Як Чернівецька область медійно (не) виходить з карантину

У ФОКУСІ ЗМІ /


У травні український уряд запровадив адаптивний каратин, відтак кожна область мала відповідати критеріям міністерства охорони здоров’я для переходу до наступного етапу пом’якшень. Публікації в чернівецьких медіа передусім стосувались того, чому область не може пом’якшити карантин — говорили про інцидентність та заповненість лікарень.


Регіональні журналісти переважно нейтрально висвітлювали неможливість послабити карантин. Серед спікерів в медіа регіону не було прихильників “світової змови” та майже немає нерелевантних експертів. Водночас медіа активно висвітлювали акції підприємців, які хотіли чи то повного скасування карантину, чи бодай шпаринки в рішеннях влади, які би дозволили їм відновити роботу.

Протягом травня та початку червня бракувало ґрунтовних прогнозів про те, скільки карантин нам вартуватиме та як вже вплинув на різні сфери. Також недостатньо інформації про те, як місцеві бюджети впораються з виплатами, що обіцяє уряд та перекидує на місця. Наприклад, страхування медиків чи доплати соцпрацівникам.

В травні зросла кількість матеріалів зсередини інфекційних відділень та реанімацій. Можливо, це стало реакцією на численні коментарі до публікацій про те, що, буцімто журналісти підтримують “нісенітниці” влади про епідемію, а то й самі вигадали COVID-19. Так матеріали зсередини червоної зони лікарень в різних форматах вийшли у Суспільного мовлення, ТВА, АСС та Молбуку.

У червні з’явились повідомлення про плато епідемії та все частіше йдеться про прогнози щодо другої хвилі або її завершення. Найважче для медіа четвертий місяць підтримувати інтерес до епідемії та проблем, які вона спричинила. За словами новинної продюсерки Суспільного Буковини Алли Подлєсної, це помітно з трафіку на сайті та охоплення дописів в соцмережах. Якщо в березні було достатньо робити новини про те, чи забезпечені лікарі засобами захисту, то в травні довелось шукати унікальніші теми та героїв. Редактор видання molbuk Микола Кобилюк каже, поширення епідемії має все ще високий інтерес серед тем, втім кількість переглядів публікацій зменшилась, в порівнянні з березнем та квітнем. Інформприводів, пов’язаних з поширенням інфекції, також поменшало. Якщо раніше голова облдержадміністрації та мер виходили щодня у прямий ефір, то зараз обмежуються дописами та двома стрімами на тиждень.

В травні та на початку червня не було публічних повідомлень про перешкоджання журналістській діяльності. Раніше повідомляли про два порушення. Ще 30 березня в селі Снячів Чернівецької області двоє парафіян Свято-Духівської церкви УПЦ (МП) перешкоджали журналістці видання "Чернівці.Онлайн" Галині Єреміці, яка перевіряла церкви на дотримання умов карантину. За словами начальника сектору моніторингу Сторожинецького відділку нацполіції Романа Алєксєєва, зараз в цій справі триває досудове розслідування. 30 квітня архімандрит УПЦ (МП) Никита відвідав редакцію “Молодого буковинця”, “де, знімаючи на відео, демонстративно кашляв на співробітників та нахабно поводився”. Зробив він це після того, як видання передрукувало інформацію сайту “Релігійна правда”, який, посилаючись на власні джерела, повідомив, що у керівника Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ МП митрополита Мелетія та в інших священнослужителів нібито пневмонія.
 
Після візиту до редакції архимандрит написав заяву до СБУ, в якій зазначив, що “на сторінках газети “Молодий буковинець” дізнався, що захворів на COVID-19”, тому вирішив завітати туди, втім “жалкує про це і розкаюється”. Пізніше стало відомо, що архимандрит не здавав аналізи на COVID-19. За словами редактора Миколи Кобилюка, видання звернулось до поліції, з Никитою “провели профілактично-роз'яснювальну бесіду, після якої він пообіцяв, що такого більше не робитиме”. Публічно перед виданням за свою поведінку не перепросив, водночас “Молбук” не спростував новину про COVID-19 у священника. Аргументували тим, щоб “від Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ МП не надходило жодних звернень з проханням спростувати недостовірну інформацію”.

В Чернівцях більшість редакцій знову працюють в офісах. Телеканали ТВА та Промінь виходять в ефір вже зі студії. АСС повернувся з дистанційної роботи, водночас Молбук – лише частково. COVID-19 підтвердили в однієї з співробітниць Суспільного Буковини, через що телерадіокомпанія, окрім новинної редакції, перейшла на дистанційну роботу.

Христина ГАВРИЛЮК

Матеріал підготовлено за підтримки правозахисної організації Freedom House в Україні 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації