З Днем міста, чернівчани! 10 цікавих фактів з історії Чернівців

НАЙКРАЩЕ МІСТО НАД ПРУТОМ / 

До дня міста Чернівці, яке сьогодні святкує 612 річницю з дня першої письмової згадки, сайт
molbuk.ua підготував добірку цікавих фактів з історії міста та його "родзинок".

1. Чернівці - центр найменшої в Україні області, яка складається з двох історичних регіонів - Північної Буковини та Бессарабії.

2. За однією з версій, назва міста Чернівці походить від велелюдного міста-фортеці на південних рубежах Галицької держави, що мало назву "Чернь" або "чорне місто", збудованого на лівому березі річки Прут. Можливо, ця назва походила від чорних дубових, перекладених чорноземом стін фортеці, яка була повністю зруйнована монгольським завойовником Бурундаєм жителі переселилися на правий берег ріки Прут.

3. Перші письмові згадки про місто були знайдені в рукописах молдавського господаря Олександра Доброго, які він видав львівським купцям 8 жовтня 1408. Кожен рік ця дата святкується як офіційний день міста. Місто в той час було розташоване на перехресті шляхів з північно-західної Європи на Балкани і в Туреччину.
 


4. Після приєднання Буковини до Австрії Чернівці отримали герб європейського зразка, який почали використовувати від 1784 року. На ньому була зображена відкрита міська брама із сімома зубцями, а над ними – у два ряди вісім каменів (цеглин). У центрі брами вміщений австрійський герб – двоголовий орел із щитком на грудях. Під брамою – перехрещені лаврові гілки, перев’язані стрічкою. Відбитки печатки з цим гербом збереглися на декількох документах першої половини 19 століття.

5. До 1780 року в Чернівцях не було жодного мурованого будинку, всі споруди були дерев'яні під солом'яними стріхами. Перший кам'яний будинок у місті звели військові – це Генеральський дім на розі сучасних вулиць Головної та Шкільної.
 


6 У Чернівецького драмтеатру є брат-близнюк у Німеччині, в місті Фюрт. ‬Та,‭ ‬за рахунок того,‭ ‬що наша‭ ‬Театральна площа на кілька метрів‭ ‬вкопана‭ ‬— наш театр виглядає краще і вигідно відрізняється від німецького.
 


7. Окрасою і гордістю Чернівців є ансамбль резиденції митрополитів Буковини й Далмації, внесений до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Під час будівництва у 1864-1882 роках дотримувались цікавих правил: кожну цеглину ретельно вимірювали та перевіряли на звук. Один майстер міг класти вдень не більше сотні цеглин. У величезні чани з розчином додавали курячі яйця. З черепиці створили багатоколірний геометричний орнамент, який нагадує традиційні гуцульські килими, розписи пасхальних писанок, буковинські рушники.
 


8. У Чернівцях в одній з будівель сучасної обласної лікарні у 1916 році працював лікарем-хірургом відомий на весь світ автор роману "Майстер і Маргарита" та повісті "Собаче серце" Михайло Булгаков.

9. Неподалік від вишуканих чернівецьких кам'яниць та мурованих храмів заховалась скромна святиня – найстаріша дерев’яна церква в місті, Миколаївська церква. Мало хто знає, що в цьому храмі свого часу відспівували сина Богдана Хмельницького і молився Іван Мазепа.

10. Найвідомішою вулицею Чернівців, яка разом з головним корпусом Чернівецького університету є візитівкою міста, по праву називають вулицю імені Ольги Кобилянської. Подейкують, що колись вулиці міста підмітали букетами троянд і мили з милом, а людей у брудному взутті сюди не пускали. 
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації