторів з охорони культурної спадщини. «Не бійтеся і не будьте байдужими!» - ці слова сьогодні звернені до кожного з нас.



Громадський комітет з догляду за українськими історичними похованнями


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації