Ющенко може розпустити Раду 25 квітня. Тимошенко йде на зближення з Регіонами

У політичних колах знову обговорюється вірогідність проведення позачергових виборів у Раду. Основною інтригою залишається позиція прем'єрки Юлії Тимошенко, яка ради порятунку Кабміну може відновити переговори з Партією регіонів про створення коаліції або піти з регіоналами на тимчасовий альянс - заради імпічменту, пишуть "Экономические известия".

У Секретаріаті президента курсує інформація про те, що Віктор Ющенко підпише указ про дострокове припинення повноважень парламенту 25 квітня 2009 року. Це останній день, коли президент може розпустити парламент, - за півроку до президентських виборів, які відбудуться 25 жовтня, глава держави позбавляється цього права.

У свою чергу міністр юстиції Микола Оніщук заявив: "Сьогодні підстав для дострокових виборів немає. Я їх не бачу". Міністр запевнив, що Ющенко не піде на крок, що суперечить Конституції, а "рішення про позачергові парламентські вибори президент може прийняти тільки за наявності юридичних підстав".

Втім, такі підстави главі держави може забезпечити Конституційний суд, у який звернувся Ющенко за тлумаченням легітимності уряду.

"Конституційний суд України докладе всіх зусиль, аби в місячний термін ухвалити рішення у справі за поданням президента щодо офіційного тлумачення Конституції України в частині повноважень парламентської коаліції щодо формування уряду", - заявив учора голова КС Андрій Стрижак співдоповідачам моніторингового комітету ПАРЄ Ренаті Вольвенд і Сабіні Лойтхойзер-Шнарренбергер.

Він констатував, що судді не мають права поспішати в таких питаннях, оскільки їх ухвала не підлягає оскарженню. "Не слід думати, що на КС чиниться політичний тиск", - додав Стрижак.

У опозиції поки не має єдиної думки з приводу майбутнього розпуску Ради. Заступник голови фракції ПР Олена Лукаш каже, що регіонали чекають від президента відповідного указу і "ПР сподівається, що у президента вистачить мужності і сил його видати". Але, за словами Лукаш, партія виступає за одночасне проведення виборів і президента, і парламенту.

У той же час близький до Рината Ахметова заступник голови фракції ПР Борис Колесников не виключив, що в Раді може бути створена коаліція БЮТ і "регіоналів". Колесников оцінив вірогідність такого союзу, як 50 на 50.

"Я прихильник швидкого виходу України з кризи. І якщо для цього потрібно буде створити коаліцію з БЮТ, то я за таку коаліцію", - заявив депутат.

Він каже, що створення коаліції в такому форматі зробить позачергові вибори в Раду непотрібними, а якщо такий сценарій не реалізується, то "треба проводити подвійні вибори - і раніше 25 жовтня".

Раніше в ПР тільки група Андрія Клюєва виступала за альянс із БЮТ. Не таємниця, що саме Клюєв у ПР - давній комунікатор з БЮТ і її лідером. Але весь час соратники Ахметова і Колесникова висловлювалися на рахунок симпатій свого однопартійця більш ніж стримано. Проте позавчора Ахметов виступив зі словами підтримки на адресу Кабміну Тимошенко, заявивши, що хоче боротися з економічною нестабільністю, а не з діючим урядом.

"Я дуже хочу, щоб саме цей уряд переміг кризу і виявився вищим за кризу, щоб аргументів було більше, - сказав Ахметов. - Я не можу бажати іншого, тому що цей уряд бореться з кризою для блага українського народу".

За інформацією "і", рамкові переговори про альянс БЮТ і ПР дійсно ведуться, і Клюєв - далеко не головний їх ініціатор.


"Але ми і зараз акуратно сприймаємо всі пропозиції БЮТ", - повідомив "і" співрозмовник з керівництва ПР. Він додав, що якщо переговори не закінчаться успіхом, розглядається ще один варіант, при якому Тимошенко погодиться на одночасне проведення дострокових виборів Ради і президента, - з розрахунку на президентське крісло. "Регіонали" при цьому сценарії, імовірно, можуть отримати більшість місць у парламенті і, отже, сформувати уряд.

Голова комітеті Ради з правової політики Сергій Міщенко (БЮТ) вважає, що тенденція до об'єднання БЮТ і ПР - це не спроба втекти від дострокових виборів. "Бізнес-еліти в ПР готові співпрацювати, і мені дуже імпонує заява Ахметова, на відміну від діаметрально протилежної позиції Фірташа і Льовочкіна", - сказав депутат. Він запевняє, що його фракція не реагуватиме на шантаж з боку Секретаріату президента з приводу розпуску Ради.

Як відомо, Верховна Рада 1 квітня проголосувала за ухвалу щодо призначення чергових президентських виборів на 25 жовтня 2009 року. Одразу після рішення нардепів президент Віктор Ющенко зазначив, що рішення парламенту щодо оголошення чергових президентських виборів на 25 жовтня 2009 року є незаконним і непорядним.

Водночас він висловив готовність йти на дострокові президентські вибори, але якщо вони відбудуться одночасно з достроковими парламентськими виборами.

"Я це зроблю в пакеті з діями, які, на мою думку, могли виглядати таким чином: крок перший - ми проводимо дострокові президентські вибори, крок другої - ми проводимо дострокові парламентські вибори на новій виборчій основі", - сказав президент.

При цьому ПР вже давно виступає за одночасні президентські і парламентські вибори. І що швидше - то краще. Регіонали заявили, що Партія регіонів готова до проведення переговорів з усіма політичними силами щодо знаходження правових підстав для одночасного проведення дострокових виборів президента і Верховної Ради. Про це заявила заступник лідера фракції Партії регіонів Ганна Герман.

За словами депутата, на сьогодні цілком зрозуміло, що БЮТ є найреальнішим союзником Партії регіонів в реалізації ідеї проведення одночасних дострокових виборів.

У свою чергу, фракція Блоку Юлії Тимошенко залишається супротивником проведення одночасних дострокових виборів президента і Верховної Ради. Про це заявив перший заступник лідера фракції БЮТ Андрій Кожем'якін.

NEWSru.ua


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації