Вузи будуть змушені вигнати студентів на вулицю

Нещодавно на сайті Міністерства освіти і науки з’явилася критика законопроекту № 4352 щодо надання студентам відстрочок у внесенні плати за навчання. Міністерство вважає, що закон може спричинити “коллапс економічної діяльності ВНЗ”, дефіцит коштів в університетах та соціальну напругу в студентському середовищі. Відповідь на критику дають молодіжні лідери – автори законопроекту.

“Як зрозуміло з повідомлення Міністерства освіти, реальний економічний ефект не досліджувався,” – каже Андрій Єременко, Голова всеукраїнської молодіжної організації «Спілка молодих політологів України». – “Адже для того, щоб з’ясувати корисність запропонованого законопроекту, Міністерству необхідно оприлюднити інформацію про частки бюджетів державних вузів, які формуються за рахунок грошей контрактників.”

“Маємо парадокс – Міністерство освіти закликає навчальні заклади не відраховувати студентів за несплату, але водночас виступає проти узаконювання надання відстрочок,” – каже Михайло Лебедь, Голова Київського осередку всеукраїнської молодіжної організації «Фундація регіональних ініціатив». – “Причому острахи Міністерства відверто дивують. За змістом законопроекту останнє слово про те, чи надати студенту відстрочку, продовжує залишатись за ректором. Тобто мається на увазі, що він не допустить аби його університет збанкрутував. До того ж в законопроекті зазначено, що вуз має самостійно встановлювати максимальну кількість студентів, які можуть отримати відстрочу. З іншого боку, законопроект включає студентське самоврядування та вчені ради в процес підготовки подання на відстрочку, що в свою чергу дасть можливість зробити цей процес прозорішим. Можливо, саме цей порух у напрямку децентралізації повноважень ректорів і викликав таку неоднозначну реакцію з боку Міністерства.”

“Одним з основних принципів формування законодавства в світі є вироблення певної практики-звичаю, а потім приведення цього звичаю у вигляд нормативно правового акту,” – наголошує Марія Кравчук, керівник Громадського експертно-аналітичного центру. – “Основне завдання законопроекту № 4352 – це узаконення практики відтермінування оплати за навчання студентів-контрактників, яка вже склалася та широко застосовується. Вузи йдуть на це, бо бажають зберегти джерело прибутку. Однак на даний момент чіткі правила надання відстрочок відсутні, а це вже зараз призводить або до кабальних умов відтермінування, або навіть до фінансових махінацій. Студента, наприклад, “ставлять на лічильник”, і він змушений повертати суму вже разом з відсотками. Подібні негаразди спричинені, перш за все, тим, що правила надання відстрочок не набули статусу закону. Деякі ректори взагалі відмовляються йти на зустріч студентам і відраховують боржників, оскільки не розуміють, що вигідніше дати тимчасово неплатоспроможному студентові шанс розрахуватися потім. Студент все одно заплатить, хоч і пізніше. А якщо його відрахувати, то коштів вже точно не отримаєш.”

“Наразі практика надання відстрочок застосовуються і жодних колапсів економічної діяльності у вузах не виникає,” – впевнена Ганна Базило, керуюча справами столичного всеукраїнської Ліги політологів-міжнародників «ДИПКОРПУС». – “Колапс не виникне і коли буде існувати легальний уніфікований спосіб застосування відстрочок. А ось якщо у вересні студенти не зможуть заплатити за наступний семестр і будуть відраховані, то університет взагалі втратить кошти. Ось тоді буде діра в бюджеті. І не лише в цьому році, а й в наступних, бо студенти не заплатять і за наступні роки навчання.”

“Відтермінування плати за навчання – це лиши можливість заплатити пізніше, а не звільнення від плати за навчання,” – пояснює Вадим Сидоренко, юрисконсульт Студентської ради Києва. – “А отже ані соціальної напруги, ані великого ажіотажу серед студентів законопроект не викличе. Це лише механізм, який створено спеціально для тих молодих людей, які справді потрапили в скрутну ситуацію і просто не в змозі сплатити вчасно. Але платити доведеться все одно.”

Варто підкреслити, що у своєму повідомленні Міністерство освіти і науки України також заявило, що у зв’язку зі складною економічною ситуацією розпочало розробку механізму переривання навчання студентами з наступним поновленням на підставі заяви про відсутність можливості платити за навчання. За інформацією Міністерства, студент, який написав заяву на відрахування за власним бажанням, автоматично вважається таким, що відрахований з неповажних причин. “Необхідно змінити цю практику і надати можливість поновлюватися на навчання у терміни, визначені спільно з навчальним закладом,” – каже заступник директора департаменту вищої освіти Юрій Коровайченко. “Ініціативу Міністерства ми вцілому підтримуємо, але із застереженнями щодо можливого погіршення якості освіти майбутніх фахівців у разі переривання навчання,” – коментує заяву Марія Кравчук. – “Мусимо також зазначити, що така можливість має існувати паралельно можливості отримати відстрочку у внесенні плати за навчання. При відрахуванні студент втратить щонайменше рік, що є значним терміном. За такий час з’явиться велика ймовірність того, що студент не повернеться до навчання взагалі, або щонайменше в найближчі роки. Відтермінування плати ж дає можливість студенту не переривати навчання, бо в законопроекті визначено, що відстрочка надається максимум на один рік. Але наголошуємо, що це лише максимальний термін. Об’єктивно застосовуватися це право буде на термін від одного до трьох місяців, і в окремих особливих випадках – на довше. Якщо закон буде ухвалений парламентом, вуз збереже студента-контрактника, а студент продовжить навчатись.”

Міністерство освіти і науки України у своєму повідомленні також запевнило, що у 2008 та 2009 роках “в умовах економічної нестабільності” щомісяця повністю виплачує кошти на оздоровлення студентів і викладачів, на поліпшення умов проживання та дозвілля студентства. “Так само в бюджетах університетів є статті, розраховані на закупівлю нової літератури, меблів, канцтоварів, ремонтів, оплату відряджень та на організацію того самого дозвілля та оздоровлення,” – коментує Вадим Сидоренко. – “В умовах фінансово-економічної кризи пріоритетнішою має бути можливість продовжити навчання студентів у вузах. Тому ми пропонуємо надавати відстрочки саме за рахунок статей бюджету, що не є першочерговими для життєдіяльності закладів освіти.”

“Ми вдячні за будь-яку критику законопроекту і пропонуємо продовжувати діалог,” – підсумовує Михайло Лебедь. – “Саме тому ми звернулись до Міністерства освіти і науки із пропозицією провести Круглий стіл на тему відстрочок, та чекаємо на відповідь.”

Нагадуємо, що 14 квітня молодіжні організації домоглися реєстрації законопроекту № 4352 щодо відстрочок в оплаті за навчання студентів-контрактників. Під розробкою молодих лідерів підписалися народні депутати майже усіх фракцій парламенту. Докладніше про законопроект читайте у статті “Молодь діє. Законопроект про відстрочки в оплаті за навчання зареєстровано”.

Цікаво, що за інформацією інформаційного агентства УНІАН, заступник Міністра освіти і науки Павло Полянський нещодавно заявляв, що Міносвіти висловлює повну підтримку ініціативі щодо наділення вищих навчальних закладів правом надавати відстрочку в оплаті за навчання студентам-контрактникам в умовах економічної кризи. Він, зокрема, зазначив, що університети і навіть приватні вищі навчальні заклади сьогодні утримуються коштом платників податків і надають освітні послуги. “А відповідно, як на мене, мають танцювати під споживача цих освітніх послуг”, – сказав заступник Міністра.

ДОВІДКА:

Громадський експертно-аналітичний центр – молодіжна громадська організація, яка на добровільних засадах об’єднує експертів, що мають досвід громадської роботи в молодіжному секторі. Основна діяльність спрямована на вдосконалення діючого молодіжного законодавства та розробку нових законопроектів, що стосуються актуальних питань розвитку громадського суспільства в Україні. За додатковою інформацією звертайтесь до Марії Кравчук за тел.: +80638499637
 
 
Громадський експертно-аналітичний центр
для БукІнфо (с)
 
Фото С.З. з архіву сайту

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації