Павлюк поставив Сідлярові «чорну мітку»: в ОДА відіграються його звільненням з посади начальника управління

Аналітика / Пряма мова    Таки скоро вибори. Навіть попри демарш Балоги і чергові таємні перемовини Тимошенко з Януковичем, які хочуть прямо в парламенті народити ручного президента, на очах шокованої країни. Між тим, у нашого Президента з’явилася велика Віра. На Банкову прийшла Віра Іванівна Ульянченко, на яку майже одразу наш Гарант надів ще й партійні лати НСНУ.

Політологи у цьому побачили знаковий момент, однак кардинально розійшлися у філософському питанні «что такое хорошо, и что такое плохо» для колись потужної, однак також кимось отруєної бюрократизмом і внутрішніми чварами партії Майдану. У Секретаріаті й партії пішло звичне у таких випадках перезавантаження, почали вибудовуватися нові кадрові реверанси.

Візуально знову, як в нічому не бувало, завирувало партійне життя в обласній організації НСНУ. Після нещодавнього скандалу в обласному осередку, пов’язаного із заявою члена партії - депутата міської ради, начальника Головного управління економіки Чернівецької ОДА Ігоря Сідляра (читайте: http://bukinfo.cv.ua/index.php?mcmd=shownews&lid=1822) в інформаційний простір після тривалої перерви вийшов традиційний партійний спічрайтер Віктор Павлюк.

Треба віддати належне Вікторові Ігоровичу: цього разу він мусив виконати серйозне завдання Володимира Івановича: з умінням справи прозондувати грунт журналістських настроїв щодо останніх не вельми приємних подій в обласному осередку партії, а також публічно і максимально чітко розставити «правильні» акценти всьому тому, що сталося в НСНУ і тому, що ще має статися. Словом, Павлюк говорив багато. Зрозуміти чоловіка можна: як-не-як майже рік не зустрічався у такому форматі з пресою…

Які перші висновки? Не зовсім радісна картина. Як би не хотілося нашому Президентові, але видається, що до електорального ренесансу партії Майдану на Буковині дуже далеко. Якщо це взагалі можливо. Щоправда іншої думки Віктор Ігоревич, але тут видається, що він більше лукавить, аніж насправді вірить у те, що Буковина може практично повторити результат, отриманий за Ющенка на президентських виборах у 2004 році.

Чому? Можливо причини полягають у тому, що у Києві ще зовсім недавно фактично поховали НСНУ, готуючись до її поглинання ЄЦом. Партійний же люд ще за довго до цього, у роздертій тривалими чварами організації, почав поступово розчаровуватися і виходити з НСНУ, шукаючи нових кумирів. Може тому, що, наприклад, нещодавній заклик Ющенка до перезавантаження і партійного очищення багато хто на місцях зрозумів по-своєму? А може й тому, що, на превеликий жаль, за останні кілька років партія Майдану по крупинкам втратила свій революційний поступ і новаторський дух до СПРАВЖНІХ змін у суспільстві, у відповідь отримавши колосальну апатію і недовір’я практично до усіх діючих політиків і партійних вождів? Запитань справді багато, точні відповіді на які ми отримаємо вже у недалекому майбутньому – виборах.

Але повернемося до нашої теми. Попри зовнішню впевненість Віктора Ігоревича, по якісному і кількісному складу аудиторії відчувалось, що НСНУ таки втратила в області до себе значний інтерес. Лакмусовим папірцем цього стала незвично мала присутність журналістів на прес-конференції. (Не забуваймо, що пан Павлюк – не лише партійний функціонер, але й перший віце-губернатор Буковини. У кращі часи, лише б його посадовий статус збирав чималу журналістську аудиторію).

Я знаю, як хвилювались щодо успішності цього заходу співробітники штабу. І не їхня вина, що «акул» місцевої журналістики, які пишуть на політичні теми, навіть з анонсованим фуршетом було обмаль – штабісти вчасно запросили максимально можливу кількість ЗМІ. Може їм вже не цікаво? Наприклад, цифри опитування на нашому сайті (які жодним чином не претендують на якісь соціологічні наукові речі) серед читачів дають певний сигнальчик для роздумів: більшість респондентів не розділяють оптимізму щодо світлого майбутнього НСНУ.

На запитання: «Як завершиться партійний скандал в обласній організації НСНУ?» відповіді станом на 13.00 год. 30 травня 2009 року розподілилися наступним чином:

- Хіба є ще така партія? - 40.0%
- Відставкою з посад в партії В.Куліша та В.Павлюка - 17.1%
- І.Сідляр та В.Куліш між собою домовляться - 16.6%
- У конфлікті переможе "темна конячка" - 14.9%
- З партії "попросять" І.Сідляра - 11.4%

Всього за три тижні проголосувало 175 чоловік. Ніхто не закликає вас абсолютно вірити цьому опитуванню, але насправді у більшості моїх хороших знайомих «нашоукраїнців» подібна тенденція таки тривожить.

Інша річ, якби у минулий четвер першу свою прес-конференцію за понад два роки керівництва обласним осередком «Нашої України» саме у цій якості дав Володимир Куліш. Це справді був би, як каже наш брат журналіст, «бомбовий інформаційний привід». Однак сенсації не сталося. Попри поодинокі закиди (того ж І.Сідляра) у відсутності публічного політичного піару в обласного НСНУ, Володимир Іванович знову залишився вірним собі і вирішив «не світитись». Можливо на те справді є поважна багаторічна причина, про яку нам, смертним, досі не дано знати? І пан Куліш про неї скаже в палаці Академічному на найближчій обласній партійній конференції?

Наразі пропонуємо вашій увазі основні моменти виступу та відповіді на найцікавіші запитання журналістів з прес-конференції першого заступника голови Чернівецької обласної організації НСНУ Віктора Павлюка, яка відбулася 28 травня 2009 року.

Для кращої візуалізації картинки додам один психологічний нюанс, який впав в око. Відчувалось, що на частину запитань панові Павлюкові було незручно відповідати. Це зауважили всі. Перший віце-губернатор почасти ніяковів, однак зібравшись думками, намагався миттєво знаходити потрібні слова для відповіді, особливо на уточнюючі запитання. Наскільки вдало і переконливо це у нього вийшло – судити вам. Отже нинішнє внутрішньопартійне життя Чернівецької облорганізації НСНУ та партії в цілому за версією Віктора Ігоревича Павлюка.


Пряма мова. Віктор Павлюк:

(Вступне слово)

- 20 травня відбулося засідання Політради партії обласної організації, на якому заслухано тези звіту голови обласної партійної організації. Тези схвалені членами політради одноголосно. І внесено на чергову звітно-виборну партійну конференцію пропозицію про затвердження звіту і схвалення цих тез (…) Вперше велику частину звіту буде приділено роботі членів нашої партії, які працюють у виконавчих структурах і представницьких органах влади. Особливістю цих тез і всього звіту голови буде реалізація програми партії, а не проголошення чи боротьба за владу.
-
На сьогоднішній день зроблені акценти в обласній організації партії і ми вважаємо, що партія повинна продовжувати посилену роботу на реалізацію програми партії, яку повинен відчувати кожен виборець, а не замикатися на внутріпартійній організаційній чи суто політичній боротьбі (…)

До середини наступного місяця будуть проведені всі районні конференції, обрано делегатів на з’їзд, який відбудеться в кінці червня (…)

Щодо загальнополітичної ситуації то є моменти, які потребують особливої уваги. Мається на увазі продовження загострення і посилення дискусії про зміну політичного устрою в нашій державі (…) Ті дискусії, які зараз відбуваються між різними політичними діячами і їм вторять ті політичні організації, які іменують себе партіями, зводять до того, щоби перенести центр вибору і передачі повноти влади віддаленої від джерела влади. У нас поки що не сформувалися політичні партії, які хоча би протягом декількох виборчих каденцій могли задекларувати відстоювання програм в передвиборчий і післявиборчий час (...) Наша політична сила дуже занепокоєна і звертається до суспільства з метою всебічного обговорення тих тенденцій, які ми вважаємо сумнівними і згубними для ефективності влади в країні. Тому що віддалення від джерела влади в угоду певним політичним угрупуванням, які не заслужили поки що довіру у народу і які не підтвердили стійкість виконання своїх програм відчит про те, що ці тенденції набувають загрозливого характеру, згубних тенденцій для українського народу (…)

Ми будемо проводити роз’яснювальну роботу в доносити до виборців позицію нашої партії з цього питання – це наш обов’язок і ми це будемо робити. Найближчим часом ми ініціюємо проведення «круглих столів» із залученням науковців, громадських організацій, політичних сил протилежних напрямків з питань парламентська чи президентська влада повинна бути в Україні. (…)


Відповіді на запитання:


Обласне державне телебачення:

- Чи можливий всеукраїнський референдум щодо зміни форми правління в країні?


Якщо приймуть поправки до законодавства про вибори до Верховної Ради на пропорційні основі, але відкритих списках – це буде кроком вперед. Ми не піддаємо сумніву заяви політичного лідера нашої партії, який про це неодноразово заявляв. Для України, яка є не одноманітною, хоча і унітарною державою, бажано було би мати двопалатний парламент, нижня палата якого відображає політичну палітру яка в першу чергу буде розглядати законопроекти, а верхня палата повинна мати рівне представництво від регіонів. (…) Ми бачимо як за зараз ущемляються регіональні інтереси малих чи малонаселених областей. Якби у нас була проведена територіально-адміністративна реформа, яка має на меті привести у рівність всі територіально-адміністративні одиниці, такої необхідності у створенні верхньої палати не було б. (…) Верхня палата парламенту дає рівне представництво – по три від кожного – 27 адміністративно-територіальних одиниць і маємо 81 сенатора чи представника від регіонів, який обирається терміном на шість років. (…)

БукІнфо:

- Чому з такою наполегливістю Володимир Іванович Куліш саме у якості голови обласної організації НСНУ уникає спілкування з пресою? Здається, це одна із претензій, виголошена у своїй заяві вашого партійного опозиціонера Ігоря Сідляра. Чому саме ці функції перекладено саме на вас? І друге: чи не зазнає посадових проблем і партійних санкцій Ігор Сідляр, який висловив свою точку зору на те, що робиться в обласні партійній організації НСНУ?


- Дякую за запитання. По-перше я хочу сказати, що наша партія трошки відрізняється від інших партій. Концентрація влади у особистості чи у лідера партії трошечки менша, ніж у інших. Присутні тут журналісти погодяться, що у нас більше демократії та більше висловлювань, в тому числі, зважаючи на останнє ваше запитання. Кому ж висвітлювати від імені партії її позицію – залежить від самої партії, кому вона довірить. Володимир Іванович не уникає спілкування. Його прямі ефіри і зустрічі в колективах є як голови ОДА так і лідера обласної організації.

Сьогодні (28 травня) я даю прес-конференцію, бо на території нашої області проходять навчання МНС, є тут міністр Шандра, мав приїхати міністр Поляков. Ці навчання пов’язані з підготовкою всіх структур цивільного захисту області до паводків, які ми пережили в минулому році. Ініціативу цього навчання ми висунули ще в перший місяць з початку повені з метою покращення технічного забезпечення саме сил МНС, які спрямовані рятуванню на водах. Ми вважали тоді, під час надзвичайної ситуації, що пожежна частина у нас набагато краще забезпечена, ніж технічні засоби для спасіння людей на водах. І повінь нам це підтвердила. Саме тому ці навчання були визначенні ще задовго до призначення сьогоднішнього брифінгу.

Що ж стосується розгляду заяви одного із членів партії – так це нормально, коли є демократія! Його заява розглянута відповідно у міському осередку НСНУ. І трьома чвертями голосів не підтримана по суті. Це є внутрішнє життя партії, це є демократія.

БукІнфо:


- Чи залишиться на посаді начальника Головного управління економіки ОДА пан Ігор Сідляр, який прямо звинуватив вас та пана Куліша у партійній бездіяльності?


- Він зараз на лікарняному. Будь-які рішення не будуть (деяке сум’яття. - БукІнфо) і не були вмотивовані. Якщо ви хочете знайти мотив дій цього члена партії, то пошукайте причини і ви знайдете відповідь на своє питання.

БукІнфо :


- Цікаво було би почути саме від вас про ці мотиви…


- Ви про мотиви його поступку? Це треба запитати у нього самого. На наш погляд, він як член партії, погано справлявся із посадовим дорученням, яке йому дали як представникові партії у виконавчій структурі. Це факт. Але це не означає, якщо людина погано виконує службові обов’язки, вона повинна шукати собі конфлікти у партійному житті і захищати себе таким чином.

Агенція ЗІК:

- Скажіть, будь-ласка, пан Безсмертний, в.о. керівника вашої виконавчої структури, заявив, що його звільнив Президент, оскільки він не може поєднувати свою адміністративну і партійну роботу, що це не доцільно. Так чому ж поєднує ці посади пан Куліш. Чому йому це доцільно, якщо Безсмертному це не доцільно?

- По-перше, це різні функції в партії - бути головою обласної організації НСНУ. Це не платна посада, а швидше представницька. А голова виконкому працює зранку до вечора, як у нас Віктор Дмитрович (Мотуляк). Ось таке поєднання в нашій партійній організації не було і не буде. Рішенням президії партії рекомендовано його і ініціативу зосередити саме на партійній роботі. Я думаю, що це правильно. А членами президії є і народні депутати,є міністри. Основна їхня робота – це реалізувати програму партії в тих виконавчих органах, де вони представляють цю партію. Саме тому я сказав, що велика частина звіту голови обласної партійної організації буде присвячена роботі членів партії у виконавчих структурах і результатами. Це і збудовані і не збудовані школи, збудовані і не збудовані лікарні, фельдшерсько-акушерські пункти, дороги, робота членів партії під час стихії. Це конкретний звіт партійців перед організацією, яка довірила їм представляти свою політичну силу у владі.

Агенція ЗІК:

- Вчора (йдеться про 27 травня. - БукІнфо) Президент звільнив в.о. голови Сокирянської райдержадміністрації Олександра Кістрюгу. Він його так швидко звільнив, бо той не справлявся зі своїми обов’язками чи тому що він недавно очолив районну організацію Єдиного Центру?
- Тому, що не справлявся зі своїми обов’язками.

- А голова ОДА раніше, до звільнення, виставляв якісь незадовільні оцінки по роботі пана Кістрюги? Якщо так – то коли і де?

- Так. Про це свідчать неодноразові запити депутатів від сільських, районних рад. Неодноразові виїзди з бору обласної виконавчої влади у Сокирянський район по тих чи інших прийнятих рішеннях. Неодноразові співбесіди, наради проводилися для того, щоб якось зм’якшити ситуацію…

- Службові догани мав Кістрюга?

- Ні не мав, тому, що він виконуючий обов’язки. Виконуючим обов’язки догани не варто давати. Його можна звільнити. Він фактично проходив кандидатський стаж до того, як його мали подати на затвердження головою РДА. Там конфліктна ситуація. Це специфічний район, дуже своєрідні люди. І трошечки загострена там ситуація. Якщо Буковина демонструє загалом приклад політичної культури, яка може бути зразком і для інших регіонів України, то Сокирянський район на жаль у цьому питанні є виключенням. Там йде боротьба між різними політичними силами, різними політичними особистостями і групами, які є в районі. На жаль, рекомендований на цю роботу в.о. не зумів в повній мірі справитися з поставленими завданнями.

БукІнфо:


- Ви гадаєте пан Лієв справиться з цими обов’язками?

- А чому не Пушкін, а Лієв? Чому не Толстой?

- Хто на сьогодні виконує обов’язки голови РДА?


- Виконувати обов’язки голови буде єдиний там легітимний заступник до іншого рішення, яке прийме президент.

ЗІК:

- А як ви, як перший заступник ОДА, що відповідає також за кадри, допустили, що у цій райдержадміністрації виявився один легітимний заступник, а решта нелегітимні за рішенням прокурорів, поданням судді ?


- Так… так, я дійсно відповідаю за цю ланку роботи і ми неодноразову намагалися це питання вирішити. На жаль, голова облдержадміністрації та жоден із його заступників не наділені повноваженнями призначати голову адміністрації. Тільки голова ОДА може подати кандидатури на своїх заступників. У Сокирянах є виконуючі обов’язки так само і вони працюють, а легітимним є лише один заступник. Інший легітимний звільнився. Легітимний означає призначений у відповідності до процедури призначення - «погоджений» Кабміном і Секретаріатом Президента. Протягом останнього року наші подання не лише по даному району, на жаль, не приймалися. І тому до мене, як голови комісії з кадрів, питань не може бути, бо це відбувалося майже двічі на місяць, коли ми посилали документи на призначення.

- Ким не погоджувалися подання і чому?

- Урядом… Урядом. Він відсилав документи назад з тих чи інших причин. І остання папка, яку приносив Кістрюга з поверненням йому документів, також стосувалося цього.

БукІнфо:

- Нам справді не відомо, чи направлене подання у Київ на призначення Олександра Лієва керівником Сокирянської РДА, однак як журналіст хочу вам нагадати, що свого часу проти нього порушувалася кримінальна справа за організацію безпорядків з метою не допустити у грудні 2004 року в’їзду до Криму автоколони агітаторів за Віктора Ющенка під час минулої президентської компанії. Можливо, це навіть чисто риторичне запитання: чи може людина очолювати будь-який регіон, якщо проти нього порушувалася кримінальна справа. При цьому мав би Ющенко його призначити?


- У відповідності до процедури призначень до будь-якої кандидатури, він проходить спеціальну перевірку. Якщо це буде, то всі призначення оприлюдняться у той же день, коли вони відбудуться.

- Скажіть будь-ласка, чим викликана така термінова передислокація пана Лієва до Сокирян?

- Я не розумію про що ви говорите! Де ви прочитали, що пан Лієв кудись передислокувався? Він ділі працює в управлінні регіонального розвитку ОДА.

- У журналістів є достовірна інформація про те, що саме його подано на затвердження головою Сокирянської РДА…


- Це вам хтось сказав?! Нікого на сьогоднішній день не подано. А ви кажете, що маєте достовірну інформацію! Це вам просто «одна бабка сказала» і ви почули. Повторюю: на сьогоднішній день жодної кандидатури не направлено.

Агенція ЗІК:


- Добре, а яку ви тоді бачите достойну кандидатуру на цю посаду? Це ж не секрет?

- Можу сказати. Хорошого професіонала, який би справився з тими проблемами, які там є.

БукІнфо:

- Так назвіть людину. Це ж публічна особа має бути.


- Публічна… Кандидатура яка буде направлена на затвердження, буде добре вам відома. (сміється).

- Ваша версія конфлікту між паном Балогою та Президентом Ющенком?

- (…) Я не уповноважений коментувати стосунки Президента з будь-ким. Я можу дати оцінку Вікторові Івановичу як чиновнику. Він порушив чиновницьку етику, працюючи під керівництвом людини, яка взяла його на відповідальну посаду і після того, як її послуги виявилися не потрібними, його програма була не прийнята Балога образився і сказав, як у відомій байці Езопа, коли лисиця не змогла дістати виноград, вона сказала, що він зелений. Езоп про це писав ще дві тисячі років тому.

- Чи вирішилися усі фінансові проблеми у партії, які ще донедавна були дуже відчутні?

- На жаль, повністю це питання ще не вирішено. Але ми бачимо прекрасні перспективи. Проблеми на регіональному рівні ми вже майже вирішили і на загальноукраїнському рівні вони також отримують своє вирішення. Не у всіх партійних організаціях однакова ситуація, але ми одна з тих організацій де це питання вирішено найкраще. Просто у нашій партії члени організації більш чутливі до проблем, ніж в інших організаціях.

- Коли пройде обласна партійна конференція НСНУ і чи на неї будуть запрошені журналісти?

- Це буде відкрита конференція. Рішенням політради, конференція буде проходити в звичному режимі, будуть запрошені представники ЗМІ. Ну, можливо, не на всі питання заросять пресу. Бо можуть виникнути питання, коли на розгляд конференції можуть бути винесені питання, які носять суто внутріпартійний характер. Теоретично це можливо.

Агенція ЗІК:

- На що розраховує ваша партія на майбутніх президентських виборах зі своїм кандидатом ? Приблизно у відсотках…


- (…) У нас є хороший результат у порівнянні з іншими регіонами. Люди, які живуть в області, ми сподіваємося і знаємо це, оцінять той результат не по політичних тусовках і політичних скандалах, а по тому результатові, які представники цієї політичної сили здійснили у на тих місцях, де вони виконували програму партії.

- Чому ваша партія не підтримала кандидата на посаду Сторожинецького міського голови, депутата від вашої партії Миколу Карлійчука, якого натомість підтримала обласна організація Єдиного Центру?

- У нас не було розгляду питання про політичну підтримку. Мало того – йому районна організація пропонувала свою підтримку. Він прийняв рішення балотуватися саме від тої політичної сили, яку він обрав, як нову. Мені важко це коментувати…

- Тобто він перейшов до ЄЦ?

- Так, він перейшов. Він висунутий від неї.

- Так він член вашої партії чи ні?

- Я кажу вам - він вже не член НСНУ, бо написав заяву.

- Так ви ж нічого не кажете! Що він і коли зробив? Куди він написав заяву?


- Не може бути член іншої партії, висунутий іншою партією, обиратися без згоди тієї партії, у якій він находиться. Карлійчук написав заяву про припинення членства в нашій партії, у зв’язку зі вступом в іншу.

- А догани він мав на своїй посаді в РДА?
 
- Ні не мав.

- Тобто його не буде чому так просто звільняти з посади голови Сторожинецької РДА за політичною ознакою?
- Не знаю. Якщо він напише заяву.

- Я маю на увазі не за власним бажанням його можуть звільнити?!

- Можуть.. І не можуть… (Схвильовано. - БукІнфо) Дивлячись, хто це може говорити. Сьогодні такого різкого падіння показників по Сторожинецькому районі звичайно немає. Але зараз працює по всіх районах контрольно-ревізійне управління. Є звичайна поточна оцінка. Мені не подобається його політичний крок, він не чесний. Але зводити рахунки на службових справах наша політична сила і лідери нашої політсили в області не мають намірів і не будуть цього робити.

БукІнфо:

- Які, на вашу думку, шанси існуючого глави держави на чергових президентських виборах? І що потрібно йому зробити кардинально, щоб підняти рейтинг буквально за півроку.
 
- Нічого, крім того, що він робить. Зараз я не бачу іншої політичної кандидатури, яка може конкурувати на посаду президента з Віктором Ющенком. Я бачив вибори 1994 і 1999 років. Там кандидати мали близькі, або недалекі один від одного потреби і якості для ролі президента в Україні. На сьогоднішній день я не бачу кандидатур рівних до рис характеру і політичної програми, яку має наш президент. Яку він декларував колись і її здійснює кожен день. І його активність, як політика і президента, в цьому немає конкуренції. Я не бачу інших кандидатів конкурентів.

- А наш земляк Яценюк?

- Перспективний політик. Він може набрати голоси. Але його час прийде пізніше. Це хороший перспективний політики, який має позитивні риси політика, має хороший досвід на його вік, адже він тільки недавно отримав можливість балотуватися на пост президента країни. Ця компанія буде для нього гарним політичним досвідом. (…)

- Буковина який відсоток може дати за президента вже на цих виборах?

- Високий. Я не астролог і не бабка гадалка, яка гадає на кофейній гущі. Я думаю, що тенденція електоральних настроїв не зміниться і наша область буде від третьої по шосту за результатом. Так як це було на попередніх виборах.

- Наскільки часто в майбутньому відбуватимуться прес-конференції у штабі Нашої України?

- Думаю, що це буде набагато частіше, ніж це було в попередніх вісім місяців, пов’язаних із ліквідацією наслідків стихії. І партійна організація не вважала за потрібне акцентуватися на суто партійній роботі, а краще займатися відбудовою. І це було правильне рішення, незважаючи на ті критичні закиди, які були. Проводити партійні збори під час стихії ? Хоча у нас були поодинокі акції тоді, коли вже було необхідно і принципово. Ми звичайно знизили ритм і це об’єктивно. Коли люди гасять пожежу чи ліквідовують наслідки такої страшної стихії, вони рідше повинні «ходити на весілля». Наступна частина року це підготовка і активізація всіх політичних сил в країні. І у на с в регіоні вона також буде відчутною. Я думаю, що після обрання нового керівництва також буде проведений брифінг.

- Нове обласне керівництво партії?

- Кожен раз обирається нове. Навіть, якщо це у тому ж складі. Це вже нова каденція


- Володимир Іванович далі бажає очолювати обласну організацію НСНУ?

- Тези і звіт голови обласної організації партії схвалено одноголосно. І на конференції запропоновано розглянути кандидатуру нинішнього голови обласної організації НСНУ Володимира Куліша для обрання на наступний термін. Буде конференція, послухають звіт, обговорять… А заступника обирає політрада партії.


Андрій ПОДІЛЬСЬКИЙ, БукІнфо (с)
Фото С.З. УНІАН

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації