На межі конфлікту: фракцію "Слуга народу" у Раді «розриває» зсередини. Чому це відбувається?

ЩЕ НЕ ВЕЧІР / 


Депутати Слуги народу продовжують виставляти претензії керівництву фракції і чекають на зустріч з президентом. 19 травня, через місяць після останньої спільної зустрічі, депутати правлячої фракції Слуги народу (СН) нарешті зібралися на спільне засідання у своєму партійному офісі. І почали висувати один одному претензії.

Накопичилося їх багато: країна перебуває в економічній кризі, Кабінет міністрів не коммунікує з СН, місцеві вибори на носі, а до порядку денного парламенту потрапляє дивний законопроєкт про громадянство. Про нього, за даними НВ, вирішили забути.

Але тему формування порядку денного парламенту депутати монобільшості забувати не захотіли. «Багатьом незрозуміло, як він формується, як відбираються законопроєкти», — розповідає НВ один з представників СН на умовах анонімності.

Відповісти на це питання він і сам не зміг. Подібними темами, мовляв, займається спікер Верховної Ради (ВРУ) Дмитро Разумков з главами комітетів на окремих нарадах, які проходять поза рамками Погоджувальної ради, — обговорюють пріоритети і дедлайни по всіх проектах законів.

Не всіх президентських депутатів влаштовує такий стан речей. Майже за 9 місяців роботи вони стали непогано розбиратися в законодавчому процесі і навіть вчитуються в тексти законопроєктів.

Керівники СН в розмовах з НВ неодноразово нарікали на те, що тепер змусити голосувати «своїх» депутатів їм вкрай складно. Тому іноді доводиться звертатися за допомогою до депутатської групи Довіра. Або потрібні для прийняття рішень голоси дають інші фракції, — якщо це збігається з їх політичними цілями.

«А у нас в СН на цьому ґрунті будуються теорії змови на тему того, що пообіцяли цим фракціям натомість», — каже НВ один із заступників глави монобільшості.

Зараз керівники СН все частіше вдаються до короткого шляху — вони не переконують кожного «слугу народу», а ведуть переговори з лідерами неформальних груп впливів у фракції. Найбільш численні з них — це «команди» чернівецького бізнесмена Іллі Павлюка і мільярдера Ігоря Коломойського.

Місцеві вибори без правил

«У фракції робоча атмосфера. Але всі нервують через ситуацію, що склалася », — розповідає НВ Микита Потураєв, депутат монобільшості.

Він визнає, що зараз найскладніше мажоритарникам СН: виборці на округах задають їм безліч питань, — про будівництво шкіл, лікарень, доріг, про проведення ЗНО, антикризову програму уряду, — а відповідей у них немає. Зате у частини депутатів є складнощі у взаєминах з губернаторами і главами місцевих адміністрацій. І при цьому вони ще й націлені на місцеві вибори. «Всі мажоритарники залучені в підготовку до виборів. Але нам поки складно запуститися », — уточнює Потураєв.

Партія разом з Офісом президента (ОП) до сих пір не розробили стратегію кампанії, — про це НВ повідомили відразу два джерела в СН. Тому внутрішньофракційні групи почали самостійно розділяти між собою регіональні штаби, не чекаючи команди Олександра Корнієнка, голови партії і людини, що відповідає в СН за кампанію на місцевих виборах.

«Мажоритарники багато на себе взяли, хоча їм ніхто не говорив займатися місцевими виборами. Їх просили підготувати список кандидатів. Але вони чомусь вирішили займатися штабною роботою », — пояснив НВ співрозмовник, який займається в СН підготовкою до виборів.

Через це у фракції раз у раз виникають конфлікти, — поки ще дрібні.

Втім, частина депутатів вважає, що поспішати не слід. Наприклад, ось що заявила НВ Ольга Василевська-Смаглюк, мажоритарник СН від одного з округів у Київській області: «Ми [партія], як завжди, все будемо робити в останню хвилину. І соціологи кажуть, що зараз не час починати підготовку до виборів, оскільки люди зайняті іншими речами. У них високий рівень занепокоєння — думають, як прогодувати свої сім'ї. І виборча кампанія не має такого пріоритету в їхньому житті зараз. Можливо, це і правильна стратегія, яку переслідує Корнієнко ».

Хоча і вона визнає, що на даний момент в СН немає відповіді на питання: хто і за що буде відповідати на виборах?

Розпуск парламенту (не)можливий

«Поки партія СН голосуватиме за всі важливі законопроєкти для країни, я буду підтримувати партію СН, не просто партію, а саме той склад партії, монобільшості, тому що вони виконують свою роботу. Як тільки вони не будуть голосувати, будуть лобіювати інтереси тієї або іншої комерційної групи впливу на політику України, я в той же час, не думаючи навіть ні про що, буду розпускати парламент », — таку заяву зробив 20 травня президент Володимир Зеленський під час прес-конференції, приуроченої до його першого року при владі.

Зеленський розжене парламент, якщо СН не буде голосувати за важливі закони. / Фото: Офіс президента

 

 

В СН спокійно відреагували на посил президента. За інформацією НВ, для ОП вибори в парламент не є головними на порядку денному.

«Якщо хтось не виконує свою роботу, очевидно, що він повинен бути звільнений, — це принцип нашої команди, — каже з цього приводу Галина Янченко, депутат СН. — Поки що, мені здається, парламент виконує свою роботу досить добре. Ми намагаємося рухатися по президентській і парламентській виборчим програмам. Монобільшість з принципових питань згуртована».

Але деякі парламентарії стурбовані тим, що Зеленський перестав з ними спілкуватися і приходити на засідання фракції.

«Поступово руйнується довіра депутатів до ОП. До Зеленського вона ще зберігається, але вже не на тому рівні, як було раніше. Тому що він перестав реагувати на фракцію», — пояснює співрозмовник з керівництва Слуги народу.

Він стверджує, що президент в курсі всього і у нього також накопичилися питання до «слуг». Але зустрічатися з ними глава держави поки не має наміру, тому що зайнятий іншими питаннями.

«Депутати хочуть бачити президента, тому що бояться брати на себе відповідальність за все. Тому хочуть, щоб до них приходив президент і говорив, що робити. Зеленський для них виступає гарантом Конституції і арбітром», — передає настрої своїх колег в монобільшості джерело НВ.

Потураєв ж не розуміє, хто з фракції так сильно хоче побачитися з президентом під час карантину. Адже, як він стверджує, Зеленського навіть не пустять на засідання, на якому збереться близько 200 осіб — це небезпечно.

І все ж приховане бродіння у фракції відбувається: частина депутатів не має уявлення про те, яким бачать державу президент і Кабмін. Та й до самого уряду в СН накопичилися і питання, і претензії.

«Поки всі ці настрої всередині нашої великої родини. Але з часом депутати можуть втратити мотивацію працювати. І це реальна причина того, що вони можуть почати неправильно поводитися — виходити з фракції, вступати у зв’язки, які їх паплюжатимуть, не голосувати за потрібні закони. І це може відбутися найближчим часом », — резюмує в коментарі НВ співрозмовник з керівництва СН.

На межі конфлікту

Один із заступників глави президентської фракції передбачає, що після місцевих виборів ніякі вмовляння вже не допоможуть і парламентське представництво СН втратить 15−20 «голосів».

Схожий прогноз озвучив і ще один представник фракції - втім, він передбачає, що своє членство в СН ці люди збережуть, але голосувати стануть на свій розсуд.

«Випадання» депутатів може статися і без місцевих виборів. Кожна подія може стати чорним лебедем", — визнає один з керівників СН. І якщо зовсім недавно більшість членів фракції вважали за краще не конфліктувати, щоб не позбавляти країну можливості отримати транш від МВФ, то тепер стимулів мовчати немає. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації