Оголосіть весь список. Стали відомими всі всі п’ять запитань з опитування Зеленського

ЩО НЕБУДЬ, А ЗВЕРХУ - БАНТИК... /


В Офісі Володимира Зеленського озвучили список питань, які увійдуть у всеукраїнське опитування 25 жовтня.


Про це у коментарі НВ сказав радник глави Офісу президента Михайло Подоляк. Він також додав, що по п’ятому питанню ще тривають обговорення.

1. Чи підтримуєте ви ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах?

2. Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?

3. Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?

4. Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях — для зменшення болю у важких хворих?

5. Чи підтримуєте ви право України на використання безпекових гарантій визначених Будапештським меморандумом для відновлення її державного суверенітету й територіальної цілісності?

В ОП пояснили, що опитувати громадян будуть на виході з виборчих дільниць. Але саме дослідження не стане частиною виборчого процесу. А ось, хто виступить підрядником — поки невідомо.

Євгенія Кравчук, заступник голови фракції СН, повідомила НВ, що опитування організують силами громадської організації, яка працювала на попередніх виборах в команді Зеленського. «У найближчі дні вони самі про це оголосять», — підкреслила вона.

Інший співрозмовник в команді президента пояснив НВ, що ОП також розглядає кілька соціологічних служб в якості співорганізаторів президентської ініціативи. Серед них можуть опинитися КМІС або соцгрупа Рейтинг.

У КМІС НВ відповіли НВ, що їм подібних пропозицій не надходило. Олексій Антипович, керівник Рейтингу, проігнорував кілька дзвінків НВ і повідомлення в WhatsAP.

Про те, хто профінансує президентське опитування остаточна позиція у владі ще не сформована. Подоляк пояснив НВ, що бюджетних грошей використано не буде, а «схема фінансування та інша логістика зараз обговорюються».

Керівниця громадської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська прогнозує, що скоріш за все президентське опитування пройде в формі екзит-полу. «Якщо дійсно виявиться, що джерелом фінансування стане близька до партії СН організація, то це однозначно політтехнологія. Участь президента ще й говорить про ознаки залучення адмінресурсу», — вважає вона.

Втім, вона не пояснила, що саме виграють президент і СН від цієї «технології». Експерт лише уточнила, що таким чином ОП може спробувати підняти явку на виборах та реалізувати інші політичні завдання.

Помилки опитування Зеленського

Антон Грушецький, заступник директора КМІС, вважає: що б не стояло за опитуванням, його результат не буде репрезентативним.

По-перше, в ньому візьмуть участь лише ті виборці, які прийдуть голосувати, — а це 40−50% від усього населення країни. По-друге, організатори отримають відповіді тільки від тих, хто побажає з ними спілкуватися. Все це порушує найважливіший закон соціології - правильне формування вибірки, каже Грушецький. Тобто, кого саме питати і в якій кількості.

«Те, що пропонує зараз влада, нагадує» солом’яні опитування «США в 1930-х, коли в пошуку кращої методології соціологи грубо помилилися. Їм здавалося, — чим більше опитаних, тим точніше результат. Але з’ясувалося, що правильно підібрані 3 тис. респондентів можуть дати більш точні цифри», — пояснює Грушецький. І додає, що буквально за кілька тисяч доларів можна дізнатися думку українців по будь-якій темі з похибкою в кілька відсотків.

Додатково спотворити результати «народного опитування» може раптовість. Світоглядні питання здатні дезорієнтувати респондента, який дасть швидку і необдуману відповідь.
 

Нагадаємо, у понеділок, 12 жовтня, президент України оголосив, що поряд з місцевими виборами пройде опитування громадян щодо важливих тем у житті суспільства.

14 жовтня президент озвучив перше з п’яти питань списку, що стосується довічного ув’язнення за корупцію.

15 жовтня, прозвучало друге запитання про доцільність створення вільної економічної зони на Донбасі. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації