На зйомках ”Тараса Бульби” загинув рисак

Режисер народився у Києві. Перша його стрічка ”Канал” вийшла 1975-го на студії ім. Довженка. Через п’ять років Бортка запросили до ”Ленфільму”. Він зняв кілька частин серіалу ”Бандитський Петербург”, фільми ”Собаче серце”, ”Майстер і Маргарита”, ”Ідіот”.

2 квітня Володимир Бортко представляв свою картину ”Тарас Бульба” у столиці України.

— Судячи з аплодисментів, фільм сприйняли добре, — каже він. — Якась журналісточка, правда, ставила агресивні запитання. Казала, що в Гоголя ”руська земля”, а в моєму фільмі — ”русская”. Гоголь видав книжку ще за життя, й там усюди було ”русская”. Він же, мабуть, знав, що писав, не в Китаї народився.

Повість Миколи Гоголя ”Тарас Бульба” вийшла 1835-го. У ній були відсутні словосполучення ”русская сила” і ”московский царь”. У другому виданні 1842-го видавець із власної ініціативи вніс їх до тексту. Автор заперечував, але книжку вже надрукували. Письменникові заплатили 20 тис. рублів відступного. До кінця життя Гоголь називав зміни в повісті прикрими помилками.

— Вас зомбують, — сердиться Бортко. — Збігнєв Бжезинський у книжці ”Велика шахова дошка” пише: ”Росія без України — це ніщо. Треба зробити все, щоб Росія була без України”. Я наших двох країн не розділяю. Курська губернія від Сумської області мало чим відрізняється. Віктор Ющенко народився на Сумщині. А якби з’явився на світ на 4 кілометри північніше, міг би претендувати на Кремль. Я говорив про це з Богданом Ступкою (актор, зіграв Тараса Бульбу. — ”ГПУ”). Але, на жаль, у цьому пункті ми розходимося.

— Поет Юра Рибчинський підняв тост за Андрія з ”Тараса Бульби”. Каже: правильно він зробив, що проміняв батьківщину на кохання. Я гримнув: ”Рибчинський, закрий рота, тут старші говорять! Ти попробуй вийди зараз на Майдан і скажи це людям. Що з тобою зроблять?” Думаю, він мене зрозумів.

Не на диктофон підлеглі режисера розповідають, що на зйомках він планував скинути кількох коней із 30-метрової скелі. Але захисники тварин виступили проти. Тому коні стрибали з кількаметрової висоти у воду.

У стайні клубу ”Скіф-Арт”, що в київському Гідропарку, кажуть: під час зйомок загинув білий рисак Мирний.

— Це брєд. Жоден кінь не загинув, — заперечує режисер.

— Мирний знімався у фільмах ”Богдан Хмельницький” та ”Мазепа”, — говорить співвласниця стайні Влада Комлєва, 29 років. — На початку травня 2007-го його взяли для ”Тараса Бульби”. У 20-х числах мені телефонують: із вашим конем щось коїться. Приїжджаю, а він уже мертвий.

Питаю у Бортка, чи правда, що ”Тарасом Бульбою” він планує завершити режисерську кар’єру?

— Хотів це зробити і зайнятися політикою, але не вийшло (позаторік Бортко балотувався до Держдуми за списками компартії, проте депутатом не став. — ”ГПУ”). Доведеться ще трохи фільмів познімати. Я ненавиджу Леніна, бо він спотворив усе, що було написано в Маркса. Величезна заслуга радянської влади в тому, що вони сказали: людина людині вовком не буде. Іншого шляху в людства, крім комунізму, немає. Сьогодні в таксі водій питає: ”У вас із банками те саме, що й у нас? Теща поклала всі родинні гроші, а назад забрати не може”. В Росії такого поки що немає. Так що, дорогенькі, вчіть російську мову.

Аліна СТРИЖАК, "Газета по - українськи"


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації