Поліція взяла ситуацію в Кишиневі під контроль: масові арешти і напруження офіційних стосунків з Румунією

Спеціальні підрозділи молдовської поліції узяли під свій контроль будівлі парламенту і президентської адміністрації в Кишиневі, раніше захоплені прихильниками опозиції, передає Бі-Бі-Сі.

Молдавська поліція затримала 193 учасників масових безладів в Кишиневі, у тому числі восьмеро неповнолітніх, повідомила в середу начальник прес-центру МВС Молдавії підполковник Алла Мелека, передає РИА "Новости".

"Їм висунуті звинувачення в мародерстві, хуліганстві, грабежах, розбійному нападі. Частині з них загрожує кримінальна відповідальність, частині - адміністративне покарання", - сказала представник МВС.

Будівлі президентської адміністрації і парламенту оточені десятками співробітників спецпідрозділів поліції, протестуючих не видно. Поліція зайняла будівлі вже після того, як бунтівники-мародери, що грабували їх, розійшлися по домах. Зроблено це було, щоб уникнути непотрібних жертв. Поліція виявила в будівлі зламані, спалені і розграбовані кабінети, з яких винесли всі цінні речі - меблі і оргтехніку. Раніше - з настанням темряви - більшість прихильників опозиції самі покинули центр молдовської столиці, пообіцявши повернутися в середу.

Все, що вандали не змогли винести, разом з паперами та іншими речами депутатів спалювалося на вулиці на вогнищах. У парламенті вночі виникла пожежа, яка була погашена до ранку. Вогонь охопив декілька поверхів, погасити які вдалося тільки після того, як протестуючі пропустили до будівлі пожежні машини, повідомляє ИТАР-ТАСС.

У залі пленарних засідань парламенту також поламані всі меблі, крісла, столи, трибуна. Зруйновані майже всі комунікації. Та ж доля спіткала і будівлю президентського палацу, де по-варварськи розграбовані кабінети.

Після першої години ночі за місцевим часом доставлені автобусами в центр міста поліцейські зробили декілька пострілів у повітря, після чого заарештували і відвезли декількох маніфестантів, які залишалися ночувати біля багаття у будівлі парламенту.

Потім поліцейські зайняли позиції усередині будівель парламенту і адміністрації президента. Додаткові сили поліції стягнуті також до будівлі уряду.

Очевидці розповіли, що велика кількість поліцейських чергує на всіх в'їздах до Кишинева. Вони мають намір не пропускати в місто автобуси з маніфестантами, які обіцяли в середу приїхати зі всіх кінців республіки.

Тепер у центр Кишинева стягнуті додаткові сили поліції, які також узяли під посилену охорону центрвиборчком, МВС, МЗС, міністерство юстиції, національне телебачення і уряд, де продовжує засідати кабінет міністрів. На вулицях Кишинева патрулі перевіряють документи у всіх перехожих.

У кабельних мережах Кишинева було перервано трансляцію низки румунських каналів, які вели пряму трансляцію з акцій протесту, не працював Інтернет, а в центрі міста - мобільний зв'язок.

Як повідомив головний лікар лікарні швидкої допомоги Кишинева Георгій Чобану, в результаті заворушень постраждали близько 100 осіб.

Будівлі парламенту і адміністрації президента були захоплені у вівторок прихильниками опозиції, не згідними з перемогою комуністів на недільних парламентських виборах. Влада пообіцяла, що бюлетені будуть перераховані.

Проте вже після цієї обіцянки президент країни Володимир Воронін виступив з відеозверненням, у якому назвав бунт у столиці спробою захоплення влади.

"Лідери партій, які програли, встали на шлях силового захоплення влади. Невміння програвати в чесному демократичному змаганні, повна зневага до права, до відкритого волевиявлення народу нашої країни, до європейських стандартів і цінностей штовхнуло лідерів опозиції на шлях тяжкого злочину проти Молдови. З сьогоднішнього ранку Влад Філат, Міхай Гімпу, Серафим Урекян фактично очолили штаб, який почав реалізацію антиконституційного перевороту в Республіці Молдова", - сказав Воронін, указуючи на лідерів трьох опозиційних партій, які пройшли до складу нового парламенту.

За словами президента, влада Молдови жорстко захищатиме суверенітет і державність країни "від купки сп'янілих від злості фашистів". Президент заявив, що захоплення маніфестантами будівель адміністрації президента і парламенту може кваліфікуватися не інакше, як путч.

"Організатори цього путчу прикриваються студентами, ліцеїстами і школярами, яких вони вивели на площу як живий щит, - заявив Воронін. - Я заявляю: політичні інструменти в обстановці путчу неприйнятні, влада Молдови стає на рішучий захист країни від погромників, на захист демократичного вибору нашого народу".

Разом з тим голова держави запевнив, що зробить "усе можливе, щоб не застосовувати насильство проти дітей". Як повідомила прес-служба президента, про це Воронін заявив акредитованим у Кишиневі послам іноземних держав, з якими він зустрівся у вівторок увечері.

Воронін закликав західні структури "втрутитися у врегулювання ситуації". Він заявив, що його зустріч з лідерами трьох опозиційних партій - Доріном Кіртоаке, Владом Філатом і Серафимом Урекяном - закінчилася без позитивних результатів".

Опозиція вимагає перерахунку голосів і заперечує причетність до страйків. Тим часом лідери опозиції висловили обурення тим, що правоохоронні органи не намагалися припинити бунт. Вони, у свою чергу, намагаються виправдатися, заявляючи про свою непричетність до масових заворушень.

Виступаючи увечері по кишинівському телеканалу PRO-TV, лідери Ліберально-демократичної і Ліберальної партій - Філат і мер Кишинева Кіртоаке - стверджували, що заворушення були спеціально організовані "деструктивними силами ззовні".

"Ми намагалися узяти ситуацію під контроль, щоб не допустити ексцесів. Влада навмисно відсторонилася, вони не хотіли втручатися в ситуацію, щоб звалити всю провину на представників опозиції", - заявив лідер Ліберально-демократичної партії Філат.

У свою чергу представники найбільших молдавських опозиційних партій - альянсу "Наша Молдова" Серафім Урікян і Ліберально-демократичній партії Олександр Тенасе заявляють, що не виводили і не виводитимуть на вулиці людей.

"Те, що відбувалося вчора, не має ніякого відношення до Ліберально-демократичної партії. Ми не збираємося і сьогодні нікого виводити на вулиці", - сказав Тенасе.

"Вчора ми вийшли на площу, щоб втихомирити людей", - заявив Урікян.

Опозиція заявила, що серед демонстрантів були "спеціально підготовлені провокатори", які керували групами людей, що провокували сутички з поліцією і погроми.

"Наші прохання утриматися від деструктивних дій, насильства і проводити виключно мирні акції протесту ігнорувалися цими людьми", - заявив Філат.

Тим часом, верховний комісар ЄС із зовнішньої політики Хав'єр Солана заявив: "Я закликаю всі сторони утриматися від насильства і провокацій. Погроми в урядових будівлях неприпустимі, - мовиться в заяві Солани. - Не менш важливою є пошана до невід'ємного права на проведення мирних демонстрацій"

За різними оцінках, комуністи отримують в 101-місцевому парламенті близько 60 місць. Для того, щоб обрати свого кандидата в президенти, не вступаючи в коаліції з іншими партіями, комуністам потрібен 61 мандат.

Якщо ж до 8 червня президента обрати не вдасться, то доведеться проводити нові вибори.

Під час передвиборної кампанії комуністи виступали за зміцнення зв'язків і з Росією, і з Європейським Союзом. Оглядачі зазначають, що їх успіх на виборах багато в чому обумовлений тим, що за них голосувало російськомовне населення Молдови.

Молдова відкликала свого посла з Румунії

У зв'язку зі страйками в Кишиневі посол Молдови в Румунії Лідія Гуцу відкликана для консультацій, повідомила у вівторок увечері прес-служба МЗС Молдови. Протягом дня молдовська влада указувала на те, що учасники акцій протесту викрикують гасла про об'єднання Молдови з Румунією, а також поставили прапор Румунії над будівлею парламенту Молдови.

Між тим МЗС Румунії закликало у вівторок владу Молдови і опозицію уникнути насильства під час демонстрацій у Кишиневі.

Міністерство зазначило, що "насильство, направлене проти державних інститутів, є неприйнятним". З іншого боку, "необхідно дотримуватися невід'ємного права громадян на вільні збори і на проведення мирних демонстрацій".

Крім того, в міністерстві зазначили, що підтримують позицію Євросоюзу щодо подій у Молдові.

Міносвіти закликає викладачів і батьків не допускати дітей до участі в заворушеннях

Міністерство освіти і молоді Молдови закликало викладачів навчальних закладів і батьків не допускати дітей до участі в організованих опозицією масових страйках у Кишиневі.

У зверненні, яке публікує сьогодні молдовська преса, мовиться, що в останні два дні "частина учнів зазнає численних погроз" з боку політичних сил, "зацікавлених у дестабілізації суспільно-політичної ситуації в країні".

За даними правоохоронних органів Молдови, переважна більшість учасників демонстрацій, які переросли в масові заворушення, - молоді люди віком 15-18 років.

Деякі з них розповіли, що вийти на площу їм рекомендували викладачі. Тим, хто відмовлявся, натякали, що у них "будуть проблеми зі складанням іспитів".

Багато хто прийшов з цікавості і нічого не знав, які цілі переслідують організатори демонстрацій. Страйки, що почалися, і сутички з поліцією були для них несподіваними: декілька десятків студентів отримали поранення камінням, якими демонстранти розбивали вікна і закидали поліцію.

Воронін просить Захід втрутитися у ситуацію в Молдові

Президент Молдови Воронін закликав Захід допомогти врегулювати ситуацію в Кишиневі, де акції протесту опозиції проти підсумків парламентських виборів вилилися в масові вуличні заворушення. Про це повідомляє "Новини-Молдова" з посиланням на прес-службу президента республіки.

"Молдовська влада вкрай стурбована масовими акціями протесту в центрі Кишинева і закликає західні структури втрутитися у врегулювання цієї ситуації", - сказав Воронін.

Президент Молдови під час зустрічі з послами іноземних держав проінформував дипломатів про останні події, під час яких "були вчинені насильницькі дії, які ставлять під загрозу державність Молдови і демократичний процес".

Удень у вівторок учасники акцій протесту ввірвалися до будинку парламенту і почали громити їдальню, знищувати оргтехніку, підпалювати приміщення і кидати у вікна каміння.

У другій половині дня натовп повністю захопив будинок адміністрації президента. З вікон протестуючі викидали техніку, а також меблі, які потім спалювали на площі.

Воронін закликав дипломатів виступити зі зверненням до протестуючих, щоб "нагадати їм про звіти іноземних спостерігачів про те, що вибори пройшли демократично".

У той же час президент Молдови підкреслив, що "зробить усе можливе, щоб тримати ситуацію під контролем і не застосовувати насильства проти людей".

У ПАРЄ переконані, що вибори в Молдові відповідали міжнародним стандартам

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) спостерігала за парламентськими виборами в Молдові, що відбулися 5 квітня і дійшла до висновку, що вони відповідали міжнародним стандартам, заявили в середу голова Комітету міністрів Ради Європи, міністр закордонних справ і співпраці Іспанії Мігель Анхель Моратінос і голова ПАРЄ Луїс Марія де Пуч.

"Ми із заклопотаністю дізналися про безлади, які відбулися в Кишиневі після парламентських виборів 5 квітня. Захоплення урядових будівель є неприйнятним, і ми закликаємо обидві сторони утриматися від насильницьких дій", - мовиться в заяві, опублікованій на сайті РЄ. "Ми звертаємося із закликом до всіх політичних лідерів країни почати діалог для запобігання подальшому насильству", - наголошується в документі. Раніше із заявою про те, що РЄ не ставить під сумнів результати виборів в Молдові, виступив генеральний секретар організації Тері Девіс.
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації