Ющенко кличе на допомогу!

АНАЛІТИКА / КОМЕНТАРІ     Президент України Віктор Ющенко у п'ятницю звернувся до міжнародної громадськості з проханням підтримати його курс для забезпечення демократичних процесів в Україні. Про це він заявив сьогодні на зустрічі з послами Великої сімки, Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії, Швеції та головою представництва Європейської комісії.

Ющенко зазначив, що зібрав послів для того, щоб викласти свою оцінку політичної ситуації в Україні.

«В останній тиждень фактично зняті всі маски», - сказав Ющенко, поінформувавши про переговори зі створення коаліції між Партією регіонів і БЮТ. Як стверджує Президент, головною метою створення такої коаліції є внесення наступного тижня змін до Конституції.

За словами Глави держави, ці зміни передбачають закріплення за чинним прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко її посади ще на десять років. Також зміни передбачають неконституційну норму обрання Президента у Верховній Раді. Ющенко підкреслив, що у даному разі йдеться про скорочення демократичних прав і свобод громадян, в даному випадку - виборчих, тому ці зміни неможливо приймати без проведення всеукраїнського референдуму.

Антизаконними Ющенко вважає й ініціативи щодо продовження повноважень Верховної Ради України і місцевих органів самоврядування. «Усі ці ініціативи незаконні, тому, по суті, мова йде про конституційний переворот. Це демонтаж усіх демократичних завоювань, досягнутих Україною за останні роки», - підкреслив Глава держави.

Ющенко звернувся до послів з проханням передати цю інформацію керівництву їхніх країн, а також передати прохання главам держав надати всебічну підтримку українській демократії.

«Я як Президент України гарантую, що не дозволю незаконних виборів Президента у парламенті і робитиму все можливе, щоб Україна виконувала усі міжнародні зобов'язання щодо забезпечення прав і свобод громадян», - сказав Ющенко, додавши, що, очевидно, таких дій буде мало, тому він звертається до міжнародного співтовариства за допомогою щодо забезпечення демократичних процесів в Україні.


Коментарі:

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»

Має серйозну занепокоєність не тільки Віктор Ющенко. Коли з'явився у ЗМІ новий проект Конституції, я від багатьох людей чув серйозне занепокоєння. У цьому проекті передбачено створення закритого політичного акціонерного товариства БЮТ і ПР. Деякі його пункти викликають відверте неприйняття.

Яким чином Європа може критично оцінити цей проект? Перш за все, це стосується відмови від виборів на п'ять років до 2014 року. Українське суспільство виступає за оновлення політичної еліти. У нинішніх умовах консервувати політичну еліту, яка не користується довірою половини суспільства, неправильно. Я вже не кажу про те, що повноваження Верховної Ради продовжуються на два роки.

У даному разі справа не в Ющенку. Він піде і більше не буде Президентом. Тут потрібно думати про те, як далі розвиватиметься країна. Те, що потрібно міняти Конституцію, поза всяким сумнівом. Долати дуалізм влади – поза всяким сумнівом. У проекті Основного Закону це пропонується. Там, дійсно, виконавча влада буде зосереджена у руках Кабміну. Це правильне рішення. Але при цьому пропонується обирати у парламенті Президента з досить широкими повноваженнями. Ніде в Європі Президент, який обирається у парламенті, не впливає на зовнішню політику і на систему національної безпеки, не має широких кадрових функцій. У проекті передбачено, що обиратиметься центр влади, сформований у парламенті. Це не відповідає стандартам сучасної європейської демократії.

Помилковою є і ідея обрання суддів. У Європі так не роблять. У США суддів обирають, але в наших умовах це не вирішення корупції суддів. Тим більше, у проекті Конституції пропонується зберегти довічний статус тим суддям, які вже обрані. Оновлення суддівського корпусу не буде, і всі корумповані судді залишаться на своїх місцях. Далі політичні сили, які володіють великими коштами, забезпечуватимуть обрання своїх суддів, маніпулюватимуть громадською думкою. Як зараз у депутатський корпус може пройти тільки та людина, яка має достатні кошти і може купити депутатський мандат, так же буде з суддями. У нас буде судова система, залежна від політиків і олігархів.

У цьому проекті є позитивні моменти, однак і мінусів дуже багато. У даному разі потрібно враховувати не занепокоєння Ющенка, а стурбованість значної частини суспільства. Приймати такий проект без широкої громадської дискусії було б неправильно.


 Віктор Небоженко, президент соціологічної служби «Український барометр»

Віктор Ющенко не панікує. Скажу навіть більше: він таємно радіє, що хтось бере на себе політичну відповідальність. Він не та людина, яка могла б виграти президентські вибори, і не знає, що йому робити після закінчення свого терміну. Тут йому пощастило. Зараз він у становищі Горбачова, коли Єльцин і Кравчук домовлялися про розподіл влади. Швидше за все, якщо буде проведено перший етап конституційної реформи силами Партії регіонів і БЮТ, Ющенко отримає можливість благородно піти. Він вийде до населення і скаже: «Я боровся-боровся, але мене перемогли». Тим самим знімається проблема поразки на виборах, зберігається імідж скривдженого демократа.

Президентові пощастило, що хтось бере владу у свої руки. Зустріч з дипломатами – не спроба Європу змусити зробити його роботу, а підготовка до дострокової відмови від президентства.


Вадим Колісниченко, народний депутат України, фракція Партії регіонів


Це хвора людина. Я, депутат ПР, не бачив того тексту Конституції, про який говорять ЗМІ. Чого тоді Віктор Ющенко вирішив, що в Україні порушуються основи демократії? Йому що, баба Параска на вушко щось нашептала? Схоже, Президент, як маріонетка, почав сіпатися і звертатися до своїх ляльководів, щоб ті врятували його.

У 2004 році парламент вніс зміни до Конституції. Це був Конституційний переворот чи ні? Сьогодні Верховна Рада тільки обговорює це питання, ніхто навіть нового проекту Основного Закону не бачив. До того ж зміни у Конституцію вноситимуться законним способом, для цього буде набрано 300 голосів. Парламент займається своєю роботою, за що депутати отримують заробітну плату.

Василь Кисельов, народний депутат України, фракція Партії регіонів

Нічим Європа Ющенку допомогти не може. Прикро, що Президент звертається до інших держав, а не намагається знайти порозуміння з політичними силами всередині країни. У нього було п'ять років для роботи з депутатами і урядом, але він не використав свій шанс. Зараз потрібно закінчити реформу 2004 року. Адже тоді передбачався другий етап реформи - передання влади органам самоврядування. Президент не повинен цьому заважати.

Нічого страшного не буде у тому, якщо Главу держави обиратиме парламент. Я переконаний, народ нас зрозуміє. Ні Кравчук, ні Кучма, ні Ющенко не змогли об'єднати Україну. Ми це зробимо через внесення змін до Конституції.


Ярослав Кендзьор, народний депутат України, фракція НУ-НС


Важко передбачати, допоможе нам Європа чи ні. Але, судячи з попередніх подій, Європейський союз, як Понтій Пілат, умиє руки і зі сторони спостерігатиме за тим, як розгортаються події в Україні. Але Європа повинна думати і про своє майбутнє. Розвиток подій в Україні багато у чому вплине на це майбутнє. Якщо, не дай Боже, збудуться шизофренічні наміри двох лідерів БЮТ і ПР, наша країна повністю попаде під вплив Кремля. Тоді європейські країни під носом матимуть агресивну імперію, якою сьогодні є Росія. ЄС повинен хоч би публічно висловити свою позицію щодо наміру двох політсил узурпувати владу.

Ми вже знаємо, що вся ця авантюрна затія змінити Конституцію є не доброю волею БЮТ і ПР, а добре продуманим сценарієм Кремля. Не випадково Президент акцентував на цьому увагу країн Великої сімки. Як вчинить Європа - подивимося.
Лев Бірюк 12:18 Лев Бірюк, народний депутат України, фракція БЮТ

Ну як може Європа могти? Це просто смішно! Невже нам ЄС оголосить війну, і ми відразу у полон здамося? І де Президент бачить порушення основ демократії? Верховна Рада України має право порушити питання про внесення змін до Конституції. ВР має право проголосувати за парламентсько-президентську республіку. Тут немає ніяких порушень. Точно так же Президент має право запропонувати свій проект змін до Основного Закону. Коли він зробив це, ми не зверталися ні в ООН, ні в НАТО. Ці права прописані у Конституції.

Президент боїться, що якщо коаліція випише новий проект Конституції під парламентсько-президентську республіку, 37 чоловік від НУ-НС приєднаються до БЮТ, ПР і БЛ. Заява Ющенка – це паніка і агонія.

 

Юрій Кармазін, народний депутат України, член фракції НУ-НС

Мені неприємно, що Президент моєї країни Папі Римському повідомляє, що у нас готується тут переворот. Потім на зустрічі з Великою сімкою він починає кричати про загрозу. Європа нічого тут не зробить, це наша внутрішня справа.

Я прагматик і тому хочу подивитися, які зміни запропонують БЮТ і ПР. Буде це проект Конституції, який з'явився у ЗМІ, чи інший документ, який буде винесений на обговорення у Верховній Раді? Вважаю, що ніякої істерики тут робити не варто. Потрібно об'єднати зусилля щодо виходу із економічної кризи. Протистояння у нашій країні призвело до того, що зараз створюється неприродний союз між БЮТ і ПР. Саме Віктор Ющенко штовхнув ці дві партії в обійми один одному.

Мені здається, Президентові потрібно було раніше робити висновки і в терміновому порядку збирати НУ-НС, щоб вибачитися за ті речі, які відбувалися. Я маю на увазі прослуховування і тиск на народних депутатів з нашої фракції по команді Президента. Вважаю, що істерика, яка зараз почалася, ілюзорна. Коли уряд не має можливості працювати, це ненормально.

ФОРУМ


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації