Боротьба за місто без мера. Хто очолить Чернівці - інтерв'ю з кандидатами Олексієм Каспруком і Романом Клічуком

ФІНІШНА ПРЯМА /


До місцевих виборів в Україні залишається всього кілька днів, і НВ продовжує публікувати інтерв'ю з кандидатами в мери великих українських міст, яких вони розповідають про свої програми та мерські амбіції.

Основні кандидати, які поборються за голоси чернівчан, — Роман Клічук від партії Єдина Альтернатива, нової політичної сили, та Олексій Каспрук від Пропозиції, зазначає журналістка Ірина Шведик.

Клічук є підприємцем та не має політичного досвіду, тоді як Каспрук раніше перебував у партії Фронт змін і декілька років очолював Чернівці до моменту відсторонення місцевими депутатами. Колишній міський голова змарнував свої шанси піти на повторний термін, вважає журналістка, зокрема через те, що не зміг домовитися з депутатами щодо голосування за низку важливих питань, хоча «було дуже багато позитивних ідей і проєктів, які мер та його команда, в принципі, підтримували».

Основними проблемами міста журналістка називає поганий стан інфраструктури, доріг, а також житлово-комунальна проблема, зокрема конфлікти з газовими компаніями. 
Радіо НВ вирішило особисто поговорити з кандидатами на посаду міського голови Чернівців Олексієм Каспруком та Романом Клічуком.



— Журналісти та слухачі зазначають, що чернівчани втомилися від вашого політичного протистояння з опонентами, — мовляв, замість того, щоби вирішувати проблеми Чернівців, ви постійно сваритесь. Як плануєте працювати далі, якщо ці сварки не припиняться? І коли ж тоді розвивати місто?

— У нас жодних політичних сварок, насправді, в Чернівцях немає. Я з ними сварюсь, коли вони намагаються захопити міську землю, міське комунальне майно. Наводився приклад магазину Українська книга, пам’ятки архітектури, музею, — це один з тих об'єктів, який належить одному з керівників фракції, яка має більшість, і вони зі мною сваряться, а я з ними. Тому це достатньо проблемно — навести порядок. Ми подаємо до суду, мене відстороняють, міська рада відкликає судові позови за моєї відсутності. Власне, вся причина конфлікту — це намагання роздерибанити місто, чого я не даю робити. Це [триває] вже п’ять років.

— Минулого разу, коли була вся ця історія з відстороненням, ви сказали, що це було помилкою — йти на посаду міського голови без підтримки певних партій (тому що вам виказувала підтримку лише третина, і цього замало). Цього разу ви придумали, як вирішити цю проблему? Чи є у вас підтримка?

— Я іду з командою, ми йдемо від політичної партії Пропозиція — це нова партія, яка об'єднала представників місцевого самоврядування, міських голів зі всієї України. Це люди професійні, порядні; які знають, що потрібно громаді, знають [її] проблеми.

— Згідно з вересневими рейтингами, опублікованими групою Рейтинг, Пропозиція має 8% підтримки. Тобто це навіть не третина.

— Ну, нашій партії всього кілька місяців.

— А де братимете підтримку? З ким ви тоді готові об'єднуватися?

— Зараз ситуація інша. [Готові] об'єднуватися з незаплямованими патріотичними силами, які ідуть [на вибори]. Гідних кандидатів, які, я переконаний, стануть депутатами міської ради, багато. З ними і будемо об'єднуватися.

— Розкажіть трохи детальніше про вашу програму. Які топ-3 питання у Чернівцях ви вирішуватимете, якщо станете міським головою знову?

— Ну, перші топ-3 питання до програми особливого стосунку не мають, тому що головне питання — це забезпечення теплом міста, з цим зараз є проблеми. Друге — це складання бюджету на наступний рік. Попередня влада фактично збирає бюджетні запити, маючи своє власне бачення. Я переконаний, що у нових депутатів будуть інші пропозиції, а часу — дуже мало. Щодо програмних речей, то найголовніше і першочергове — це наведення порядку в сфері громадського транспорту.

— Яким чином? Що зміниться для містян?

— У нас фактично впродовж п’яти років блокувалися ініціативи міського голови щодо закупівлі комунального транспорту, нових тролейбусів і автобусів, існує проблема з приватними перевізниками (вони, до речі, всі балотуються до міської ради від моїх основних опонентів). І питання пільгових перевезень, тарифу — це все треба терміново врегулювати. Що стосується загального плану дій, то ми ухвалили концепцію розвитку міста до 2030 року, там детально все прописано в кожній сфері, що і як треба робити.

— А як буде працювати місто в умовах карантину? Чернівці часто опиняються в червоній зоні. Яка ваша позиція — іти на повний локдаун чи продовжувати працювати? Яких карантинних заходів дотримуєтесь?

— Повний локдаун ніхто не витримає, зрозуміло, але водночас ми бачимо зростання кількості захворілих. На сьогодні у нас залишилося мало місць в лікарнях, тому певні обмеження доведеться вводити.

— Як зараз це працює? Нині Чернівці у червоній зоні.

— Від сьогоднішнього дня вже не працюють заклади освіти, [зокрема] школи. В принципі, я сьогодні пройшовся [містом] і побачив, що нічого поки що не закрито.

— І при цьому ви кажете, що місць у лікарнях майже немає, я правильно розумію?

— Так. Абсолютно правильно.

— Тобто місто не захищене від епідемії, влада не впроваджує карантин — і при цьому немає місць?

— Влада зараз пробує бути і гарними, і розумними. Це не завжди виходить, тому що частина людей проти будь-яких обмежень, вони не вірять в коронавірус, а частина розуміє, що це таке. Просто уточнюю: ви не сказали, що я вже другий місяць як тимчасово відсторонений від посади, продовжую судитися з міською владою, тому не впливаю безпосередньо зараз на ці процеси, але контролюю їх.

— Якщо ви станете міським головою, чи зробите так, щоби місто пішло на локдаун і люди були в безпеці?

— Будемо шукати баланс. Повторюю ще раз: локдаун ніхто не витримає, людям просто не буде чого їсти.



— Якою є ваша програма? Наприклад, які три головні проблеми чернівчан ви плануєте вирішити?

— Їх зараз значно більше, але в принципі, якщо виокремити, то перше — це дороги; друге — транспортні проблеми, які є в Чернівцях; і звісно, забезпечення водою всіх куточків нашого міста.

— А яким чином і де саме ремонтуватимете дороги?

— Дороги у нас в Чернівцях є, певно, самими гіршими в країні. В принципі, 90% тутешніх доріг не ремонтувалися вже протягом 30 років. Тому це загальна проблема нашого міста.

— Ми чули, що також існує проблема з транспортом: здебільшого це якісь приватні перевізники, які не завжди можуть забезпечити якість, а комунальний транспорт у місті не закуповувався. Що плануєте робити із цим, яким бачите вирішення проблеми?

— Ви правильно кажете, це є основною проблемою міста, тому що середній вік транспорту, який перебуває у комунальній власності, становить 23 роки. А приватних перевізників багато, вони теж перевозять [містян] маршрутками, що знаходяться у дуже жахливому стані.

Який у моєї команди план? Виключно закупівля нового комунального транспорту — тролейбусів, автобусів — і звісно, допущення на конкурси приватних перевізників, де основною умовою буде якісний стан цих маршруток.

— Розкажіть трохи про свою команду та партію. Ви ідете від новоствореної політичної сили — як співпрацюватиме з іншими партіями? Тому що у попереднього мера, як ми бачимо, були проблеми із тим, що він постійно сварився зі своїми політичними опонентами, через що не встигав проводити якусь роботу в місті.

— Ну, проблем у нього багато. Він, в принципі, йшов сам, без команди, і він некомунікабельний — пересварився навіть зі своїми прихильниками.

— А ви?

— Громадський рух [Єдина Альтернатива] з часом переріс у партію. Ми йшли від зворотного, у нас практично всі люди нові в політиці. Ми створили команду з професіоналів, які належать до різних галузей: зібрали управлінців, бізнесменів, [культурних] діячів, освітян, медиків. І вже ця команда висунула мене як кандидата в мери. Тому ми йдемо разом з командою на ці вибори.

— Давайте трохи поговоримо про червону зону. Уявімо, що ви стали міським головою і ваше місто в червоній зоні, — який порядок дій?

— Ми, звісно, змушені дотримуватися правил і законів, які є в країні, але лобіюватимемо на різних рівнях, що вже досить [карантину], час виходити з цієї економічної кризи.

— Яким чином, якщо лікарні зараз переповнені? Про це нам тільки що розповідав попередній спікер.

— Це виключно заклики до центральної влади. Звісно, на місцевому рівні ми просто змушені дотримуватися цих карантинних заходів. Але все одно економіка повинна жити. Ми не можемо жити в країні, де карантин триває більше пів року.

— У випадку, якщо все ж таки ви не станете міським головою, чи підете співпрацювати з тим, хто обійме цю посаду? Що загалом робитимете після місцевих виборів?

— Наша сила проходить до міської ради, я там іду першим номером, тобто однозначно буду депутатом міськради. Ми обов’язково знайдемо спільну мову з тими силами, які все ж таки прагнуть щось змінити в Чернівцях. Я впевнений, що в цій міській раді таких людей буде більшість.

— А до того, хто стане міським головою, будете в опозиції чи підтримуватимете?

— Залежить від того, хто ним стане і які у нього будуть цілі, — якщо все ж таки зробити місто багатшим і комфортнішим, звісно, ми допомагатимемо. А якщо наступний мер буде кимось із тих, хто був [при владі] раніше, які вже роздерибанили місто за 10 років, найімовірніше, ми перейдемо в конструктивну опозицію.

 

Повну версію за передплатою читайте на nv.ua 


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації