Петро Кобевко: Якщо Куліш, Шилепницький і Федорук не цінують Героїв Нації, то вони мають піти геть зі своїх посад!

Як ми повідомляли, вчора у приміщенні редакції газети «Час» відбулася урочиста процедура завершення першого етапу народного конкурсу творчих робіт «Степан Бандера – вождь нації».
1 січня 2009 року все свідоме українство відзначило 100-ті роковини з дня народження Степана Бандери. Газета «Час» у рамках проекту «Прокинься, націє!» оголосила народний конкурс творчих робіт «Степан Бандера – вождь нації!», тематика яких повинна була стосуватися постаті Степана Бандери. На конкурс надійшло чимало робіт і редакція «Часу» планує підбити його підсумки після Великодня у Чернівецькому академічному муздрамтеатрі ім. О.Кобилянської. Як це відбуватиметься? Про це ми вирішили поговорити з шеф-редактором «Часу», депутатом Чернівецької обласної ради Петром Кобевком.


- Пане Петре! Коли і у кого виникла ідея проведення такого, навіть для нашого часу, оригінального конкурсу?

- Історія цього конкурсу почалася ще у 2007 році, коли на сесії обласної ради я перший раз підняв питання про те, щоб 2008 рік оголосити в області Роком Степана Бандери. Лише на п’ятий раз, здається через чотири місяці після першого голосування, депутати мене підтримали. Важко було. Навіть по селам доводилося ходити, щоб місцеві громади проголошували Рік Бандери у себе. Так було, наприклад у селі Хрещатик, райцентрі Заставна. Потім охоплено було весь район. Ця ініціатива згодом перейшла до Кіцманського та Вижницького районів. Це було б і далі, але облрада своїм рішенням проголосувала за Рік Бандери і це хаотичне народне волевиявлення припинилося.

Блок національних сил і я особисто дали кілька пропозицій владі щодо організації заходів з відзначення року Бандери в області. Серед цих пропозицій також було проведення творчого конкурсу про життєвий шлях Степана Бандери. Ми запропонували обласній адміністрації провести це на Буковині. Вони не зробили. І коли ми побачили, що все ігнорується – наша газета вирішила це зробити сама за підтримки БНСБ (Блоку Національних Сил Буковини).
Ми оголосили в «Часі» народний конкурс творчих робіт «Степан Бандера – вождь нації» в рамках проекту «Прокинься, націє!». Тематика робіт повинна була стосуватися постаті Степана Бандери. Витяги з кращих робіт будуть опубліковані в нашому часописі, а переможці отримають грошові премії. Перша премія – 500 грн. Друга премія – 300 грн. Третя премія – 200 грн.

- Чи справді був інтерес до конкурсу?

- І надзвичайно великий! Ми самі цього не очікували. Ми думали спочатку, що це буде конкурс лише між учнівською і студентською молоддю, але роботи почали присилати люди різних професій – від аматорів до визнаних поетів, так і різного віку – від восьмикласників, аж до пенсіонерів.

- Ваше видання підбило підсумки першого етапу конкурсу. Цікаво, які результати?

- Приймали ми роботи до 1 березня 2009 року. Хочу сказати, що задіяна у конкурсі була вся область. Мене комуністи критикували за поширення ідей націоналізму у школах Буковини, де діти вивчали біографію Бандери, і навіть приписували мені весь бардак у державі. Перше я сприйняв як великий комплімент, а до другого я справді не маю жодного стосунку (сміється). Комуністи ж завжди виступали проти всього українського, проти ОУН-УПА, Бандери, Шухевича і т.д. Саме тому, як на мене, - найвищу оцінку цьому конкурсу дали… комуністи.

- Кілька слів про роботи, які надійшли на конкурс. Чи насправді важко журі визначати переможців?

- Ви навіть не уявляєте, наскільки складно! До журі входять люди різних професій і напрямків діяльності – історики, політологи, журналісти. Зокрема, у журі – начальник управління освіти області пан Борис Деркач, директор інституту післядипломної освіти вчителів, письмениця Оксана Павлюк (Івасюк), відомий політолог Ігор Буркут, від блоку нацсил Буковини – координатор Блоку, кандидат фізико-математичних наук Василь Бойчук. Отже ми не очікували, що конкурс стане народним, а не студентсько-шкільним. Нам надійшло більше 50 робіт, але до цього пройшли ще відбіркові конкурси у школах районів, де відібрали кращі роботи і надіслали нам. І тепер нам доводиться відбирати кращі з кращих, а це дуже не просто.

Крім того, критерії оцінки робіт у різних членів журі, в залежності від їхньої специфіки роботи, були також різними – історики і політологи більше звертали увалу на точність дат і хронології подій, а письменники і літератори більше звертали увагу на творчий підхід. Є у нас роботи, які за визначенням спеціалістів, мають велику художню цінність. Причому, це пишуть діти у 8-9 класах, яким можуть позаздрити маститі письменники! Отже була серйозна дискусія і спір, щоб досягнути компромісу і максимальної об’єктивності. Роботи оцінюються в балах і після їх підбиття ми будемо знати переможців.

- Коли відбудеться остаточне підбиття підсумків конкурсу?

- Підбиття конкурсу відбудеться на сцені Чернівецького академічного облмуздрамтеатру ім. О.Кобилянської у перших числах після Великодня. Не виключено що переможців буде більше ніж троє. Може виникнути ситуація, що якесь призове місце розділиться між переможцями. У театр ми постараємося запросити всіх учасників, яким всім без виключення ми вручимо дипломи конкурсантів, поважних ветеранів національно-визвольних змагань, лідерів українських партій.

- Владу запросите?

- Запросимо. Бо хочемо показати, як це треба організовувати і робити, і чому не треба так байдуже ставитися до своїх Великих Героїв та національної ідеї. Невже сьогодні не може Куліш, Шилепницький чи Федорук подякувати Україні, борцям за її волю і незалежність за те, що мають такі великі державні посади у Незалежній Українській державі?!! Вони ж то не проливали кров і не боролися за нашу незалежність! За неї якраз боролися Мазепа, Петлюра, Шухевич, Бандера, упівці.. То вони повинні дякувати цим борцям і робити все, щоби люди знали і шанували тих борців за волю України. Якщо ж вони не вірять чи не хочуть цього визнавати – геть зі своїх посад! Нехай будують свій комуністичний рай поза межами України. А вони не хочуть вулиці називати іменами наших героїв, не хочуть ставити їм пам’ятники, навіть конкурси такі проводити!!!

- Хто з митців вас вирішив підтримати в Драмтеатрі на підбитті підсумків?

- Ми попросили відомого у Чернівцях музичного продюсера і журналіста Ігоря Кравціва посприяти у цьому. Він пообіцяв сконтактувати нас з національно свідомими музикантами Олегом Скрипкою, Хомою та іншими. Подивимося, хто з них зможе приїхати. Ми маємо невеликі кошти, але тут мова не йде суто про гроші.

- Дякую за розмову, пане Петре.


Інтерв’ю взяв Андрій ПОДІЛЬСЬКИЙ, «БукІнфо» (с)
Фото С.З. УНІАН/БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації