Бурбак про групи впливу у Чернівцях: "Щоб ви розуміли, у мене критичне ставлення і до Олексія Каспрука також..."

ПОЛІТИЧНА ПАТЕЛЬНЯ РАТУШІ /


Політик, екс-народний депутат України Максим Бурбак в інтерв’ю газеті "Буковина" назвав прізвища ключових гравців чернівецької політики. Пропонуємо вашій увазі це інтерв"ю.


– Хотів би на прикладах всіх основних керівників комунальних підприємств, членів виконкому і депутатів Чернівецької міської ради показати, якою є реальна ситуація в м. Чернівці. Пояснити, заручниками чиїх політичних ігрищ, насправді, стало місто.

– Давайте, тоді почнемо із депутатів міської ради.

– Найбільша фракція «Рідне місто», ототожнюється із Василем Проданом. Це і Володимир Бешлей, Тетяна Бешлей, Ростислав Білик, щодо підкупу голосів за нього вже 5-й рік триває судовий розгляд; Віталій Михайлішин, Валерій Найдиш.

– Віталій Михайлішин, який балотувався на попередніх виборах до Верховної Ради від політичної сили «Опозиційна платформа – За життя». Михайлішин задекларував те, що він профінансував цю партію на 1,5 млн. грн. Можливо, трохи менше.

– Ви ж розумієте, дуже багато колишніх регіоналів. Заробили трохи, коли були секретарями міської ради, коли усунули Миколу Трохимовича Федорука з посади міського голови. Віталій Михайлішин виконував обов’язки міського голови, бо був секретарем. Далі – Максим Тихонович, Юрій Ткачук, Анатолій Чесанов, який бігає з партії в партію, Валерій Чинуш.

– І, який так само, бігає з партії в партію…

– Наступна фракція «Батьківщина». Тарас Бабух – заступник керівника «Чернівціводоканал», і знаємо, що він підтримує Олексія Павловича. Юрій Бурега – це «проданівський», голосував за відсторонення Каспрука, і я не розумію, чому Олексій Павлович взяв його у патронатну службу.

– Мені здається, що це рішення залишилось, як спадок від Василя Продана.

– Так, Юрій Іванович віддячив. Роман Гаїна, Валерій Казимирович – Продана. Артур Мунтян голосує і так, і так, але це вже він чітко виконує рішення фракції, яке формулює Олександр Пуршага, який постійно підтримує Продана. Але там вже свої домовленості. Хочу нагадати, що Олександр Пуршага працює керівником Управління капітального будівництва облдержадміністрації, через яке іде фінансування всіх будівництв по області за каденцій чотирьох голів ОДА: за Ванзуряка, за Фищука, за в.о. Павлюка та тепер за пана Осачука. Певно, він вміє говорити з усіма, незалежно від політичних переконань. До речі, хочу сказати, що Юлія Володимирівна завжди була в опозиції до влади. Ну, а на місцях по-іншому це читається.

Далі, ми переходимо до партії «Свобода». Володимир Моклович – людина Продана, Андрій Іллюк голосує з Проданом і, до речі, висловлює всі спічі стосовно позиції «Свободи» як націоналістичної проукраїнської патріотичної партії. Натомість, його колега по фракції Андрій Кандиба, який теж належить до групи впливу Продана, представляє тут злочинне угруповання прокремлівської партії Шарія.
 


– Хороші свободівці!

– Це така «Свобода». Щоб люди, які хочуть її підтримати, розуміли, що пан Мельничук, який в обласній раді, краще нехай говорить про те, що в нього в партії відбувається, що його однопартійці-депутати, які є в міській раді в Чернівцях, допомагають Шарію.

Тепер переходимо до такого руху громадського – «Народний контроль». Юлія Сафтенко підтримує Олексія Павловича, працює в управлінні культури міської ради. Іван Гончарюк, якого висували працівники п’ятого сектору Калинівського ринку, який він захищав від Продана, коли той хотів зробити заїзд на свою ділянку прямо по 5-му сектору, всупереч інтересам підприємців. Я тоді був народним депутатом VII скликання, не дав йому цього робити, і Іван Гончарюк і його батьки, яких я підтримав, могли спокійно торгувати, щоб там не було дороги для Продана. Але переконав його Василь Сафронович стати на його бік, тепер він підтримує його. Ігор Наконечний – людина Продана. Михайло Яринич – людина Продана, ви ж знаєте, що вони з «Рідним містом» поділили всі управлінські компанії, про що ми згодом поговоримо. Це мій яскравий критик. Також я розумію, чому Ярослав Петришин – це людина Продана.

Далі переходимо до наших колег по коаліції у минулому скликанні – до фракції «БПП». Денис Затірка підтримує партійну лінію БПП. Хочу нагадати, що у 2015 році для того, щоб патріотичні сили проукраїнські не займалися взаємопоборюванням, «Народний фронт» не йшов на вибори і ми об`єдналися з БПП задля того, щоб у Верховній раді була представлена потужна коаліція. Ми вирішили, що БПП йде, а ми підсилимо найкращими кадрами їхню фракцію. І так було зроблено, – 50 % фракції БПП у Чернівецькій міській раді – це представники «Народного фронту». Андрій Кавуля – це мій колега, Сергій Греков…



– Тобто, Андрій Кавуля – це із Вашого «клану»?

– Це опоненти кажуть «клан». Це мої однопартійці. Сергій Греков і Андрій Романчишин були членами партії «Фронт Змін» і депутатами Шевченківської районної ради. Андрій Кавуля, як депутат міської ради входив у фракцію «ФЗ», яку з 2010 по 2015 рік у ЧМР очолював Олексій Павлович Каспрук. Це історія, і я ніколи не зраджував своїх колег і побратимів; ми однодумці. Але вони завжди дотримувалися партійної дисципліни, фракційної дисципліни.
 
Чесно, зараз пан Максим’юк там ненайгірший, керує нормально. Василь Сидорович – керівник фракції БПП, і зараз – осередку політичної партії «ЄС». Вже розпочали виборчий процес, розумію. Але, в мене трохи довша пам’ять, ніж у деяких людей. Я пам`ятаю, як він голосував за усунення від виконання обов’язків міського голови Миколу Трохимовича Федорука. Це теж правда. Так от, коли він був щирий – тоді чи зараз, чи просто на хвилі підняття рейтингу треба ще підсилити, розказувати про клани, сфери впливу? Це вже на його совісті. Віктор Савчук і Володимир Сєхов – Блок Петра Порошенка, але це група Олега Охотського. Не забуваймо, що є в нас такі хлопці. Ромео Титусович Скрипа – це БПП.



Далі ми йдемо до фракції, яка була в коаліції, але коли почався час, що треба було брати на себе відповідальність за непопулярні рішення і це точно буде впливати на рейтинг, вони одразу ж вийшли з коаліції, – це фракція «Самопоміч».

– У міській раді те ж саме сталося.

– Так. До речі, Микола Трохимович неодноразово в ефірах підтверджував те, що коли йшло висування у 2015 році, він особисто телефонував пану Андрію Садовому як керівнику партії «Самопоміч» і попереджав, що Продан своїх людей тягне в список «Самопомочі», а той тоді сказав, що це неможливо. А тепер бачимо, чим закінчилася ця історія. Фракції «Самопоміч» не існує. Богдан Ковалюк – це людина Продана. Андрій Брязкало – людина Продана, а зараз, бачу, намагається пройти в партію «Слуга народу». Він активно займається спортом разом із деякими народними депутатами. Аліна Олевич також людина Продана. Віталій Матвієнко орієнтується на Олексія Павловича, підтримує його як і Олександр Ставчанський. Віталій Гавриш, ви знаєте, чітко людина Продана, очолює Департамент економіки.

– Із 42 депутатів міської ради на Вас орієнтуються тільки Греков, Романчишин, Кавуля…

– І Василь Осачук. Оце люди, з якими ми маємо досвід роботи з 2009 року. Пан Василь Осачук був депутатом від «Фронту змін» у Садгірській районній раді. Андрій Романчишин очолював Шевченківську районну раду. Сергій Греков був депутатом Шевченківської районної ради і Андрій Кавуля був депутатом від «Фронту змін» у Чернівецькій міській раді.

– 4 людини це навіть не фракція. Чому ж тоді стільки бруду ллється на Вас, можливо вони плутають людей, які орієнтуються на Олексія Каспрука із Вами?

– Знаєте, це ж класична технологія. Ми собі в залі щось вирішимо, і, до речі, зверніть увагу, як різні фракції та табори між собою співпрацюють окремо у земельних питаннях, – все це буде досить цікаво. Тут вже партійної приналежності нема. А потім, ну, давайте, зробимо когось цапом-відбувайлом, а ми собі будемо тут далі рулити, вирішувати свої земельні питання, займатися промоцією своїх політичних сил, здобуттям політичних дивідендів, і, знову ж таки, дурити виборців. По-перше, – я не цап-відбувайло, по-друге, – я не дам обдурити людей ще раз.

– Переходимо до питання комунальних підприємств. Очевидно, що від їхньої роботи залежить і те, як ставляться до депутатів, секретаря та всіх інших очільників міста. І гроші йдуть через ці комунальні підприємства. То, власне, хто тут має вплив, чиї люди їх очолюють? Василь Сафронович має вплив?

– Один з найбільших платників податків – це МТК «Калинівський ринок», його очолює Ігор Маслячук, кум колишнього народного депутата з БПП Івана Рибака. «Чернівціводоканал» – стратегічне підприємство.

– Це теж безмежна яма для грошей

– Так, яма для грошей. І землі, яку хочуть швиденько перед виборами переділити, для того, щоб взяти під будівництво нібито квартир для працівників «Водоканалу» на вулиці Щербанюка. Очолює його Борис Максимюк – однофамілець пана Максимюка.

– Його родич. Між іншим, що стосується «Водоканалу», хочу пригадати ту ситуацію, – скільки при міському голові Олексію Каспруку було керівників комунального підприємства «Чернівціводоканал»? І як депутати ставилися до цих керівників «Водоканалу»?

– Пам`ятаєте, запросили навіть з іншого міста, і казали: «Ці місцеві нічого не можуть зробити, давайте запросимо з інших міст».

– Як депутати міської ради ставилися до цих начальників «Водоканалу»?

– Вони просто паплюжили всіх начальників «Водоканалу», витирали об них ноги.

– Хочу підкреслити те, що з призначенням Бориса Максимюка у 2018 році, одразу після відставки міського голови, ситуація у «Водоканалі» явно не покращилася, порівняно з тим періодом, коли керівників підприємства призначав сам Каспрук. Однак, для балансу, ми не бачимо такого самого ставлення депутатів до нинішнього керівництва «Водоканалу». Власне, тепер не стоїть питання про те, що «Водоканал» потребує коштів із міського бюджету на зарплату, оплату енергоносіїв, ремонт мереж, про те, що це неефективний менеджмент, як любили говорити минулими роками? Чи, може, ми побачили покращення якості послуг? Ми тут сидимо останній місяць майже без води…

– От коли ми це все покажемо, люди можуть зробити свій вибір. І коли керівник фракції «Рідне місто» Василь Продан каже, що йому не давали робити, ми, натомість, бачимо, що його люди очолюють ключові комунальні підприємства. «Спецкомунтранс», вивіз сміття, очолює Олександр Летучий з Блоку Юлії Тимошенко. І тому бачу, чому фракція підтримує Василя Продана. «МіськШЕП» очолює Едуард Дущак з фракції «Народний контроль». Він і Яринич підтримують Продана. Тролейбусне управління – в.о. Михайло Олексюк, який працював і за Миколи Трохимовича.

– Він там був головним інженером. Намагалися на ту посаду Юрія Бурегу засватати, коли вперше усунули Каспрука, але не було погодження з Міністерства інфраструктури.

– Міністерство проаналізувало цю кандидатуру фахово і сказало, що без професійної освіти очолити таке відповідальне підприємство неможливо. Тут я погоджуюся із колишнім міністром Омеляном.

«Чернівціліфт» – Олександр Ставчанський, який став очільником віднедавна, орієнтований на Каспрука.

«Теплокомуненерго» – Олександр Меленчук, який залежить від більшості депутатів, адже там завше треба виділяти кошти на погашення заборгованості.

– Далі про «Порядок в домі»; «Комунбуд», підприємства приватні, які, зненацька, почали виконувати обов’язки і роботу ЖРЕПів, над якими місто мало хоча б якийсь контроль. На відміну від того, що зараз існує з управлінськими компаніями, і, ні для кого не секрет, що ці дві фірми пов’язані із депутатами «Рідного міста» та «Народного контролю».

– Тобто, сфера управління – Продан.

– І тут ще треба розуміти, що не просто управління. Будинки зняли з балансу. І якщо було важко, рідко, але вони мусіли хоч якось латати дахи, балкони, аварійне щось. Зараз ці всі проблеми залишились, а вони отримали всі комунальні приміщення, бо коли є ЖРЕП, то приміщення залишається місту, а тепер вони просто передані приватним компаніям.

– Так, і пам`ятаю, що, будучи народним депутатом, я надсилав листи до фіскальних органів, де мені надавали довідки і я показував в ефірі, що ці нові управлінські компанії, які перейняли на себе функції ЖРЕПів, прибирання території і все інше, складаються з одного бухгалтера та одного працівника. Ну, про це всі мовчать.

Це сімейний бізнес за кошти чернівчан. Ми подивилися, як гроші використовуються, цими підприємствами-монополістами займаються люди Продана. Тепер, давайте перейдемо до виконавчого комітету, який в сесійний період засідає, розподіляє левову частину грошей і приймає дуже важливі рішення. Там є люди, які входять по посаді, а є і люди, яких обирали за поданням політичних партій. Тепер, давайте розбиратися. Василь Сафронович Продан – його посаду ми розуміємо. Володимир Середюк з «Народного контролю», відомий у справі за хабар, яка й далі продовжується. Він ще й заступник міського голови. Він також з орбіти Продана. Секретар виконкому Антоніна Бабюк, яка, до речі, має мерські амбіції. Її подавали від «БПП». Ярослав Шешур – від «Батьківщини», орієнтований на Продана. Сергій Босовик – «Народний контроль», підтримує Продана. Микола Проданюк – односельчанин пані Антоніни Бабюк, із с.Сербичани. Дуже «добре», що він є членом виконкому не цього села, а м.Чернівці.

Тепер подивимся на групу Олексія Каспрука. Наталія Фрунзе від «БПП», Степан Меленко, якого висунула громадська організація АТОвців, а зараз я побачив його у презентації «Альтернативної» партії. Василь Зозуляк від «Свободи», але зараз він теж в «Альтернативі». Щось йому заважало 5 років розбудовувати місто, а тепер треба всіх розігнати, переобрати, і з новою ідеєю будемо будувати місто Чернівці.

Десь і весь виконком. Як при такому розкладі Каспрук може впливати на рішення виконкому? І, найголовніше, де тут «Народний фронт»?

– І де тут Бурбак?

– Хоч хтось десь? Я їх знаю, більш-менш, але жодних політичних перемовин, або якихось відносин у мене не було.

Департаменти Чернівецької міської ради. Я не розумію, чому Олексій Павлович так їх розділив. Я йому тоді говорив, що його кадрова політика – це не найкраща риса; говорив, що треба залучати молодь, не боятися дати їм себе реалізовувати. Але так би він суттєво змінив керівництво департаментів і, реально, впливав на процеси в місті через керівників департаментів.

Тепер, давайте побачимо, хто де. Найбільш потужний департамент – Департамент житлобудівного комплексу та земельних відносин очолює Микола Собко від «Свободи», якого потім відсторонили, він хворів.

– Ми запитували Василя Продана з приводу цієї історії з відстороненням. У мене, якщо чесно, склалося враження, що Собко тепер і Продану не потрібний, і Каспруку не потрібний. Тобто, тепер вийшла якась дивна історія після заміни керівника. Собко отримав цю посаду у зв’язку із тим, що він проголосував за відставку мера Каспрука. І відтак віддав депутатський мандат. Тобто, запустив наступного депутата.

– А тепер мене цікавить переобране керівництво обласного осередку –пан Мельничук. Мені цікаво, адже всі опозиційні партії тут при «жирних» місцях. «Батьківщина», Пуршага – це Управління капітального будівництва, соратник пан Собко очолює містобудівний комплекс і земельні відносини. Тобто, все, що по землі, вони тут курують. А так бідкаються, що вони в опозиції.

Департамент житлово-комунального господарства. Теж непогано. Очолює «права рука» Василя Продана Володимир Бешлей від «Рідного міста».

Культура – Юлія Сафтенко з «Народного контролю», вона завжди підтримує Каспрука.

Соціальний захист – теж не останній департамент, особливо напередодні виборів. Департамент очолює Людмила Березовська, від «Батьківщини».

Департамент економічного розвитку – Віталій Гавриш від «Самопомочі», «тушка» Продана.

Управління освіти – Сергій Мартинюк, підтримує Олексія Павловича.

Управління здоров’я – Ігор Незборецький. Досі триває судова тяганина. Одразу Продан хотів його «збити» тоді, коли вперше знімали Каспрука.

– І, власне, звільнили його. Але, коли проводився конкурс на посаду начальника нового оновленого управління охорони здоровя, переможцем став Володимир Єлєнєв, який керує Центром екстреної медичної допомоги і медицини катастроф.

– У Першотравневій районній раді депутат від «Партії регіонів».

– І, наостанок, Максиме Юрійовичу, хто має понести відповідальність за ці 5 років життя міста? Каспрук? Продан? Бурбак? Чи це спільна відповідальність, чи, можливо, ніхто не понесе відповідальність?

– Дуже добре, що на жовтень призначені місцеві вибори. Моя основна функція полягатиме в тому, що я хочу донести людям правду не за останні 5 років, а за останні майже 10 років. Я вважаю, що місто стало заручником цієї боротьби ще в 2011 році, коли незаконно було усунено Миколу Трохимовича Федорука. І можу вам сказати, шановні мешканці міста Чернівці, що продовжується боротьба останні 9 років, а вже ваш вибір, кого підтримувати, і хто б навів лад. Тому, що бачимо старі сили, які присутні вже майже 10 років у політикумі, бачимо нові сили, які вже 5 років також при владі, і нічого не зробили для міста, а тепер продають ідею через нові сили. Розбирайтеся. І мені прикро, що правоохоронні органи, які це спостерігають, також не приймають ніяких рішень. Тобто, на містечковому рівні всі про все домовляються. Лише потім заходять, щоб стрілки перевести. Давайте все на Бурбака скинути.
 
І, щоб ви розуміли, у мене критичне ставлення і до Олексія Каспрука також. Як ти хочеш ефективно керувати містом, якщо в тебе в департаментах та виконавчому комітеті нема більшості? Адже у свідомості людей ти за все відповідаєш, як і Продан теж відповідатиме за все, адже він все-таки сидів у тому кріслі, і зараз буде другий раз, і всі його люди теж керують містом та також будуть відповідати.
 

Розмову вела Оксана ТАНАЩИК,

газета "Буковина" 


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації