Верхнє водоймище Дністровської ГАЕС готове до експлуатації

Перший етап заповнення водою верхнього водоймища Дністровської ГАЕС відбудеться 25 квітня цього року. Це дозволить вже через 20 днів запустити перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС у насосному режимі. Потужність першого агрегату Дністровської ГАЕС у насосному режимі становить 421 МВт. Про це повідомив генеральний директор ТОВ «Енергопром» Сергій Лісніченко, який виконує функції генпідрядника будівництва Дністровської ГАЕС.

Будівництво верхнього водоймища було розпочато ще у 1985 році. Це одна із основних споруд Дністровського гідрокаскаду. Для вводу в дію 1-го агрегату Дністровської ГАЕС зведено частину верхнього водоймища, яка відокремлена тимчасовою греблею. Місцеположення тимчасової греблі вибрано таким чином, що дозволяє забезпечити робочий режим першої черги ГАЕС - трьох агрегатів.
Дамба верхнього водоймища має довжину 7,5 кілометрів, висоту 20-25 метрів. Під час її зведення підсипано майже 15 млн. кубометрів грунту.

Позначка верхнього водоймища над рівнем моря у спорожненому виді становить 215,5 метрів, у наповненому - 229,5 м. Максимальна амплітуда коливань рівнів води у водоймищі під час роботи першого агрегату становить 14 метрів. Це один із найскладніших гідрооб’єктів Європи.

Для захисту населених пунктів і сільськогосподарських угідь вздовж берегів Дністра споруджені захисні дамби, зокрема виконано берегоукріплюючі роботи та завершено будівництво захисних дамб сіл Козлів, Василівці, Бернашівка. Вздовж дамб зведено глибинні дренажі для захисту території від підтоплення. Для відводу поверхневої і дренажної води передбачено акумулюючі ємкості і насосні станції.

Заповнення верхнього водоймища триватиме майже місяць в автономному режимі з використанням двох надпотужних насосів і дозволить до запуску першого гідроагрегату ГАЕС у насосному режимі перевірити щільність екрану дна водойми, рівні ґрунтових вод та напруженості берегових схилів. Керуватиме процесом пробного заповнення штучної водойми голова правління ВАТ «Укргідроенерго», Герой України Семен Поташник.

Після випробування верхньої водойми 15 травня відбудеться запуск першого гідроагрегату Дністровської ГАЕС у насосному режимі. Програму експериментального пуску першого гідроагрегату в насосному режимі затверджено 15 квітня у Новодністровську на черговому засіданні робочої комісії, яке провів Семен Поташник.


Довідково.
Дністровська ГАЕС увійшла до переліку об'єктів енергетики, будівництво, реконструкція та ремонт яких у 2009 р. буде фінансуватися за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету. Про це йдеться у постанові Кабінету Міністрів України №330 від 8 квітня 2009 р. На будівництво першої черги Дністровської ГАЕС, яка включає три гідроагрегати, Кабмін планує виділити зі спецфонду держбюджету 291,609 млн грн. Зокрема, у травні, червні та липні будова отримає по 80 млн. грн., в серпні – ще 51 млн. грн.
Дністровська гідроаккумулююча станція, одна з найбільших в світі гідроакумулюючих електростанцій, будується в Чернівецькій області на річці Дністер. Будівництво станції розпочато 1983 року. Основними функціями Дністровської ГАЕС є регулювання частоти і графіка навантажень в енергосистемі України, формування аварійного резерву електроенергії .
Згідно із проектом, встановлена електрична потужність ДГАЕС (7 насосів-турбін) у генеруючому режимі має складати 2268 МВт, у насосному режимі 2947 МВт. Проект станції передбачає встановлення семи однотипних гідроагрегатів. Загальна кошторисна вартість будівництва складає 5,8 млрд. грн.
Гідроагрегати Дністровської ГАЕС — це гідроакумулятори, які за рахунок нічного надлишку електроенергії перекачують воду з нижнього водоймища у верхнє, а потім в години найбільшого енергоспоживання скидають її на турбіни, виробляючи електроенергію і подаючи її в загальну енергомережу України.
Замовником будівництва Дністровської ГАЕС є ВАТ «Укргідроенерго», головним підрядником – ТОВ «Енергопром». Дністровська ГАЕС має стати найбільшою гідроакумулюючою станцією Європи і шостим за масштабами проектом гідроенергетики у світі.



Прес-центр Генерального підрядника будівництва
Дністровської ГАЕС «ЕНЕРГОПРОМ»

Фото з архіву УНІАН/БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації