Зачиняємося? Україна стала ближче до локдауну на Новий рік — які обмеження можуть ввести

ТЕМА №1 /


Перші особи держави та уряду міркують про введення тотального карантину як про неминучість. Під питанням поки що дата локдауну. Розповідаємо, наскільки реальним є закриття України на Різдво і Новий рік через COVID-19.


До 29 листопада в Україні діють обмеження помаранчевої зони і карантин вихідного дня. У Кабміні це називали «розумною альтернативою» локдауну.
 

Карантин вихідного дня подіяв?

  

Глава уряду Денис Шмигаль на засіданні КМУ 25 листопада стверджував, що мобільність населення за останні тижні вдалося знизити до найнижчого рівня з весни, коли діяв повний карантин. Президент Володимир Зеленський запевняє, що українці стали більш відповідально ставитися до обмежень, динаміка поширення коронавірусу знизилася і прогнозоване зростання захворюваності «нам вдається стримувати».

Ось як виглядає статистика добової захворюваності COVID-19 за останній тиждень.

19 листопада — 13 357
20 листопада — 14 575
21 листопада — 14 580
22 листопада — 12 079
23 листопада — 10 945
24 листопада — 12 287
25 листопада — 13 882
26 листопада — 15 331.


Якщо все йде за планом, навіщо посилювати обмеження?

23 листопада головний санітарний лікар Віктор Ляшко в ефірі телеканалу Прямий підкреслив: «Карантин „вихідного дня“ був призначений для того, щоб зменшити мобільність населення хоча б протягом двох днів з семи. Він не повинен був істотно вплинути на зниження захворюваності, тому що немає повного закриття. Тотальне закриття покаже свій ефект».

Якщо чотири дні тому Шмигаль говорив, що введення жорсткого локдауну в Україні - лише запасний варіант на випадок, якщо не спрацює карантин вихідного дня, то 25 листопада він напряму заявив про готовність до введення повного карантину.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов наполягає, що для розриву ланцюжків зараження найбільш ефективним є тритижневий локдаун, який «стосуватиметься всіх без винятку, як це було навесні».

Натяком на рішучість влади перервати на певний час усю ділову активність в країні слугує і обіцянка президента Зеленського про виплату одноразової матеріальної допомоги закритому на карантин бізнесу і найманим працівникам.
 

Чи вкрадуть Різдво?

 

Офіційного рішення про дату локдауну поки не ухвалено. Якщо припустити його введення з понеділка, 30 листопада, то завершитися він, з ідеї, мав би 20 грудня.

Однак в уряді схиляються до того, щоб карантин охопив усі різдвяно-новорічні свята.

Міністр культури Олександр Ткаченко, який негативно поставився до карантину вихідного дня і лобіює тотальний карантин, попросив не вважати його «викрадачем Різдва». В ефірі телеканалу 1+1 він зазначив, що під час новорічних і різдвяних свят в Україні традиційно спостерігаються великі скупчення людей.

«Креативній індустрії, сфері культури, малому і середньому бізнесу потрібно розуміти, коли можуть бути додаткові обмеження», — сказав міністр.

Шмигаль також висловився на користь новорічного карантину: «Кінець грудня та початок новорічних свят — це зустрічі, ярмарки, тісні контакти між людьми. І це може значно підштовхнути хворобу, чого наша медична система може не витримати», — зауважив прем'єр.

Ще один прихильник радикального карантину в уряді - глава Міністерства внутрішніх справ Арсен Аваков. Він наполягає, що локдаун тривалістю три-чотири тижні необхідно почати якомога швидше, однак спочатку влада повинна підготувати програми компенсацій для бізнесу.

Якщо, припустимо, Кабмін вирішить запровадити крайні заходи з понеділка, 21 грудня, то тритижневий простій завершиться 10 січня.
 

Чи витримає бізнес?

 

Президент Зеленський запропонував підтримати флешмобом ресторанний бізнес, який страждає від обмежень.

Утім, підрахунки говорять про те, що збитків не уникнути. За даними компанії Poster, тільки 14−15 листопада (перші вихідні, коли діяв карантин) українські заклади громадського харчування втратили близько 27% обороту. Загалом із моменту введення обмежень в березні цього року обороти ресторанів упали на 81% в порівнянні з докарантинними показниками, відзначають у компанії.

Втрати несуть туристична, транспортна, енергетична та інші галузі.

Локдаун позначиться на бізнесі вкрай негативно, але його відкладання до Різдва — ще гірше, стверджує блогер, власник мережі магазинів «Медтехніка» Олексій Давиденко.

«Це буде остання можливість спробувати окупити всі збитки цього року. Це буде остання спроба для багатьох вийти з боргів і вижити. Це буде останній шанс скористатися підвищеним попитом і хоч трохи заробити», — написав він у Facebook.

На його думку, є істотна різниця — закрити країну 25 листопада або 15 грудня. «Якщо все одно доведеться закривати — закривайте краще прямо зараз. Будь ласка. Не чекайте середини грудня. Якщо ви це зробите зараз, то не тільки зіб'єте темпи зараження, але і дасте можливість людям хоч щось заробити на Різдво і Новий рік. Якщо ж закриєте всіх 15 грудня — доб'єте не тільки медицину, але і остаточно поставите на коліна всю країну», — підсумував він.

Українська Рада бізнесу 26 листопада не рекомендувала уряду обмежувати торгівлю в «ключовому місяці» грудні, зажадавши також компенсувати витрати підприємств, які потрапили під дію карантину вихідного дня. Замість локдауну варто провести масове тестування на коронавірус всіх українців, старших 10 років: у пілотних регіонах його можна було б почати вже найближчим часом, вважають у бізнес-асоціації.

Що буде закрито?

Якщо, справді, новорічний локдаун буде нагадувати той, що вводили 12 березня, то до переліку обмежень можуть увійти:

заборона на авіа-, залізничні та автобусні пасажирські міжобласні перевезення;
проїзд в міському громадському транспорті тільки за спецперепустками, закриття метрополітенів;
заборона на відвідування парків, зон відпочинку;
неможливість зустрічатися групами, скасування будь-яких масових зібрань;
переведення всієї сфери освіти в дистанційний режим, закриття дитсадків;
закриття для відвідувань більшості адміністративних, державних і муніципальних установ;
зупинення діяльності підприємств в сфері харчування (крім торгівлі навиніс і доставки), обслуговування, культури тощо;
припинення спортивних змагань. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації