Оператор ГТС України і "Газпром" погодили транзит газу на 5 років з можливою пролонгацією на 10 років. "Нафтогаз" отримає від "Газпрому" майже $3 млрд, але відкличе позов на $12,25 млрд, - (ОФІЦІЙНО)

ПОЖИВЕМО - ПОБАЧИМО... / 


Договір про транзит газу між Оператором ГТС України і "Газпромом" підписано на п'ять років з можливістю пролонгації ще на 10 років. Про це повідомив на брифінгу глава Мінекоенерго України Олексій Оржель, інформує Цензор.НЕТ.

"Транзит на п'ять років з можливістю пролонгації на тих умовах, які зараз передбачені на перші п'ять років, - ще на наступні десять років", - сказав Оржель.
 

"Перший рік - 65 (млрд куб. м – Ред.) і 40 (млрд куб. м – Ред.) у наступні чотири роки. Тобто 65, 40, 40, 40, 40", - додав міністр. 

 

Домовленості про відкликання позову "Нафтогазу" до "Газпрому" на $12,25 млрд сторони досягли під час тристоронніх переговорів щодо транзиту газу. Про це повідомив на брифінгу міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель, інформує Цензор.НЕТ.

"Важливий момент: ми регулюємо питання майбутніх арбітражів. Це потенційна можливість виграшу. Однак у нас вже є візія щодо того, які є домовленості щодо транзиту. Тому в цьому випадку пакетне рішення передбачає перегляд позицій щодо майбутніх арбітражів. Рішення про 3 млрд чітко визначені, а рішення про інші (арбітражі. - Ред.) будуть безпосередньо в межах пакету відкликані", - сказав він.

"Усі рішення є пакетними, тобто ми одночасно виконуємо всі елементи, про які ми домовилися. Насправді, це політичний документ, який передбачає кроки від компаній. Компанії підпишуть договори на інтерконект - це обов'язково. 12,2 млрд - це потенційний виграш в арбітражах, 12,2 - це не те, що ми маємо як 3. 3 - це безпосередньо ми можемо взяти вже до Нового року, тому що це зафіксовано. 12,2 і інші рішення будуть переглядатися та врегульовуватися", - додав Оржель.

За словами міністра, новий контракт планують підписати до кінця року.

"Ми зробили майже неможливе. Ми за три місяці зробили анбандлінг, ми домовилися про обсяги транзиту, ми забезпечили стабільність на українському і європейському ринках. Це означає, що Україна надійний партнер, Україна виконує свої зобов'язання, Україна забезпечує енергетичну безпеку в Україні", - підсумував Оржель.

 

 

Урядовий портал: 

 

У результаті тристоронніх переговорів Україна-Росія-Європейський Союз підписано Протокол зустрічі представників Європейського Союзу, України та Російської Федерації, а також компаній цих країн (ТОВ «Оператор ГТС України», НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Газпром»).

Умови майбутньої угоди наступні:

повернення Україні (в особі НАК «Нафтогаз») $2,9 млрд з урахуванням пені відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу;

щорічне наповнення бюджету протягом наступних 5 років через тариф на транспортування, який визначить регулятор. Тариф на транспортування буде вищим, ніж зараз. Угода передбачатиме можливість пролонгації через 5 років на аналогічних умовах;

забезпечити мінімально гарантовані обсяги прокачки газу: 65 млрд кубометрів у перший рік і по 40 млрд кубометрів у наступні 4 роки. Фактичні обсяги можуть бути вищими;

вартість транзиту буде розраховуватися регулятором згідно з європейською методологією;

Україна вдячна за конструктивну позицію усіх сторін переговорів;

Окрема подяка Сполученим Штатам за сильну позицію та підтримку.

«Головне, що ми забезпечили стабільність і на українському ринку, і на європейських. Це означає, що Україна є надійним партнером, виконує свої зобов’язання, гарантує енергетичну безпеку в регіоні», – підкреслив Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель.

Він додав, що після узгодження рамкових принципів на політичному рівні, наступного тижня суб'єкти господарювання мають укласти документи з усіх питань транзиту.

За словами Олексія Оржеля, «Газпром» має грошима до Нового року здійснити виплату $2,9 млрд відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу.

«Умови договору будуть узгоджені з європейським законодавством – і це дуже важливо. Ми маємо підписати все до 29 грудня для того, щоб з 1 січня був збережений транзит», – зазначив виконавчий директор НАК «Нафтогаз Україним» Юрій Вітренко.

Олексій Оржель наголосив: «І Президент України Володимир Зеленський, і Уряд, і Верховна Рада зробили неможливе. Ми здійснили дуже великі та серйозні кроки в частині забезпечення європейського законодавства та гарантування транзиту територією України».

Тепер угоду буде укладено, транзит продовжуватиметься.

«Це має стати передумовою для зниження ціни на газ, зважаючи на стабільну ситуацію. У цьому зацікавлені й наші європейські партнери», — наголосив Олексій Оржель.

«Арбітраж стосовно активів НАК «Нафтогазу» в Криму не згадується в протоколі, це окремий процес. Стороною цього процесу є держава Російська Федерація, яка відповідає за відповідними позовами «Нафтогазу», – сказав Юрій Вітренко.


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації