КС - Ющенку: зняти Тимошенко з посади прем'єра може лише коаліція, а приводів для розпуску парламенту немає

Внесення пропозицій президентові України щодо кандидатури прем'єр-міністра, а також кандидатур до складу Кабінету міністрів відноситься виключно до повноважень коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді. Про це йдеться в ухвалі Конституційного суду, прийнятого 28 квітня і обнародуваного головою Суду Андрієм Стрижаком в четвер, повідомляє УНІАН.

"Положення частини 8 статей 83 Конституції України в аспекті конституційного звернення в системному зв'язку з частинами 6, 7 статей 83, пунктом 9 частин першої статті 106, частинами 3,4 статей 114 Конституції слід розуміти так, що внесення пропозицій президентові України кандидатур прем'єр-міністра України, а також відповідно до Конституції України - кандидатур до складу Кабінету міністрів України, відноситься виключно до повноважень коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформованої відповідно до частин 6, 7 статей 83 Конституції України", - мовиться в резолютивній частині ухвали КС.

У мотивувальній частині ухвали КС наголошується, що поняття "Коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді, сформована відповідно до статті 83 Конституції", включає як коаліцію, сформовану в новообраному парламенті, так і сформовану у разі припинення діяльності попередньої коаліції. Тобто, Конституція передбачає участь у формуванні уряду і коаліції, сформованої у разі припинення діяльності попередньої коаліції, констатується в ухвалі.

У СП називають рішення суду "очікуваним" і не виключають, що Ющенко може розпочати консультації з питання розпуску парламенту


Заступник голови секретаріату президента України Марина Ставнійчук називає очікуваною ухвалу Конституційного суду по трудових угодами і по висуненню кандидатури прем'єр-міністра новою коаліцією. "Обидві ухвали, які сьогодні прийняті Конституційним судом України, очікувані з боку президента України і цілком відповідають тим аргументам, які намагається довести в КС президент України", - сказала Ставнійчук в інтерв'ю журналістам в четвер. За її словами, важливішим є рішення, які стосуються захисту соціальних прав громадян України, особливо в умовах безробіття.

Кажучи про ухвалу КС, пов'язану з питаннями формування коаліції і уряду, Ставнійчук наголосила, що ухвала КС є продовженням тих правових позицій, які декларував КС в своїх попередніх рішеннях відносно формування коаліції і відносно перебування депутатів у складі коаліції.

Ставнійчук наголосила, що КС підтвердив положення статей Конституції про те, що коаліція, сформована за наслідками виборів, а також в результаті припинення діяльності попередньої коаліції вносить президентові України кандидатуру прем'єра і кандидатури до складу уряду. Крім того, ухвала КС підтвердила положення Конституції про те, що метою формування коаліції є формування уряду, і саме з цим пов'язана діяльність коаліції.

"Таким чином, ніяких питань відносно того, що хтось виграв, хтось програв, в ухвалі КС не може виникати тому, що КС підтвердив ті правові позиції, які були в ухвалах КС раніше", - сказала Ставнійчук. Також Ставнійчук не виключає, що Президент України Віктор Ющенко може розпочати консультації з питання розпуску парламенту.

Відповідаючи на запитання, чи може президент ухвалити рішення про дострокове припинення повноважень нинішнього складу парламенту, Ставнійчук заявила: "Я думаю, що перш ніж з'явиться таке питання, президент України повинен уважно почитати ухвалу Конституційного суду, вивчити всі обставини, які пов'язані з ухваленням такого рішення. Я не виключаю, що президентом України з цього питання будуть проведені відповідні консультації з керівництвом Верховної Ради і керівництвом фракцій Верховної Ради України".

У ВР вважають, що КС позбавив Ющенка підстав розпускати Раду

Постійний представник Верховної Ради України в Конституційному Суді Анатолій Селіванов вважає, що у зв'язку з сьогоднішнім рішенням КС у президента немає підстав для дострокового припинення повноважень нинішнього складу Верховної Ради.

Селіванов зауважив, що КС підтвердив, що новостворена коаліція, або коаліція, яка була створена після обрання ВР України, в перший раз зобов'язана вносити кандидатуру прем'єр-міністра, формувати уряд. "Тобто це конституційний обов'язок коаліції", - сказав він.

При цьому, за словами Селіванова, якщо впродовж діяльності ВР була створена нова коаліція, то внесення кандидатури прем'єр-міністра президенту є правом коаліції, а не обов'язком.

"Тобто Конституційний Суд роз'яснив, що внесення кандидатури прем'єр-міністра обумовлене причинами і мотивами, визначеними Конституцією – це відставка уряду, відставка прем'єр-міністра. Але якщо уряд працює, і якщо уряд виконує свої функції і створюється нова коаліція, то це не означає обов'язок коаліції пропонувати і вносити кандидатуру для розгляду Верховною Радою України", - сказав Селіванов.

Відповідаючи на запитання, чи є підстави у президента для дострокового припинення повноважень ВР, Селіванов сказав: "Ні, жодних підстав для дострокового припинення повноважень Верховної Ради не існує". Він зауважив, що з рішення КС випливає, що для того, аби ініціювати питання дострокового припинення повноважень, підстави відсутні.

Як повідомлялось, 2 квітня Конституційний суд України у формі усного слухання розпочав розгляд справи за конституційним поданням Президента України щодо офіційного тлумачення положення частини восьмої статті 83 Конституції України у системному зв'язку з положеннями частин шостої, сьомої статті 83, пункту 9 частини першої статті 106, частин третьої, четвертої статті 114 Конституції України.
На думку голови держави, зазначене положення Конституції України потребує роз'яснення, оскільки сформована у Верховній Раді VІ скликання коаліція депутатських фракцій "Блоку Юлії Тимошенко", Блоку "Наша України – Народна самооборона", "Блоку Литвина" не внесла президентові пропозицій щодо формування уряду, що свідчить про неоднозначне розуміння вказаного положення Конституції і є підставою для його офіційного тлумачення Конституційним судом України.
8 квітня президент сказав, що допускає можливість переформатування коаліції або підтвердження наявності існуючої з одночасним призначенням нового складу уряду. Він зазначив, що до ухвалення КС рішення за цим поданням парламент має відновити нормальну роботу і ухвалювати необхідні антикризові закони.
 
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації