У Північному Льодовитому океані виявили потужний прискорювач глобального потепління

НЕ ВСЕ ТАК ПРОСТО... / 

Науковці виявили на дні Північного Льодовитого океану великий витік метану, який піднімається в атмосферу в районі танення льодів. Виділення великої кількості газу в районі арктичних льодовиків може спровокувати помітні зміни світового клімату.


За словами учасника дослідження Еріка Корта, коли вони з колегами пролітали на вертольоті над ділянками, повністю вкритими кригою, вони не помічали витоків метану. Але пролітаючи над місцями, де лід танув або де є розломи, вони справді зафіксували високий рівень вмісту метану. Така висока концентрація цього газу на півночі стала для науковців повною несподіванкою, зауважує NEWSru.com.

Метан у 70 разів більш шкідливий для клімату, ніж вуглекислий газ, тому науковці побоюються, що в районі арктичних льодів може підвищитися температура, що, в свою чергу, негативно позначиться на кліматі планети.

Варто зазначити, що ще два роки тому російські науковці виявили, що Східно-Сибірський арктичний шельф є найбільшим джерелом метану. Дослідження вмісту метану в воді і повітрі моря Лаптєвих і Східно-Сибірського моря фахівцями з Тихоокеанського океанологічного інституту Далекосхідного відділення РАН показали, що ці ділянки є найактивнішими джерелами метану: їхня емісія порівнянна з емісією решти Світового океану.

Процес відбувається через танення підводної вічної мерзлоти, причому обсяги похованого під нею метану такі великі, що в разі прориву шару мерзлоти концентрація метану в атмосфері може разом збільшитися у багато разів, що призведе до непередбачуваних, дуже різких змін клімату Землі.

Залишається неясним, чи стало це джерело викидів метану в атмосферу активним лише недавно, чи воно існувало й раніше, але було невідоме.

Палеокліматичні дані вказали на те, що концентрація метану в атмосфері змінюється зі зміною льодовикових і міжльодовикових періодів. Зараз Земля переживає один із таких періодів.

Концентрація метану в атмосфері над Арктикою наразі приблизно втричі перевищує звичайні рівні міжльодовикових періодів і вища від того рівня, який спостерігався впродовж останніх 400 тис років, стверджувала два роки тому керівник дослідження Наталія Шахова. Концентрації над арктичним шельфом Східного Сибіру ще вищі.
 

Зазначимо, танення криги в Арктиці йде більш швидкими темпами, ніж передбачалося раніше. Про це свідчать нові дані, отримані Норвезьким полярним інститутом. Досі вважалося, що крижаний покрив Арктики зникне не менш ніж через 50-100 років. Нинішній прогноз куди гірший: крига може розтанути за 10 років. Однак російські науковці переконані, що до кінця століття не варто розраховувати на глобальне потепління. 

 

БукІнфо (с)

Фото ВВС


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації