Підвищити енергоефективність та скоротити викиди СО₂: як у Чернівцях досягають кліматичних та енергетичних цілей ЄС (ФОТО)

ЄВРОПЕЙСЬКА ІНІЦВАТИВА /


У 2014 році Чернівці приєдналися до Європейської ініціативи «Угода мерів», найбільшого в світі руху за збереження клімату і енергії на місцевому рівні. Місто взяло на себе зобов'язання по досягненню кліматичних і енергетичних цілей ЄС: зменшення до 2020 року викидів СО₂ на 20% за рахунок зростання енергоефективності та запровадження відновлювальних джерел енергії.

  

Кроки до сталого енергетичного розвитку місто почало робити ще у 2011 році, коли було запроваджено муніципальну систему енергоменеджменту для бюджетної та комунальної сфер. Для постійного нагляду та отримання достовірної інформації щодо енергоспоживання, оцінки використання енергетичних ресурсів у 2012 році міська рада придбала та запровадила програмний продукт «Енергоплан 2.0». Це дало можливість здійснювати щоденний моніторинг шляхом зчитування інформації з лічильників по кожній окремій установі (140 установ) та кожній окремій будівлі (255 будівель).

 

Загалом почали збирати більше тисячі показників. Отже, у Чернівцях запрацював моніторинг енергоспоживання у бюджетній сфері, а задіяні до аналізу працівники підкреслювали, що щоденний моніторинг виявляв і усував численні випадки нецільового використання енергоносіїв, тому сприяв суттєвій економії тепла, електроенергії і, особливо, води. Для прикладу, у січні-листопаді 2014 року бюджетні установи міста зменшили споживання природного газу, у порівнянні з відповідним періодом 2013 року, на 12,9%, а у 2018 – на 24,2% порівняно з показниками за 2017 рік.


Створений відділ енергетичного аудиту на комунальному підприємстві «Бюро технічної інвентаризації» став надавати послуги з проведення енергоаудитів. Це дозволило місту оптимізувати бюджетні кошти на проведення енергетичних аудитів, а в подальшому – заробляти додаткові кошти за рахунок надання послуг з проведення енергоаудитів іншим замовникам: населенню, ОСББ, промисловим підприємствам тощо.

 


Заради удосконалення муніципальної системи енергоменеджменту Чернівецька міська рада у 2015 році розпочала співпрацю з Німецьким бюро міжнародного співробітництва (GIZ), долучившись до проекту «Енергоефективність у громадах». Проект надавав консультативну підтримку працівникам міської ради. «Мета цього проекту полягає у підтримці здатності місцевого самоврядування виконувати роль провідної сили в Україні щодо впровадження заходів з енергоефективності», – прокоментував Чернівецький міський голова Олексій Каспрук.
 


Співпраця з німецькими партнерами продовжилась і у 2017 році. Чернівецький садочок №41 став першим дитячим навчальним закладом міста, де використовують альтернативні джерела енергії, у тому числі для підігріву води у критому басейні. Проект «Реконструкція системи гарячого водопостачання ДНЗ № 41 м. Чернівці шляхом встановлення вакуумних сонячних колекторів» реалізувала Чернівецька міська рада за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини у співпраці з проектом «Енергоефективність у громадах», що виконується GIZ.
 
У результаті діти отримали можливість займатись плаванням впродовж усього року, адже встановлена система сонячних вакуумних колекторів підігріває воду в басейні також і в неопалювальний період. Разом з тим, в опалювальний період, сонячні вакуумні колектори забезпечують заклад гарячою водою для побутових потреб.
 


Енергозбереження та енергоефективність ставали дедалі пріоритетнішими напрямками енергетичної політики міста Чернівці. Виступаючи за сталий енергетичний розвиток на місцевому рівні, місто продовжувало розвивати ініціативи з підвищення енергоефективності будівель бюджетних закладів, які також є суттєвим джерелом викидів парникових газів. Це пояснюється тим, що значна частина будинків була побудована в 50-80 роках минулого століття, а ті, що є пам’ятками архітектури, побудовані до 1940 року.

Відтак, у Чернівцях ініціювали проект «Енергоефективність в будівлях бюджетної сфери у м. Чернівці». Ініціатива фінансується за рахунок кредиту Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) та за підтримки фонду E5P (Східноєвропейське партнерство з енергоефективності та довкілля). Також проект підтримують Німецьке товариство з міжнародного співробітництва (GIZ) та Шведське агентство з міжнародного розвитку (SIDA). У 2015 році техніко-економічне обґрунтування виконано компанією iCconsulenten (Австрія).


Проект включає модернізацію 36 громадських будівель у 33 закладах, а саме: 15 дитячих садочків (ДНЗ № 2, 3, 5, 8, 10, 15,17, 18, 20, 23, 26, 27, 35, 43, 52); 16 шкіл, ліцеїв та гімназій (ЗОШ № 3, 4, 8, 11, 22, 24, 27, 28, 37, ліцеї № 2, 3, 4, гімназії № 1, 3, 6, 7); КМУ «Міська лікарня №1»; Поліклініка №1. А загальна сума інвестицій складає 9 млн євро.

До кожної будівлі адаптували комплекс заходів, які передбачають: заміну вікон та дверей на нові енергозберігаючі, утеплення фасадів та горищ, заміну старої дерев’яної підлоги на нову енергозберігаючу, модернізацію системи вентиляції в усіх приміщеннях будівель та встановлення систем рекуперації, заміну систем опалення в будівлях або балансування систем, встановлення індивідуального теплового пункту, встановлення теплових насосів, заміну електричних ламп розжарювання на LED лампи, заміну вибраного кухонного обладнання в будівлях на нове енергоефективне, заміну електричних шаф, автоматів та електропроводки в деяких будівлях або встановлення насадок на змішувачі води та нові вставки в туалетні бачки з метою зменшення споживання води.
 


«Станом на сьогодні завершено майже 67% проекту. Завдяки цьому за 2018-2019 опалювальний сезон економія споживання теплової енергії в закладах, в яких було проведено основні заходи з енергозбереження, становить 539 Гкал або 974 000 грн. А за умови збереження даної економії на 2019-2020 рр. та, враховуючи, що на початок опалювального сезону будуть завершені заходи з енергозбереження на 22 об’єктах, очікувана вартість економії лише на тепловій енергії може досягти 2 млн грн», – зазначила Світлана Хімійчук, начальниця відділу економічного розвитку громади при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради.


Згідно моніторингового звіту про виконання заходів «Плану дій сталого енергетичного розвитку м. Чернівці на 2015-2020 роки» за 2015-2018 роки та базуючись на моніторингу заходів, що впроваджуються в рамках даного проекту за 2016-2018 роки, у місті очікують скорочення обсягів викидів СО₂ на 8902,25 тонн.
 


Таким чином, інвестиції в енергоефективність не тільки зменшують споживання енергії, а й зменшують викиди парникових газів у навколишнє середовище. Досвід Чернівців свідчить, що подібні проекти сприяють відновленню зношеної муніципальної інфраструктури, знижують собівартість послуг, підвищують комфортність та якість умов роботи та навчання місцевих жителів і загалом поліпшують екологічний стан міста. І тут мова не лише про сьогодення, а й про майбутнє. Інвестиції в сталий енергетичний розвиток міст – це інвестиції в майбутнє.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)
Фото автора

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації