Вчені кажуть, що шкідливі наслідки від Чорнобильської аварії значно недооцінені

Радіоактивне зараження місцевості із-за аварії на Чорнобильській АЕС значно сильніше вплинуло на живих істот, що мешкають в околицях місця катастрофи, чим вважалося раніше, повідомили учені.

Найбільша ядерна техногенна катастрофа в світі сталася на Чорнобильській АЕС в ніч на 26 квітня 1986 року. Була забруднена територія площею 160 тисячами квадратних кілометрів. Постраждали північна частина України, захід Росії і Білорусь. У грудні 2000 року станція була зупинена.

Автори дослідження, Тімоті Мусо з університету Південної Кароліни (США) і Андерс Моллер з французького Національного центру наукових досліджень, вивчали видову різноманітність в районі катастрофи. Їх дослідження ставить під сумнів уявлення про те, що екосистема в регіоні повністю відновилася.

Результати показали, що число джмелів, метеликів, павуків, коників і інших безхребетних було нижче в забруднених зонах із-за сильної дії радіації, що зберігалася тут впродовж 20 років.

"Існують області, де мешкають більше 100 особин (комах) на квадратний метр, але є області, де їх менш одного на квадратний метр. Це спостереження вірне для всіх груп видів", - відзначає Моллер, слова якого цитує агентство Reuters.

Учені виявили, що у істот, що живуть недалеко від реактора, частіше зустрічаються різні деформації, зокрема, зміна кольору, укорочені кінцівки. "Зазвичай такі істоти швидко стають здобиччю хижаків, оскільки не можуть швидко сховатися через те, що їх крила мають меншу довжину. В цьому випадку ми спостерігали надлишкову кількість істот з потворністю", - відзначає Моллер.

У статті Мусо і Моллера, опублікованою в журналі Biology Letters в жовтні 2007 року, наголошувалося, що радіація вплинула і на лісових птиць. "Різноманітність видів, кількість особин і щільність популяцій птиць знижувалася із збільшенням рівня радіації", - говорилося в статті.

Автори дослідження із здивуванням відзначають, що до них не проводилося стандартизованого дослідження впливу радіації на екосистему.

Отримані ними результати ставлять під сумнів точку зору про те, що регіон Чорнобиля екологічно чистий через повну відсутність впливу людини протягом 20 років: українська влада перетворила його на заповідник, де мешкають вовки, бізони і ведмеді.



Подробиці


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації